33. rocznica częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku

Wspominamy wydarzenie przełomowe w historii Polski. Ta znamienna data kończy okres systemu totalitarnego narzuconego w naszym kraju po II wojnie światowej. - Proszę Państwa, 4 czerwca skończył się w Polsce komunizm – powiedziała w głównym wydaniu Dziennika Telewizyjnego aktorka Joanna Szczepkowska. Określiła swoją wypowiedź, jako „dobrą wiadomość”.

Plac 4 Czerwca 1989 roku u zbiegu ulic Sienkiewicza i Narutowicza (fot. Andrzej Janecki / UMŁ).
6 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

W istocie, wybory 1989 roku odmieniły bieg historii najnowszej w Polsce. Należy jednak pamiętać, że nie były to w pełni wolne wybory. Skomplikowana ordynacja wyborcza zapewniała PZPR i bliźniaczym jej partiom 65 procent mandatów w sejmie. Pomimo tego całe pozostałe 35 procent miejsc zdobyła opozycja. W przypadku wyborów do Senatu, które odbyły się całkowicie w formie wolnego plebiscytu, opozycja zdobyła 99 procent mandatów.

W następstwie wyborów, 24 października 1989 r. powołano pierwszy niekomunistyczny rząd z premierem Tadeuszem Mazowieckim na czele.

Również Łódź miała swoich przedstawicieli w Sejmie i Senacie. Z naszego miasta kandydowali przedstawiciele Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Można było ich znaleźć na charakterystycznych plakatach wyborczych z Lechem Wałęsą. Mandat do Sejmu uzyskali wtedy m.in. mecenas Andrzej Kern – obrońca w wielu procesach politycznych, Maria Dmochowska – lekarka związana z „Solidarnością”, Jerzy Dłużniewski – działacz związkowy i Stefan Niesiołowski – działacz opozycyjny, więzień polityczny okresu komunistycznego. Dwa miejsca w Senacie zdobyli profesorowie Uniwersytetu Łódzkiego: Cezary Józefiak i Jerzy Dietl.

Od 2013 roku dzień 4 czerwca obchodzony jest jako Dzień Wolności i Praw Obywatelskich. W 2019 roku, z okazji 30. Rocznicy wyborów 4 czerwca w Łodzi obserwować można było szczególne sceny. Na pasażu Rubinsteina zapanowała rzeczywistość rodem z późnego PRL, łącznie z akcjami „Pomarańczowej Alternatywy”. Odbył się wtedy piknik zainicjowany przez organizacje pozarządowe i Urzędem Miasta Łodzi.

Rada Miejska Łodzi upamiętniła tę szczególną datę w przestrzeni miasta, nazywając plac u zbiegu ulic Sienkiewicza i Narutowicza, Placem 4 Czerwca 1989 roku.

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt