Mieszkańcy również walczą ze smogiem

- Problem smogu i zanieczyszczenia powietrza dotyczy nas wszystkich – powiedziała Agnieszka Wieteska, radna Klubu Radnych SLD.

 -  fot. Paweł Łacheta
Mieszkańcy również walczą ze smogiem , fot. Paweł Łacheta

- Rocznie na świecie z powodu zanieczyszczeń środowiska umiera około 7 mln osób. Smog powoduje wiele chorób. Należy dodać, że miasto nadal dofinansowuje wymianę pieców. Wspólnie musimy zadbać o naszą planetę. Apelujemy do mieszkańców, aby nie bali się zadzwonić do Straży Miejskiej z prośbą o sprawdzenie, dlaczego z komina naszego sąsiada wydobywa się dziwny czy podejrzany dym. Takie zachowanie nie jest donosicielstwem, tylko dbaniem o zdrowie swoje i swoich najbliższych. Trzeba myśleć globalnie, ale działać lokalnie – dodała radna Agnieszka Wieteska. 

- Smog jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia ludzi i zwierząt – podkreślił Mikołaj Stefanowski, radny Klubu Radnych KO.

- Przez układ oddechowy do naszego organizmu wdzierają się pyły zawierające metale ciężkie. Smog powoduje podrażnienie oczu, ból gardła, głowy oraz wywołuje choroby układu neurologicznego i astmę u dzieci. Doprowadza do zapalenia oskrzeli i płuc. Sprzyja pogłębianiu się depresji. Jest bardzo szkodliwy dla kobiet w ciąży. Łodzianie powinni monitorować stan powietrza w mieście, sprawdzać jego jakość. Gdy zanieczyszczenie jest wysokie, trzeba ograniczyć aktywność fizyczną na powietrzu – dodał radny Mikołaj Stefanowski.

- Mieszkańcy Złotna już od dwóch lat prowadzą akcję informacyjną o szkodliwościach smogu – powiedział przedstawiciel Stowarzyszenia „Złotno Jest Fajne”.

- Promujemy dotacje pozwalające na wymianę pieców. Pragniemy uświadamiać mieszkańców. Roznosimy do skrzynek pocztowych ulotki z wiadomościami co grozi za spalanie śmieci, czym absolutnie nie wolno palić, jak uzyskać dotacje z urzędu – wyliczał przedstawiciel Stowarzyszenia „Złotno Jest Fajne”.

- Zgłoszenie do EKO Patrolu Straży Miejskiej można kierować telefonicznie i mailowo – dodała mieszkanka osiedla Złotno.

- Osiedle im. Józefa Montwiłła-Mireckiego zakupiło i zamontowało dwa czujniki powietrza – poinformowała mieszkanka osiedla Montwiłła-Mireckiego.

- Jeden znajduje się na naszym osiedlu w sąsiedztwie parku na Zdrowiu, a drugi w Szkole Podstawowej nr 169 na Złotnie. Stale sprawdzamy jakość powietrza, którym wszyscy oddychamy. Jest ono podstawą naszej egzystencji, tak jak światło słoneczne i woda – dodała mieszkanka osiedla Montwiłła-Mireckiego.

- Stale walczymy ze spalaniem odpadów i materiałów niedopuszczonych – powiedział przedstawiciel Straży Miejskiej.

- Ludzie najczęściej palą mokrym drewnem, płytą meblową, odpadami komunalnymi. Palenie takimi rzeczami jest zabronione i karalne. Wszystkie podejrzane sytuacje można zgłaszać pod numer telefonu Straży Miejskiej: 986 – przypomniał przedstawiciel Straży Miejskiej.

Polecane aktualności

36 bardzo dobrych projektów przygotowanych przez stowarzyszenia i fundacje, wsparliśmy finansowo w kolejnym konkursie grantowym

Sławomir Macias / Wydział Kultury

Są to festiwale, wydarzenia muzyczne, filmowe, działania edukacyjne i wiele innych. Część jest... więcej

12 firm - dużych graczy rynkowych będzie inwestować w Łodzi

BRP

Miasto intensywnie pracuje nad pozyskaniem kilkudziesięciu nowych inwestycji. Wkrótce w Łodzi... więcej

Rzeka Olechówka

Pracownicy ZWIK interweniowali z powodu zanieczyszczania ściekami rzeki Olechówki

Miłosz Wika / ZWiK

Mieszkańcy z okolic ulicy Transmisyjnej poinformowali o zmienionej barwie wody w rzece jak i... więcej

Konkurs dla start-upów - Konferencja

Konkurs dla start-upów – do wygrania 250.000 pln

Marcin Masłowski / UMŁ

W tym roku inicjatywę wspiera blisko 40 podmiotów, a wśród nich 5 największych łódzkich uczelni, a... więcej

Miejski podwórzec, awangardowe elewacje, zielone podwórka i pasaż Hilarego Majewskiego – metamorfoza ulicy Włókienniczej przyspiesza

M. Loeffler/ZIM, W. Markiewicz/UMŁ

Zdejmujemy zły urok z jednej z najbardziej zaniedbanych ulic w centrum i zmieniamy ją w wizytówkę... więcej

Kontakt