Zielone ulice, odnowione kamienice. Stare Polesie pięknieje

Na Starym Polesiu zazielenią się w tym roku dwie kolejne ulice. Równolegle z miastem działają inwestorzy, którzy przywracają blask zabytkowym kamienicom

Kolejnym budynkiem, który ostatnio odzyskał blask jest stojąca przy „kolanku” wyjątkowa kamienica. Wyjątkowa, bo… zakręca razem z ulicami. Przed rozpoczętym dwa lata temu remontem była to ruina. -  fot. Sebastian Glapiński
Kolejnym budynkiem, który ostatnio odzyskał blask jest stojąca przy „kolanku” wyjątkowa kamienica. Wyjątkowa, bo… zakręca razem z ulicami. Przed rozpoczętym dwa lata temu remontem była to ruina. , fot. Sebastian Glapiński

 Na Starym Polesiu zazielenią się w tym roku dwie kolejne ulice. Równolegle z miastem działają inwestorzy, którzy przywracają blask zabytkowym kamienicom

Skrzyżowanie ulicy Próchnika i Lipowej nazwę „kolanko” zawdzięcza swojemu kształtowi, ulice nie przecinają się, ale jedna przechodzi w drugą pod kątem 90 stopni. Na tym wyjątkowym skrzyżowaniu zmieni się w tym roku wszystko właśnie z wyjątkiem kształtu.

- W ramach programu Zielone Polesie wyremontujemy w tym roku stykające się ze sobą odcinki ulic Lipowej i Próchnika, czyli popularne „kolanko”. Projekt przebudowy powstał w ścisłej współpracy z mieszkańcami, którzy aktywnie uczestniczyli w określaniu nowego wyglądu ulic – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Na ul. Lipowej i Próchnika można spodziewać się tego, czym wyróżnia się program Zielone Polesie. – Wybetonowana dzisiaj przestrzeń zazieleni się, na ulicach pojawi się szpaler drzew i kwietniki. Sama jezdnia zostanie zawężona, a po bokach urządzimy miejsca parkingowe. Do tego równe chodniki, nowe oświetlenie i ławki – wylicza prezydent Zdanowska.

Wcześniej w ramach programu Zielone Polesie zostały wyremontowane odcinki ulic Strzelców Kaniowskich, 1 Maja, Wólczańskiej, Lipowej i Pogonowskiego, na której powstał najdłuższy w Polsce, liczący pół kilometra woonerf. Wiosną tego roku zakończą się prace na kolejnym odcinku 1 Maja.

Na Polesiu zmieniają się nie tylko ulice, ale także kamienice. Dzisiaj jedną z piękniejszych na całym Starym Polesiu jest budynek przy Próchnika 49 i zawdzięczamy to lokalnym inwestorom.

– To nasz rodzinny biznes. Decydując się na tę inwestycję doceniliśmy jej walory lokalizacyjne jak i potencjał Starego Polesia. O tym, że decyzja była słuszna najlepiej świadczy zainteresowanie naszym mini-hotelem Próchnika 49 Rooms. Potwierdzają ją też nasi sąsiedzi, a także  działania magistratu, którego program Zielone Polesie pomaga odzyskać dla mieszkańców ten zapomniany i niedoinwestowany fragment miasta – mówi Filip Walczak z Phoenix Fashion.

Remont wielkomiejskiej kamienicy jest tak udany, że został wyróżniony 1 nagrodą w konkursie Zabytek Dobrze Utrzymany.

Kolejnym budynkiem, który ostatnio odzyskał blask jest stojąca przy „kolanku” wyjątkowa kamienica. Wyjątkowa, bo… zakręca razem z ulicami. Można by ją nazwać narożnikiem na odwrót. Przed rozpoczętym dwa lata temu remontem była to ruina. Dzisiaj wygląda, jakby dopiero co została wybudowana.

Również tutaj, przy ul. Próchnika 53, właściciele zdecydowali się na biznes polegający na wynajmie pokoi hotelowych. W ten sposób niewielki fragment Starego Polesia stał się jednym z ważnych punktów na turystycznej mapie Łodzi.

Wracając do przebudowy ulicy, kolanko do końca roku zamieni się w woonerf. Miasto posadzi tam 25 lip i 5 miłorzębów oraz blisko tysiąc krzewów: berberysy, hortensje, krzewuszki i trzmieliny. Ulica nadal będzie jednokierunkowa z jednym pasem jezdni oraz osłoniętymi krzewami i drzewami parkingami prostopadłymi do ulicy.

Aby przestrzeń była jeszcze bardziej atrakcyjna zamontowana zostanie tam pompa wody, zdrój uliczny, a sama nawierzchnia narożnika wykonana zostanie kostek o różnych barwach i kształtach.

Przebudowa obejmie także wymianę infrastruktury podziemnej i uporządkowanie sieci gestorów.

Polecane aktualności

Ulica Wyścigowa -  fot. Archiwum UMŁ

Łódź buduje. Ulice gruntowe będą asfaltowe. W 2021 roku utwardzimy kolejne łódzkie ulice

Tomasz Walczak / UMŁ

Lista dróg gruntowych oczekujących na utwardzenie sukcesywnie się skraca. W tym roku planowana jest... więcej

W EC1 powstaje Ulica Żywiołów - to zaproszenie do zabawy, która rozwija i uczy!

EC1

Czy w Łodzi da się biec po orbicie? Gdzie pojawi się ogniowe tornado? Czy w sąsiedztwie centrum... więcej

Dominik Krzyżanowski, Tomasz Kacprzak, Leszek Kowalski

Rekordowa sprzedaż surowców wtórnych w 2020 roku

informacja prasowa: MPO Łódź

Ponad 12 tys. ton surowców trafiło do recyclingu w 2020 r. To dwukrotnie więcej niż w rok wcześniej.... więcej

Szczepienia przeciw COVID-19 w Łodzi

Zaszczep się w Bionanoparku

informacja: Bionanoparku

Komfortowe warunki, dogodne godziny szczepień i zagwarantowane bezpieczeństwo – Bionanopark ma... więcej

Wjazd w ul. Gdańską (wizualizacja)

Łódź rewitalizuje. Mieszkania, biura i hostel przy Manufakturze

Aleksandra Hac / UMŁ

Przed nami finał rewitalizacji ul. Ogrodowej, czyli remont trzech charakterystycznych, ceglanych... więcej

Kontakt