„Niepodległa Łódź” w Senacie RP

W Senacie RP otwarto wystawę „Łodzianie dla Niepodległej”, prezentującą sylwetki łodzian, którzy położyli zasługi w dziele odzyskania niepodległości przez Polskę.

- Tą wystawą chcieliśmy pokazać, że łodzianie przelali sporo krwi dla niepodległej Polski. Widzimy tutaj tylko garść ludzi z całego pokolenia, które oddawało swoje życie i zdrowie dla naszej ojczyzny. W wielu domach pamiętane są jeszcze taki historie i warto, aby one ujrzały światło dzienne – powiedział senator Ryszard Bonisławski.

Dla wicemarszałek senatu Marii Koc nie ulega wątpliwości, że niezwykle ważnym aspektem jest znajomość historii lokalnej.

- Historię polskiej niepodległości powinniśmy odkrywać w wymiarze lokalnym. Setki tysięcy, jeśli nie miliony Polaków angażowało się na przestrzeni pokoleń w czyn niepodległościowy. Wszystkie te inicjatywy były ważne, a oni stali się bohaterami naszych małych ojczyzn, winniśmy im pamięć i wdzięczność - powiedziała wicemarszałek Maria Koc otwierając wystawę.

- Łódź czasami przedstawiana jest schematycznie, jako dawne miasto fabrykantów, robotników i co najwyżej, jako miejsce walki o prawa pracowników. To oczywiście wszystko jest prawdą, ale w stulecie odzyskania niepodległości, dzięki pracy ludzi zaangażowanych w poznawanie historii okazało się, że Łódź ma jeszcze jedno, choć do tej pory mniej znane oblicze. Łódź, miasto wielu kultur, wydało tysiące szczerych polskich patriotów. Przeglądając spisy poległych w bitwie pod Dobrą, stoczonej podczas powstania styczniowego, patrząc na listy uwięzionych za udział w rewolucji 1905 roku, czy przeglądając nazwiska tych, którzy wstąpili do Legionów Józefa Piłsudskiego widzimy nazwiska wielu narodowości. Nasze miasto było w tym czasie tyglem, w którym wyraźnie widać siłę kultury i tradycji polskiej. Właśnie o tych marzycielach jest ta wystawa – powiedział podczas uroczystości wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek.

Wystawa po raz pierwszy w takim zakresie opowiada historię „Łodzi niepodległościowej” od wybuchu powstania styczniowego po wojnę polsko-bolszewicką 1920 roku. Galerię sylwetek otwiera Maria Piotrowiczowa bohaterska kosynierska, która poległa w bitwie pod Dobrą w 1863 r.  Będzie można również poznać związki Józefa Piłsudskiego z Łodzią i ocenić wkład wydarzeń  1905 w budowę polskiego  szkolnictwa.   Czyn niepodległościowy to także łódzcy harcerze: Wacław Lipiński, Jerzy Szletyński i Edward Pfeiffer, którzy w październiku 1914 roku wymaszerowali z miasta, by wziąć udział w epopei legionowej.  Dwie plansze na wystawie poświęcono genialnemu kryptologowi, łodzianinowi porucznikowi Janowi Kowalewskiemu, który potrafił dosłownie w kilka minut odczytywać zaszyfrowane rosyjskie meldunki podczas wojny polsko-bolszewickiej. Zdjęcia tam prezentowane mają charakter unikatowy i pochodzą ze zbiorów wnuka porucznika  Hogo Kowalewskiego-Ferreiry. Osobne miejsce znalazły dzieje 28 pułku Strzelców Kaniowskich z porucznikiem Stefanem Pogonowskim, który poprowadził swój batalion do zwycięskiego ataku pod Radzyminem 15 sierpnia 1920 roku.   

Przez dziesięciolecia wkład mieszkańców Łodzi w odzyskanie niepodległości był nieznany i niedoceniany. Wystawa przygotowana przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w ramach projektu Urzędu Miasta Łodzi „Łódzkie Drogi do Niepodległości” i przy współpracy z Biurem Komunikacji Społecznej i Dziedzictwa Łodzi UMŁ, prezentowana w Senacie z inicjatywy senatora Ryszarda Bonisławskiego stara się wypełnić tę lukę, ale jest również inspiracją do dalszych badań.

Kuratorem wystawy jest dr Agnieszka Jędrzejewska.  Łódzka premiera wystawy będzie miała miejsce w Manufakturze 11 listopada 2019 roku.

 

 

Polecane aktualności

Sienkiewicza 75/77 - wizualizacja

Łódź rewitalizuje. Wiosną ruszy przebudowa 100-letniej Wigencji

Małgorzata Loeffler / ZIM

Przebudowa 100-letniej Wigencji, pofabrycznego kompleksu przy ul. Sienkiewicza 75/77, rozpocznie się... więcej

Fotowoltaika

Łódź stawia na fotowoltaikę

Aleksandra Hac / UMŁ

Łódź stawia na fotowoltaikę. Na pustych działkach i na dachach szkół pojawią się panele, dzięki... więcej

Na zdjęciu od lewej: Paulina Waszczykowska, wicedyrektor SP 14oraz Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Najmłodsi uczniowie już w szkołach

Monika Pawlak / BRP

Uczniowie klas I-III po dłuższej przerwie wrócili do szkół. Z 14 476 zapisanych do 90 podstawówek... więcej

Rocznica Radogoszcza

Andrzej Janecki / BAM

Informujemy, że w 76. rocznicę spalenia więźniów Radogoszcza (19 stycznia, wtorek) w godzinach... więcej

Zielona 6

Restauracje i biuro podróży powstaną w kamienicy przy ul. Zielonej 6

Agnieszka Rutkowska / UMŁ

Restauracja łódzkich Żydów w ponad stuletniej kamienicy, w której prawdopodobnie mógł być kiedyś... więcej

Kontakt