Zakwitły łódzkie ogrody

Łódzkie ogrody zakwitły, a w nich ponad 100 000 tulipanów, kilkadziesiąt odmian róż, hortensje i wiele innych gatunków roślin. Ogród Botaniczny oraz ogrody w pałacu Steinertów i Poznańskich czekają na otwarcie dla zwiedzających.

Łódź słynęła z przepięknych ogrodów rezydencjonalnych. Te większe zamieniono po wojnie w parki publiczne, tak jak np. park Klepacza, Park Źródliska II czy Park Julianowski. Mniejsze ogrody, oddawane we władanie różnych instytucji, bardzo często zmieniały swoją funkcję.

Łódzkie XIX-wieczne rezydencje stanowiły niepowtarzalne kompleksy architektoniczne. Taka zabudowa obejmowała najczęściej pałac, fabrykę, domy robotników i właśnie ogród.

Kwitnie ogród przy Pałacu Steinertów

W 2019 roku zakończył się kompleksowy remont perły architektonicznej naszego miasta, czyli Pałacu Steinertów, jednego z najcenniejszych zabytków w Łodzi.

- Pałac Steinertów to nie tylko wyremontowany budynek, to również zmodernizowany przypałacowy ogród, który odzyskał pierwotny kształt.  Na terenie ogrodu pojawiły  się nowe drzewa, krzewy, byliny. Przestrzeń przed pałacem dopełniają liczne kwiaty: róże, a w tym odmiany pnące i rośliny cebulowe oraz byliny: rumianka japońska, funkie w kilku odmianach oraz trawy ozdobne. Już dziś kwitnie tutaj kilkadziesiąt kolorowych tulipanów. Ogród będzie dostępny dla wszystkich mieszkańców miasta. Będzie to przyjazna przestrzeń, w której będzie można odpocząć, przeczytać książkę na ławce czy po prostu spotkać się ze znajomymi - mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi. 

Zabytkowy pałac był  modernizowany pod okiem konserwatora zabytków. Piwnica, parter i pierwsze piętro zostaną przeznaczone na potrzeby restauracji, na kolejnym piętrze pojawią się przestrzenie biurowo-konferencyjne, a na poddaszu osiem pokoi hotelowych. Za wynajem tych powierzchni odpowiadać będzie Zarząd Lokali Miejskich w Łodzi. Ogród będzie w pełni dostępny dla zwiedzających jesienią tego roku.

Kwitnie ogród przy Pałacu Poznańskich 

W 2020 roku zakończy się ponad dwuletni remont Pałacu Izraela Poznańskiego, siedziby Muzeum Miasta Łodzi. W pałacowych wnętrzach i przypałacowym ogrodzie trwają prace wykończeniowe.

Ogród przy Pałacu Poznańskich jest jednym z najpiękniejszych i najstarszych
w Łodzi. Utworzony pod koniec XIX wieku według projektu Leona Grabowskiego, teraz równolegle z Pałacem, do którego przylega, przechodzi gruntowną modernizację.  

W ramach przeprowadzonej modernizacji ogrodu wykonano już prace rozbiórkowe
i brukarskie, m.in. ułożenie nawierzchni z kostki granitowej zamiast dawnej asfaltowej, a także głęboką rekultywację terenu w miejscach likwidacji starych alejek oraz garażu. Przeprowadzono kompleksową pielęgnację istniejącego drzewostanu, w tym m.in. oczyszczanie drzew z posuszu, wiązania elastyczne i specjalistyczne cięcie. Szata roślinna ogrodu wzbogaciła się o nowy trawnik i liczne nasadzenia,
w tym blisko 139 sztuk krzewów liściastych (głównie forsycji i tawuł), 25 sztuk roślin wrzosowatych, np. hortensji i rododendronów, żywopłoty z cisu i grabu pospolitego oraz 20 drzew liściastych, takich jak klon, złotokap, magnolia, wiśnia, robinia
i leszczyna.

