Niecodzienne odkrycia w remontowanych wnętrzach kamienicy Auerbachów

Zabytkowa kamienica czynszowa przy ul. Zielonej 6 pierwotnie należąca do Rozalii i Icka Auerbachów wzniesiona w drugiej połowie XIX w, odzyskuje dawny blask. Podczas prac związanych z kompleksową przebudową i remontem, odkrywane są kolejne detale i cenne zabytkowe elementy architektury XIX wieku, które zostaną odtworzone lub, jeśli ich stan na to pozwoli, zachowane, przywracając dawny, zapomniany już charakter zabytkowej kamienicy.

Detale i cenne zabytkowe elementy architektury XIX wieku, z kamienicy Rozalii i Icka Auerbachów przy ul. Zielonej 6 zostaną odtworzone lub, jeśli ich stan na to pozwoli, zachowane, przywracając dawny, zapomniany już charakter zabytkowej kamienicy.   -  fot. Paweł Łacheta
Detale i cenne zabytkowe elementy architektury XIX wieku, z kamienicy Rozalii i Icka Auerbachów przy ul. Zielonej 6 zostaną odtworzone lub, jeśli ich stan na to pozwoli, zachowane, przywracając dawny, zapomniany już charakter zabytkowej kamienicy. , fot. Paweł Łacheta

Trwa renowacja elewacji frontowej oraz sztukaterii sufitowych i polichromii w przejeździe bramowym oraz wewnątrz budynku. W przejeździe bramowym odkrywki na suficie ukazały wysokiej klasy, dobrze zachowane wielobarwne polichromie. Wewnątrz budynku, w jego najstarszej części, na powierzchni detali sztukatorskich odkryte zostały ślady złoceń.

 - Są to polichromie związane również z kulturą żydowską, odkryliśmy Torę, w wianku oliwnym, które także mają swoje symbole. Wianek oliwny oznacza dobrobyt i długowieczność – mówi Wiesław Demel – konserwator zabytków.

Na parterze klatki schodowej budynku frontowego można także odnaleźć relikty dawnej świetności – fragmenty wielobarwnej posadzki na parterze, bogatą metaloplastykę balustrady schodów oraz polichromie.

- Dzięki temu, że mogliśmy jako konserwatorzy wejść na ten obiekt, odnaleźliśmy niesamowite perełki architektoniczne. Mamy piękną balustradę na klatce schodowej. Pracuję już kilkanaście lat jeśli chodzi o obiekty zabytkowe w Łodzi i ta kamienica, to jest chyba unikat, jeśli chodzi o klatkę schodową i balustradę. Jest niesamowicie piękna, zdobiona, teraz zabezpieczamy ją jak tylko możemy, potem będzie odnowiona - mówi Aleksandra Papiernik – kierownik prac konserwatorskich.

W pomieszczeniach dawnych lokali mieszkalnych, sztukaterie są dobrze zachowane, choć również część z nich uległa wtórnym podziałom podczas dzielenia pomieszczeń na mniejsze. Zachowała się tu prawdopodobnie jedyna w obiekcie supraporta (zdobienia nad drzwiami).

Zachowało się bardzo wiele wysokiej klasy detali – sztukateria na suficie, stolarka okienna o bardzo ciekawej formie z oryginalnymi uchwytami, ślady warstw malarskich na suficie, oryginalne parkiety. Ostatnio został odkryty pierwotny oryginalny parkiet na 1 piętrze w głównym budynku. Mimo złego stanu, możliwe jest odczytanie jego układu co pozwoli na rekonstrukcję w oryginalnym kształcie.

- Wszystkie detale, które odkrywamy, będą uratowane, odrestaurowane. Zielona 6 będzie na pewno jedną z perełek w Łodzi, jeżeli chodzi o jakość i zakres odrestaurowanych wszystkich detali. To będzie zarówno prześwit bramowy, który będzie witał wszystkich gości już na wejściu jak i wnętrza – informuje Marcin Obijalski, dyrektor ds. inwestycji kubaturowych w Łódzkiej Spółce Infrastrukturalnej.

Kamienica przy ul. Zielonej 6 będzie przeznaczona na biura i usługi, takie jak kawiarnie czy restauracje. Całość prac zakończy się w 2021 roku, a koszty to ponad 15 mln zł.

Polecane aktualności

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... więcej

 -  Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... więcej

Kontakt