By nie wykluczać z życia. Zapraszamy na seminarium poświęcone depresji u dzieci i młodzieży

Depresja to choroba nie tylko dorosłych. Kiedy rozwinie się u dziecka i jest lekceważona, wpływa nie tylko na jego rozwój, ale może spowodować problemy w dojrzałym życiu. O tym jakie objawy powinny zaniepokoić nauczycieli, pedagogów oraz rodziców porozmawiamy 25 lutego w ramach seminarium „Oblicza depresji u dzieci i młodzieży”.

Bezsenność, płaczliwość, bezradność w codziennych sytuacjach, niechęć do nauki czy spadek nastroju i brak uśmiechu. Specjaliści ostrzegają, że zaburzenia depresyjne dotykają dzieci w coraz młodszym wieku. Trudno w to uwierzyć, ale nawet  12- latki popełniają samobójstwa. Jak im pomagać w trudnych sytuacjach, jak rozpoznać w ich zachowaniu sygnały o problemach, z którymi sobie nie radzą, kiedy zwrócić się do specjalisty? To jeden z tematów szkolenia dla osób pracujących z młodzieżą - nauczycieli i pedagogów. Seminarium „Oblicza depresji u dzieci i młodzieży” odbędzie się w najbliższy wtorek - 25 lutego - w godz.12.30-14.30 w Dużej Sali Obrad Rady Miejskiej w Łodzi.

- Faktem jest, że w Polsce stale rośnie liczba samobójstw wśród nastolatków, a kryzys psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej obliguje nas do podejmowania działań i współpracy. Z raportu badawczego przygotowanego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę z 2018 roku wynika, że 7% badanych dzieci podjęło próbę samobójczą, 16% nastolatków regularnie się okalecza, a prawie 8 tysięcy dzieci w Polsce jest zdiagnozowanych i leczy się na depresję. Musimy coś z tym zrobić – podkreśla Agata Kobylińska, pełnomocnik prezydenta ds. dzieci i młodzieży i dodaje, że na seminarium zgłosiło się już 150 osób: - Będą nauczyciele od edukacji przedszkolnej po szkoły ponadpodstawowe. Tak ogromne zainteresowanie pokazuje, że temat jest ważny. Chcemy mówić o depresji wśród dzieci i młodzieży w debacie publicznej i liczę, że organizowane wspólnie z Wydziałem Zdrowia UMŁ seminarium będzie pierwszym krokiem do podjęcia dialogu w tej sprawie.

Poruszane na seminarium zagadnienia znajdują się w obszarze szeroko rozumianego zdrowia psychicznego, a także zachowań autodestrukcyjnych występujących u dzieci i młodzieży. Do dyskusji zaproszono psychiatrę dziecięcego, psychologa – praktyka oraz przedstawicieli policji i organizacji pozarządowych. Ważne, by przekazać nauczycielom i pedagogom wiedzę na temat tego, jak rozpoznawać pierwsze symptomy depresji. Mówi o tym Magdalena Siejka, pedagog szkolny z 14-letnim doświadczeniem: - Pracuję na co dzień z młodzieżą i widzę ogromną potrzebę głośnego mówienia o depresji. To choroba, która jeśli nie będzie odpowiednio leczona i prowadzona, jest śmiertelna. Dlatego zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w seminarium, do poszerzenia swojej wiedzy i usystematyzowania wszystkich symptomów, które mogą nas niepokoić w pracy z dziećmi i młodzieżą.

Polecane aktualności

Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Łodzi w sprawie uchwały „śmieciowej”

Monika Pawlak / UMŁ

27 stycznia odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej poświęcona uchwale „śmieciowej”. Stosowne... więcej

Wiceprezydent Adam Pustelnik wraz z innymi gośćmi na konferencji prasowej -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Łódź przyjazna dla obcokrajowców

Jolanta Baranowska / UMŁ

Do Łodzi ściągnęli obcokrajowcy. Miasto wielokulturowe i otwarte na inne narodowości przygotowało... więcej

Prezydent Hanna Zdanowska

Co w tym roku znalazło się wśród miejskich licytacji WOŚP?

Agnieszka Rutkowska / UMŁ

WOŚP w Łodzi! Wyjątkowe zwiedzanie Orientarium, sesja fotograficzna w Pasażu Róży, czy odlewy detali... więcej

Płyny dezynfekcyjne, przyłbice i maseczki dla szkół -  fot. Archiwum UMŁ

Straty budżetu Łodzi i wydatki na walkę z covid w 2020 r.

Jacek Słodziński / BPiNM

Łódź nadal czeka na rozstrzygnięcie trzeciej transzy dotacji z Rządowego Funduszu Inwestycji... więcej

Filia 73 Biblioteki Miejskiej w Łodzi -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

650 tys. zł z Budżetu Obywatelskiego na łódzkie biblioteki

Jacek Słodziński / BPiNM

Łodzianie wybrali 38 projektów do realizacji, w tym projekt bezpłatnego dostępu do e-booków na kwotę... więcej

Kontakt