Muzeum Miasta Łodzi planuje cykl działań służących zachęceniu mieszkańców do częstego odwiedzania ogrodu w postaci sezonowych atrakcji m.in. w sezonie kwitnienia określonych roślin czy jesiennych przebarwień. W planach są również programy zwiedzania parku z przewodnikiem oraz wprowadzenie takich udogodnień jak choćby WiFi oraz tablice informacyjne poświęcone historii ogrodu.

Otwarcie ogrodu planowane jest jesienią tego roku.

Kwitnąca kolekcja tulipanów w Ogrodzie Botanicznym


- W tym roku na terenie Ogrodu zakwitnie ponad 65 000 cebul w 40 odmianach. Na specjalnie przygotowanych kolistych rabatach na terenie Arboretum, prezentowanych będzie ponad 53 000 tulipanów w 27 odmianach (w tym 4 odmiany po raz pierwszy
w kolekcji) –
mówi Maria Kaczmarska, Zarząd Zieleni Miejskiej w Łodzi 

W kolekcji prezentowane będą między innymi bardzo popularne i znane odmiany
z grupy mieszańców Darwina, tj.: Apeldoorn, American Dream, Daydream, Ivory Floradale, Pink Impression, jak również mniej znane i rzadziej sadzone w naszych ogrodach: Banja Luka, Gudoshnik, Orange Baloon, Lighting Sun czy Hakuun. Wśród nich najoryginalniejszym jest tulipan odmiany Hakuun. Na jego długiej, rurkowatej, mocnej łodydze osadzony jest duży kwiat w  rzadkim dla tulipanów, śnieżnobiałym kolorze. Około 12 000 cebul tulipanów kwitnie także na terenie rabaty bylinowej znajdującej się
w centralnej części Ogrodu, oraz w przedogródku w „Skansenie Roślinnym”. Są to głównie tulipany z grupy Triumph oraz Darwin. W przedogródku kwitną różne odmiany tulipanów botanicznych. Ogród Botaniczny w Łodzi jest jednym z największych ogrodów w Polsce - jego powierzchnia wynosi 67 ha. 

Polecane aktualności

Iwona Iwanicka, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych prezentuje certyfikat Zdrowego Miasta WHO -  fot. UMŁ

Łódź jako jedyne w Polsce z tytułem Zdrowego Miasta WHO

Jolanta Baranowska / BRP

Łódź, jako jedyne miasto w Polsce otrzymało tytuł Zdrowego Miasta. Certyfikat przyznaje Światowa... więcej

Łukasz Goss - dyrektor Biura Promocji I Nowych Mediów UMŁ, Edyta Dobrowolska - dyrektor Urzędu Stanu Cywilnego oraz Laura Rybczyńska - Specjalista ds. Promocji Produktu Karty Łodzianina -  fot. UMŁ

Wzbogacamy wyprawkę dla nowonarodzonych łodzian i łodzianek o kolejne elementy

BRP

Od wielu lat, rodzice, którzy rejestrują swoje dzieci w Urzędzie Stanu Cywilnego otrzymują od Miasta... więcej

Dziś absolwenci klas 8 poznali wyniki rekrutacji do szkół średnich.

Pierwszy etap rekrutacji do szkół średnich zakończony

Monika Pawlak / UMŁ

Absolwenci klas 8 poznali wyniki rekrutacji do szkół średnich. więcej

TME Polówka

Kultura "na gorąco" w drugiej połowie wakacji w Łodzi

Sławomir Macias / Wydział Kultury

Wydarzenia kulturalne podążając za łodzianami, pojawiają się w zielonych enklawach miasta. Koncerty,... więcej

Zielony Plac Wolności

Zielony Plac Wolności

Małgorzata Loeffler / ZIM

Zasadzimy na nim 64 klony i grusze oraz 4 tysiące krzewów i bylin – hortensji, irg i wierzb... więcej

Kontakt