Niecodzienne odkrycia w remontowanych wnętrzach kamienicy Auerbachów

Zabytkowa kamienica czynszowa przy ul. Zielonej 6 pierwotnie należąca do Rozalii i Icka Auerbachów wzniesiona w drugiej połowie XIX w, odzyskuje dawny blask. Podczas prac związanych z kompleksową przebudową i remontem, odkrywane są kolejne detale i cenne zabytkowe elementy architektury XIX wieku, które zostaną odtworzone lub, jeśli ich stan na to pozwoli, zachowane, przywracając dawny, zapomniany już charakter zabytkowej kamienicy.

Detale i cenne zabytkowe elementy architektury XIX wieku, z kamienicy Rozalii i Icka Auerbachów przy ul. Zielonej 6 zostaną odtworzone lub, jeśli ich stan na to pozwoli, zachowane, przywracając dawny, zapomniany już charakter zabytkowej kamienicy.   -  fot. Paweł Łacheta
Detale i cenne zabytkowe elementy architektury XIX wieku, z kamienicy Rozalii i Icka Auerbachów przy ul. Zielonej 6 zostaną odtworzone lub, jeśli ich stan na to pozwoli, zachowane, przywracając dawny, zapomniany już charakter zabytkowej kamienicy. , fot. Paweł Łacheta

Trwa renowacja elewacji frontowej oraz sztukaterii sufitowych i polichromii w przejeździe bramowym oraz wewnątrz budynku. W przejeździe bramowym odkrywki na suficie ukazały wysokiej klasy, dobrze zachowane wielobarwne polichromie. Wewnątrz budynku, w jego najstarszej części, na powierzchni detali sztukatorskich odkryte zostały ślady złoceń.

 - Są to polichromie związane również z kulturą żydowską, odkryliśmy Torę, w wianku oliwnym, które także mają swoje symbole. Wianek oliwny oznacza dobrobyt i długowieczność – mówi Wiesław Demel – konserwator zabytków.

Na parterze klatki schodowej budynku frontowego można także odnaleźć relikty dawnej świetności – fragmenty wielobarwnej posadzki na parterze, bogatą metaloplastykę balustrady schodów oraz polichromie.

- Dzięki temu, że mogliśmy jako konserwatorzy wejść na ten obiekt, odnaleźliśmy niesamowite perełki architektoniczne. Mamy piękną balustradę na klatce schodowej. Pracuję już kilkanaście lat jeśli chodzi o obiekty zabytkowe w Łodzi i ta kamienica, to jest chyba unikat, jeśli chodzi o klatkę schodową i balustradę. Jest niesamowicie piękna, zdobiona, teraz zabezpieczamy ją jak tylko możemy, potem będzie odnowiona - mówi Aleksandra Papiernik – kierownik prac konserwatorskich.

W pomieszczeniach dawnych lokali mieszkalnych, sztukaterie są dobrze zachowane, choć również część z nich uległa wtórnym podziałom podczas dzielenia pomieszczeń na mniejsze. Zachowała się tu prawdopodobnie jedyna w obiekcie supraporta (zdobienia nad drzwiami).

Zachowało się bardzo wiele wysokiej klasy detali – sztukateria na suficie, stolarka okienna o bardzo ciekawej formie z oryginalnymi uchwytami, ślady warstw malarskich na suficie, oryginalne parkiety. Ostatnio został odkryty pierwotny oryginalny parkiet na 1 piętrze w głównym budynku. Mimo złego stanu, możliwe jest odczytanie jego układu co pozwoli na rekonstrukcję w oryginalnym kształcie.

- Wszystkie detale, które odkrywamy, będą uratowane, odrestaurowane. Zielona 6 będzie na pewno jedną z perełek w Łodzi, jeżeli chodzi o jakość i zakres odrestaurowanych wszystkich detali. To będzie zarówno prześwit bramowy, który będzie witał wszystkich gości już na wejściu jak i wnętrza – informuje Marcin Obijalski, dyrektor ds. inwestycji kubaturowych w Łódzkiej Spółce Infrastrukturalnej.

Kamienica przy ul. Zielonej 6 będzie przeznaczona na biura i usługi, takie jak kawiarnie czy restauracje. Całość prac zakończy się w 2021 roku, a koszty to ponad 15 mln zł.

Polecane aktualności

Ulica Wyścigowa -  fot. Archiwum UMŁ

Łódź buduje. Ulice gruntowe będą asfaltowe. W 2021 roku utwardzimy kolejne łódzkie ulice

Tomasz Walczak / UMŁ

Lista dróg gruntowych oczekujących na utwardzenie sukcesywnie się skraca. W tym roku planowana jest... więcej

W EC1 powstaje Ulica Żywiołów - to zaproszenie do zabawy, która rozwija i uczy!

EC1

Czy w Łodzi da się biec po orbicie? Gdzie pojawi się ogniowe tornado? Czy w sąsiedztwie centrum... więcej

Dominik Krzyżanowski, Tomasz Kacprzak, Leszek Kowalski

Rekordowa sprzedaż surowców wtórnych w 2020 roku

informacja prasowa: MPO Łódź

Ponad 12 tys. ton surowców trafiło do recyclingu w 2020 r. To dwukrotnie więcej niż w rok wcześniej.... więcej

Szczepienia przeciw COVID-19 w Łodzi

Zaszczep się w Bionanoparku

informacja: Bionanoparku

Komfortowe warunki, dogodne godziny szczepień i zagwarantowane bezpieczeństwo – Bionanopark ma... więcej

Wjazd w ul. Gdańską (wizualizacja)

Łódź rewitalizuje. Mieszkania, biura i hostel przy Manufakturze

Aleksandra Hac / UMŁ

Przed nami finał rewitalizacji ul. Ogrodowej, czyli remont trzech charakterystycznych, ceglanych... więcej

Kontakt