Sylwester w Łodzi – świetliste drony zatańczą nad Manufakturą

„Tańczące” drony, podświetlone diodami LED, rozbłyskujące setkami świateł i tworzące niezwykły, wręcz baletowy pokaz nad rynkiem Manufaktury – to główna tegoroczna atrakcja sylwestrowa w Łodzi. Drony wykonają w powietrzu szereg skomplikowanych konfiguracji zgranych z ekscytującą muzyką. To pierwszy taki Sylwester w Europie, w którym bezpłatnie mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy. Organizatorem miejskiego pokazu jest Łódzkie Centrum Wydarzeń.

Łódź jako pierwsze miasto w Europie proponuje mieszkańcom unikatowy sposób powitania Nowego Roku: na niebie nad Manufakturą dzięki setkom oświetlonych dronów łodzianie podziwiać będą niezwykłe świetlne show. Wszystko to będzie możliwe dzięki zastosowaniu najnowszych technologii. Wykorzystany system oparty na zdalnym sterowaniu i możliwości programowania dedykowanych figur wykonywanych przez eskadrę dronów. – Obserwujemy pogodę i wszystko wskazuje, że pokaz odbędzie się bez przeszkód. Szykujemy dla łodzian wyjątkowe widowisko, jakiego w Polsce jeszcze nie oglądano. Zdecydowanie warto przyjść w sylwestrową noc do Manufaktury – zachęca Robert Fintak, jeden z organizatorów pokazu. 

Tak, jak w poprzednich latach, na rynku Manufaktury wydzielona zostanie specjalna strefa dla rodzin z dziećmi, a na cały rynek nie będzie można wnosić alkoholu, szklanych butelek oraz materiałów pirotechnicznych. Bezpieczeństwo jest absolutnym priorytetem organizatorów. W związku z planowanymi kontrolami, warto pojawić się w Manufakturze wcześniej, by znaleźć dla siebie najlepsze miejsce. Ci, którzy przyjdą z zapasem czasowym na pewno nie będą się nudzić, bo o godz. 23 startuje set DJ-ski, będzie więc można potańczyć pod chmurką.

Przedstawiciele ŁCW, które organizuje pokaz dronów w Manufakturze, zachęcają, by w tym roku zrezygnować z tradycyjnych fajerwerków: - Apeluję do łodzian o wstrzymanie się od używania fajerwerków i zadbanie o  zwierzęta domowe, dla których sylwester jest najbardziej stresującym dniem w roku. Niech Łódź będzie wzorem miasta, które potrafi świętować bez wytwarzania dodatkowych odpadów, w sposób bezpieczny i przyjazny dla zwierząt i środowiska. Serdecznie zapraszam do wspólnego, rodzinnego show, którego nie powstydziłyby się największe światowe stolice! – mówiła jeszcze w listopadzie Prezydent Łodzi, Hanna Zdanowska.

O niebezpieczeństwie związanym z materiałami pirotechnicznymi przypomina także łódzka straż miejska: - Nieumiejętne korzystanie z sztucznych ogni może być tragiczne w skutkach. Niestety co roku odnotowujemy wypadki z udziałem dzieci, które w ogóle nie powinny mieć styczności z takimi produktami. Fajerwerki są też niebezpieczne w rękach osób nietrzeźwych - tłumaczy Marek Marusik z Wydział Dowodzenia Straży Miejskiej w Łodzi.

Po pokazie, jak co roku, na łodzian czekać będą autobusy MPK, które rozwiozą uczestników pokazu na najpopularniejsze osiedla. Pojazdy czekać będą przy ul. Zachodniej.

Polecane aktualności

Pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów na łódzkim osiedlu -  fot. Paweł Łacheta / Archiwum UMŁ

Nowe stawki za odbiór odpadów

Jolanta Baranowska / BRP

Rada Miejska w Łodzi przyjęła nowe stawki i nowe metody naliczania opłat, które mają ograniczyć... więcej

Miejska poradnia przy ul. Snycerskiej po remoncie -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Miejska poradnia przy ul. Snycerskiej po modernizacji

Jolanta Baranowska / BRP

Wyglądała jak relikt przeszłości. Kompletnie zmieniła oblicze. Miejska poradnia przy ul. Snycerskiej... więcej

Łatanie ubytków w jezdni -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Zgłoś dziurę – załatamy ją

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Przyjęliśmy prawie 200 zgłoszeń od mieszkańców, uzupełniając naszą listę ubytków do załatania.... więcej

Raport Polska pod mikroskopem -  mat. prasowe

Łódź na 1 miejscu w rankingu czystości

informacja prasowa

Zespół badawczo-analityczny PSG Polska we współpracy z Centrum Badań Mikrobiologicznych i... więcej

 -  Fot. Andrzej Janecki/UMŁ

W hołdzie ofiarom Holokaustu. Program tegorocznej edycji Dni Pamięci

Anna Janocha / Oddział Dziedzictwa Łodzi UMŁ

Złożenie kwiatów na Stacji Radegast, recital pieśni żydowskich, projekcje filmowe, wystawy, wykłady... więcej

Kontakt