Jeden człowiek przeważa o zwycięstwie Polski. Premiera spotu promocyjnego o Janie Kowalewskim

Miasto Łódź przypomina: rok 2020 jest rokiem Jana Kowalewskiego, łodzianina, wybitnego kryptologa, bohatera wojny polsko-rosyjskiej 1920 r. Z tej okazji powstał spot promocyjny, przypominający o niezwykłym wkładzie Jana Kowalewskiego w zwycięstwo Polski w bitwie warszawskiej 15 sierpnia 1920 r. Kryptolog złamał 100 rosyjskich kluczy szyfrowych, co pomogło odczytać blisko 3000 tajnych depesz wroga. Najważniejsza z nich dotyczyła ofensywy okolic Warszawy.

Spot ukaże się na stronie miasta, w mediach społecznościowych (miasta oraz instytucji kultury) oraz nośnikach MPK. Jego premiera w sieci nie bez powodu odbyła się 3 kwietnia. Epidemia uniemożliwiła organizację otwarcia Roku, które planowane było na ten weekend.

Odbyć się miała konferencja z udziałem wnuka Kowalewskiego, mieszającego w Szwajcarii, Hugo Ferreiry Kowalewskiego oraz ekspertów m.in. prof. Grzegorza Nowika, autora książek o roli wywiadu w czasie wojny polsko-rosyjskiej. Planowano też retro wieczór w Muzeum Kinematografii, gdzie pokazany miał być teatr telewizji: „Człowiek, który zatrzymał Rosję”. W weekend łodzianie mieli poznawać łódzkie wątki z życia J. Kowalewskiego podczas retro-wycieczek zabytkowym trambusem.

Miasto zaprasza, zatem do poznawania historii bez wychodzenia z domu. Ukaże się też specjalny numer Kroniki Miasta Łodzi, poświęcony Janowi Kowalewskiego i miejscom z nim związanym w Łodzi. 

W ramach współpracy z rodziną bohatera miasto ustaliło wiele nowych faktów, o jego dziejach, a wszystkie aktualności znaleźć można na stronie www.lodz.pl/kowalewski.   

Jan Kowalewski został patronem roku decyzją Senatu RP 17 października 2019 r. Z inicjatywą wystąpił senator Ryszard Bonisławski, przy wsparciu i we współpracy z miastem Łódź.

Powiązane linki

Polecane aktualności

Sienkiewicza 75/77 - wizualizacja

Łódź rewitalizuje. Wiosną ruszy przebudowa 100-letniej Wigencji

Małgorzata Loeffler / ZIM

Przebudowa 100-letniej Wigencji, pofabrycznego kompleksu przy ul. Sienkiewicza 75/77, rozpocznie się... więcej

Fotowoltaika

Łódź stawia na fotowoltaikę

Aleksandra Hac / UMŁ

Łódź stawia na fotowoltaikę. Na pustych działkach i na dachach szkół pojawią się panele, dzięki... więcej

Na zdjęciu od lewej: Paulina Waszczykowska, wicedyrektor SP 14oraz Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Najmłodsi uczniowie już w szkołach

Monika Pawlak / BRP

Uczniowie klas I-III po dłuższej przerwie wrócili do szkół. Z 14 476 zapisanych do 90 podstawówek... więcej

Rocznica Radogoszcza

Andrzej Janecki / BAM

Informujemy, że w 76. rocznicę spalenia więźniów Radogoszcza (19 stycznia, wtorek) w godzinach... więcej

Zielona 6

Restauracje i biuro podróży powstaną w kamienicy przy ul. Zielonej 6

Agnieszka Rutkowska / UMŁ

Restauracja łódzkich Żydów w ponad stuletniej kamienicy, w której prawdopodobnie mógł być kiedyś... więcej

Kontakt