Dzień Bez Opakowań Foliowych. Pół tysiąca bawełnianych toreb dla łodzian

W czwartek, 23 stycznia, obchodzimy Dzień Bez Opakowań Foliowych. Z tej okazji Urząd Miasta Łodzi wspólnie z radnymi Rady Miejskiej rozdał łodzianom pół tysiąca bawełnianych toreb na zakupy.

Dzień Bez Opakowań Foliowych. Pół tysiąca bawełnianych toreb dla łodzian -  fot. Stefan Brajter / mat. UMŁ
Dzień Bez Opakowań Foliowych. Pół tysiąca bawełnianych toreb dla łodzian , fot. Stefan Brajter / mat. UMŁ

Z okazji Dnia Bez Opakowań Foliowych Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu UMŁ oraz Antonina Majchrzak i Marcin Hencz, radni Rady Miejskiej w Łodzi, rozdali na placu Barlickiego 500 bawełnianych toreb na zakupy.

Jak podkreśla radna Antonina Majchrzak, wyprodukowanie foliówki na zakupy dosłownie trwa sekundę, zwykle używamy jej tylko raz i wyrzucamy na śmieci, gdzie rozkłada się blisko 400 lat. – Warto mieć tę świadomość i ponosić odpowiedzialność za nasze środowisko, szczególnie gdy mamy możliwość skorzystania z ekologicznych zamienników wielokrotnego użytku. W trosce o środowisko naturalne Unia Europejska nałożyła na państwa członkowskie obowiązek wycofywania się z jednorazowych plastikowych foliówek, sztućców, talerzyków itp. przedmiotów, które mają swoje zamienniki z ekologicznych surowców - powiedziała radna Antonina Majchrzak i dodała: – Rozdając te płócienne torby wielokrotnego użytku chcemy pokazać, że miastu zależy na środowisku.

Radny Marcin Hencz powiedział: - Dzień Bez Opakowań Foliowych powinien skłonić nas wszystkich do zadumy, czy rzeczywiście potrzebujemy tak wielu plastikowych opakowań. Powinniśmy bardziej ekologicznie podchodzić do tego, co i w jakim opakowaniu kupujemy, żebyśmy nie produkowali aż tyle śmieci. Może trudno nam objąć wyobraźnią 400 lat, jakie potrzeba na rozkład foliówki, ale powinny przemówić nam do wyobraźni obrazki różnych zwierząt zaplątanych w nasze plastikowe odpady. Lekkomyślnie podejście ludzi do problemu plastikowych odpadów powoduje, że zwierzęta cierpią i umierają.

Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu UMŁ przekonuje, że drobnymi gestami, niewielkim wysiłkiem każdy może zadbać o środowisko i klimat Ziemi. Przykładem takich działań może być zamiana jednorazowych foliówek na płócienne torby na zakupy, które mogą być używane miesiącami. – Już teraz na Pacyfiku pływa plama plastikowych odpadów wielkości Polski. I niestety się powiększa, bo wciąż plastikowe foliówki są szeroko stosowane – dodał dyrektor Maciej Riemer.

Przypomnijmy, że inicjatywa rezygnacji z foliówek powstała 12 lat temu w Łodzi. Jej autorem był Krzysztof Piątkowski, ówczesny radny Rady Miejskiej w Łodzi, a obecnie poseł na Sejm RP. Łódzka inicjatywa została w późniejszych latach podchwycona i wprowadzona przez wiele samorządów w Polsce.

Polecane aktualności

Jednym z najbardziej widowiskowych miejsc w Orientarium będzie basen, przez który każdy z nas będzie mógł się przespacerować, a ponad głowami i obok nas będą pływały rekiny i płaszczki -  fot. Stefan Brajter

Budowa Orientarium - rozpoczął się montaż akrylowego tunelu

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

Do otwarcia Orientarium w łódzkim ogrodzie zoologicznym został nieco ponad rok. Główne prace... więcej

Prosto chodnikiem. Sprawdź, gdzie w tym roku powstaną nowe chodniki

Tomasz Andrzejewski / ZIM

Remont chodnika to jedna z kluczowych spraw zgłaszanych przez mieszkańców. Dlatego w tym roku... więcej

27 mln zł z Unii Europejskiej na wsparcie dla osób młodych szukających pracy w Łodzi

Arkadiusz Grzegorczyk / BKSiDŁ

Rozpoczął się nabór do projektu, dzięki któremu można praktycznie zlikwidować bezrobocie wśród... więcej

W ramach Planu dla Osiedli wybudowane zostanie m.in. nowe rondo na skrzyżowaniu z ul. Łanową -  fot. Radosław Jóźwiak

Łódź Buduje ul. Traktorową

Tomasz Andrzejewski / ZIM

Spękany asfalt zamieni się w równą ulicę i powstanie nowe rondo. Po ul. Rojnej, Rydzowej i św.... więcej

Zakończyła się modernizacja w Domu Pomocy Społecznej nr 2 -  fot: Radosław Żydowicz / UMŁ

Łódź dla seniorów. Zakończyła się modernizacja w Domu Pomocy Społecznej nr 2

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

Przez ostatnie dwa lata w Domu Pomocy Społecznej nr 2 przy ul. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich... więcej

Kontakt