Zakwitły łódzkie ogrody

Łódzkie ogrody zakwitły, a w nich ponad 100 000 tulipanów, kilkadziesiąt odmian róż, hortensje i wiele innych gatunków roślin. Ogród Botaniczny oraz ogrody w pałacu Steinertów i Poznańskich czekają na otwarcie dla zwiedzających.

Łódź słynęła z przepięknych ogrodów rezydencjonalnych. Te większe zamieniono po wojnie w parki publiczne, tak jak np. park Klepacza, Park Źródliska II czy Park Julianowski. Mniejsze ogrody, oddawane we władanie różnych instytucji, bardzo często zmieniały swoją funkcję.

Łódzkie XIX-wieczne rezydencje stanowiły niepowtarzalne kompleksy architektoniczne. Taka zabudowa obejmowała najczęściej pałac, fabrykę, domy robotników i właśnie ogród.

Kwitnie ogród przy Pałacu Steinertów

W 2019 roku zakończył się kompleksowy remont perły architektonicznej naszego miasta, czyli Pałacu Steinertów, jednego z najcenniejszych zabytków w Łodzi.

- Pałac Steinertów to nie tylko wyremontowany budynek, to również zmodernizowany przypałacowy ogród, który odzyskał pierwotny kształt.  Na terenie ogrodu pojawiły  się nowe drzewa, krzewy, byliny. Przestrzeń przed pałacem dopełniają liczne kwiaty: róże, a w tym odmiany pnące i rośliny cebulowe oraz byliny: rumianka japońska, funkie w kilku odmianach oraz trawy ozdobne. Już dziś kwitnie tutaj kilkadziesiąt kolorowych tulipanów. Ogród będzie dostępny dla wszystkich mieszkańców miasta. Będzie to przyjazna przestrzeń, w której będzie można odpocząć, przeczytać książkę na ławce czy po prostu spotkać się ze znajomymi - mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi. 

Zabytkowy pałac był  modernizowany pod okiem konserwatora zabytków. Piwnica, parter i pierwsze piętro zostaną przeznaczone na potrzeby restauracji, na kolejnym piętrze pojawią się przestrzenie biurowo-konferencyjne, a na poddaszu osiem pokoi hotelowych. Za wynajem tych powierzchni odpowiadać będzie Zarząd Lokali Miejskich w Łodzi. Ogród będzie w pełni dostępny dla zwiedzających jesienią tego roku.

Kwitnie ogród przy Pałacu Poznańskich 

W 2020 roku zakończy się ponad dwuletni remont Pałacu Izraela Poznańskiego, siedziby Muzeum Miasta Łodzi. W pałacowych wnętrzach i przypałacowym ogrodzie trwają prace wykończeniowe.

Ogród przy Pałacu Poznańskich jest jednym z najpiękniejszych i najstarszych
w Łodzi. Utworzony pod koniec XIX wieku według projektu Leona Grabowskiego, teraz równolegle z Pałacem, do którego przylega, przechodzi gruntowną modernizację.  

W ramach przeprowadzonej modernizacji ogrodu wykonano już prace rozbiórkowe
i brukarskie, m.in. ułożenie nawierzchni z kostki granitowej zamiast dawnej asfaltowej, a także głęboką rekultywację terenu w miejscach likwidacji starych alejek oraz garażu. Przeprowadzono kompleksową pielęgnację istniejącego drzewostanu, w tym m.in. oczyszczanie drzew z posuszu, wiązania elastyczne i specjalistyczne cięcie. Szata roślinna ogrodu wzbogaciła się o nowy trawnik i liczne nasadzenia,
w tym blisko 139 sztuk krzewów liściastych (głównie forsycji i tawuł), 25 sztuk roślin wrzosowatych, np. hortensji i rododendronów, żywopłoty z cisu i grabu pospolitego oraz 20 drzew liściastych, takich jak klon, złotokap, magnolia, wiśnia, robinia
i leszczyna.

Muzeum Miasta Łodzi planuje cykl działań służących zachęceniu mieszkańców do częstego odwiedzania ogrodu w postaci sezonowych atrakcji m.in. w sezonie kwitnienia określonych roślin czy jesiennych przebarwień. W planach są również programy zwiedzania parku z przewodnikiem oraz wprowadzenie takich udogodnień jak choćby WiFi oraz tablice informacyjne poświęcone historii ogrodu.

Otwarcie ogrodu planowane jest jesienią tego roku.

Kwitnąca kolekcja tulipanów w Ogrodzie Botanicznym


- W tym roku na terenie Ogrodu zakwitnie ponad 65 000 cebul w 40 odmianach. Na specjalnie przygotowanych kolistych rabatach na terenie Arboretum, prezentowanych będzie ponad 53 000 tulipanów w 27 odmianach (w tym 4 odmiany po raz pierwszy
w kolekcji) –
mówi Maria Kaczmarska, Zarząd Zieleni Miejskiej w Łodzi 

W kolekcji prezentowane będą między innymi bardzo popularne i znane odmiany
z grupy mieszańców Darwina, tj.: Apeldoorn, American Dream, Daydream, Ivory Floradale, Pink Impression, jak również mniej znane i rzadziej sadzone w naszych ogrodach: Banja Luka, Gudoshnik, Orange Baloon, Lighting Sun czy Hakuun. Wśród nich najoryginalniejszym jest tulipan odmiany Hakuun. Na jego długiej, rurkowatej, mocnej łodydze osadzony jest duży kwiat w  rzadkim dla tulipanów, śnieżnobiałym kolorze. Około 12 000 cebul tulipanów kwitnie także na terenie rabaty bylinowej znajdującej się
w centralnej części Ogrodu, oraz w przedogródku w „Skansenie Roślinnym”. Są to głównie tulipany z grupy Triumph oraz Darwin. W przedogródku kwitną różne odmiany tulipanów botanicznych. Ogród Botaniczny w Łodzi jest jednym z największych ogrodów w Polsce - jego powierzchnia wynosi 67 ha. 

Polecane aktualności

Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Łodzi w sprawie uchwały „śmieciowej”

Monika Pawlak / UMŁ

27 stycznia odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej poświęcona uchwale „śmieciowej”. Stosowne... więcej

Wiceprezydent Adam Pustelnik wraz z innymi gośćmi na konferencji prasowej -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Łódź przyjazna dla obcokrajowców

Jolanta Baranowska / UMŁ

Do Łodzi ściągnęli obcokrajowcy. Miasto wielokulturowe i otwarte na inne narodowości przygotowało... więcej

Prezydent Hanna Zdanowska

Co w tym roku znalazło się wśród miejskich licytacji WOŚP?

Agnieszka Rutkowska / UMŁ

WOŚP w Łodzi! Wyjątkowe zwiedzanie Orientarium, sesja fotograficzna w Pasażu Róży, czy odlewy detali... więcej

Płyny dezynfekcyjne, przyłbice i maseczki dla szkół -  fot. Archiwum UMŁ

Straty budżetu Łodzi i wydatki na walkę z covid w 2020 r.

Jacek Słodziński / BPiNM

Łódź nadal czeka na rozstrzygnięcie trzeciej transzy dotacji z Rządowego Funduszu Inwestycji... więcej

Filia 73 Biblioteki Miejskiej w Łodzi -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

650 tys. zł z Budżetu Obywatelskiego na łódzkie biblioteki

Jacek Słodziński / BPiNM

Łodzianie wybrali 38 projektów do realizacji, w tym projekt bezpłatnego dostępu do e-booków na kwotę... więcej

Kontakt