Rewitalizacja społeczna - będzie drugi pilotaż

- We współpracy z Ministerstwem Rozwoju otrzymaliśmy możliwość realizacji drugiego pilotażowego programu rewitalizacji, który ma wyznaczyć standardy w tej dziedzinie dla innych polskich miast. Projekt obejmuje 8 działań z zakresu tzw. rewitalizacji społecznej, która będzie towarzyszyć inwestycjom infrastrukturalnym w ramach tzw. rewitalizacji obszarowej - zapowiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Łódź staje się liderem, wytyczającym standardy procesów rewitalizacyjnych z uwagi na wdrożony projekt. Drugi program pilotażowy na lata 2017-2018 obejmuje następujące zadania: wyznaczenie gospodarzy dla rewitalizownych obszarów oraz latarników społecznych wspierających procesy komunikacji i informacji oraz działania pomocowe, wsparcie lokalnej przedsiębiorczości, budowanie modelowych instytucji i struktur, m.in. domu wielopokoleniowego, organizacji wspólnot, a także nowoczesnego centrum usług społecznych. Ponadto ważne będą aktywności edukacyjne i współpraca z mieszkańcami, jak również wypracowanie modelu kompleksowego zarządzania procesami rewitalizacji.
Jak poinformowała Katarzyna Dyzio, koordynator projektu z Biura ds. Rewitalizacji UMŁ, na realizację programu - który rusza od lutego br. - z środków rządowych i unijnych przekazano kwotę ponad 4,7 mln zł. W pierwszej fazie nastąpi nabór na stanowiska 8 gospodarzy i 8 latarników społecznych dla pierwszych ośmiu wytyczonych kwartałów rewitalizacji. Chodzi o wzmocnienie tzw. działań miękkich, które pozwolą na sprawną realizację całego procesu i będą wspierać w różnej formie mieszkańców tych rejonów. Zainteresowani mogą składać dokumenty do 24 stycznia w Łódzkim Centrum Kontaktu z Mieszkańcami przy ul. Piotrkowskiej 110 (wejście z Pasażu Schillera).

Powiązane linki

Polecane aktualności

Zielona 6

Restauracje i biuro podróży powstaną w kamienicy przy ul. Zielonej 6

Agnieszka Rutkowska / UMŁ

Restauracja łódzkich Żydów w ponad stuletniej kamienicy, w której prawdopodobnie mógł być kiedyś... więcej

Łódź buduje

Łódź buduje mieszkania komunalne

Grzegorz Gawlik / UMŁ

W tym roku miasto razem z Widzewskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego będzie budować ponad 150... więcej

Łódź walczy ze smogiem

Łódź walczy ze smogiem, rusza nabór do kolejnej edycji wymiany pieców.

Marcin Masłowski / UMŁ

15 stycznia rozpoczyna się nabór na kolejną edycję wymiany pieców na bardziej ekologiczne. Program... więcej

Łódź Buduje. Ulica Przybyszewskiego do przebudowy

Jacek Słodziński / BPiNM

Ulica Przybyszewskiego do wymiany: nowa jezdnia, nowe tory, nowe skrzyżowania, nowe wiadukty więcej

Projekt uchwały śmieciowej

Nowa uchwała śmieciowa

Monika Pawlak / UMŁ

Obecny projekt uchwały jest wzorowany na zgierskim, do którego RIO nie miała zastrzeżeń, a zacznie... więcej

Kontakt