By nie wykluczać z życia. Zapraszamy na seminarium poświęcone depresji u dzieci i młodzieży

Depresja to choroba nie tylko dorosłych. Kiedy rozwinie się u dziecka i jest lekceważona, wpływa nie tylko na jego rozwój, ale może spowodować problemy w dojrzałym życiu. O tym jakie objawy powinny zaniepokoić nauczycieli, pedagogów oraz rodziców porozmawiamy 25 lutego w ramach seminarium „Oblicza depresji u dzieci i młodzieży”.

Bezsenność, płaczliwość, bezradność w codziennych sytuacjach, niechęć do nauki czy spadek nastroju i brak uśmiechu. Specjaliści ostrzegają, że zaburzenia depresyjne dotykają dzieci w coraz młodszym wieku. Trudno w to uwierzyć, ale nawet  12- latki popełniają samobójstwa. Jak im pomagać w trudnych sytuacjach, jak rozpoznać w ich zachowaniu sygnały o problemach, z którymi sobie nie radzą, kiedy zwrócić się do specjalisty? To jeden z tematów szkolenia dla osób pracujących z młodzieżą - nauczycieli i pedagogów. Seminarium „Oblicza depresji u dzieci i młodzieży” odbędzie się w najbliższy wtorek - 25 lutego - w godz.12.30-14.30 w Dużej Sali Obrad Rady Miejskiej w Łodzi.

- Faktem jest, że w Polsce stale rośnie liczba samobójstw wśród nastolatków, a kryzys psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej obliguje nas do podejmowania działań i współpracy. Z raportu badawczego przygotowanego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę z 2018 roku wynika, że 7% badanych dzieci podjęło próbę samobójczą, 16% nastolatków regularnie się okalecza, a prawie 8 tysięcy dzieci w Polsce jest zdiagnozowanych i leczy się na depresję. Musimy coś z tym zrobić – podkreśla Agata Kobylińska, pełnomocnik prezydenta ds. dzieci i młodzieży i dodaje, że na seminarium zgłosiło się już 150 osób: - Będą nauczyciele od edukacji przedszkolnej po szkoły ponadpodstawowe. Tak ogromne zainteresowanie pokazuje, że temat jest ważny. Chcemy mówić o depresji wśród dzieci i młodzieży w debacie publicznej i liczę, że organizowane wspólnie z Wydziałem Zdrowia UMŁ seminarium będzie pierwszym krokiem do podjęcia dialogu w tej sprawie.

Poruszane na seminarium zagadnienia znajdują się w obszarze szeroko rozumianego zdrowia psychicznego, a także zachowań autodestrukcyjnych występujących u dzieci i młodzieży. Do dyskusji zaproszono psychiatrę dziecięcego, psychologa – praktyka oraz przedstawicieli policji i organizacji pozarządowych. Ważne, by przekazać nauczycielom i pedagogom wiedzę na temat tego, jak rozpoznawać pierwsze symptomy depresji. Mówi o tym Magdalena Siejka, pedagog szkolny z 14-letnim doświadczeniem: - Pracuję na co dzień z młodzieżą i widzę ogromną potrzebę głośnego mówienia o depresji. To choroba, która jeśli nie będzie odpowiednio leczona i prowadzona, jest śmiertelna. Dlatego zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w seminarium, do poszerzenia swojej wiedzy i usystematyzowania wszystkich symptomów, które mogą nas niepokoić w pracy z dziećmi i młodzieżą.

Polecane aktualności

DK 502

Nowe przestrzenie to nowe możliwości w łódzkiej kulturze

Małgorzata Loeffler / ZIM

Nowe przestrzenie to nowe możliwości. Jak wygląda łódzka kultura po epidemii i jakie atrakcje... więcej

Stypendia Prezydenta Miasta Łodzi - plakat

Mamy ponad 600 tys. zł na stypendia dla studentów łódzkich szkół wyższych

BRGiWM

15 czerwca rozpoczyna się XI edycja programu stypendialnego Prezydenta Miasta Łodzi dla studentów... więcej

Półkolonie ze Strażą Miejską

Rozpoczynają się zapisy na letnie półkolonie w Łodzi

BRP

Gry terenowe, nauka bezpiecznej jazdy rowerem, hulajnogą - tak będą wyglądać wakacje ze Strażą... więcej

Kilińskiego 28

Łódź rewitalizacja. Wkrótce rozpoczną się prace w zabytkowej kamienicy przy ulicy Kilińskiego 28

Małgorzata Loeffler / ZIM

Powstaną w niej mieszkania komunalne i lokale. Nie zabraknie zielonego podwórka z placem zabaw,... więcej

EC1

Miasta z głową

Grzegorz Gawlik / UMŁ

I Międzynarodowy Kongres Regeneracja Miast Przemysłowych już za tydzień w Łodzi! Jaki jest cel... więcej

Kontakt