Deklaracja w sprawie obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej

Przedstawiciele miast i gmin związanych historycznie z Bitwą Warszawską podpisali w Warszawie wspólną deklarację o powołaniu Samorządowego Komitetu na Rzecz Upamiętnienia Bitwy Warszawskiej.

Uroczystość odbyła się Senacie RP, a sygnatariuszem deklaracji został również marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki.

Marszałek Tomasz Grodzki podkreślił, że z dumą powinniśmy świętować rocznicę Bitwy Warszawskiej, naszego zwycięstwa i ocalenia niepodległości. Byliśmy wtedy zjednoczeni jako naród oraz państwo wielu kultur i religii.

- Bardzo ważna jest rola edukacji. Poprzez prezentacje lokalnych bohaterów i ich osiągnięć wojennych pragniemy zainteresować młode pokolenie historią Polski i podkreślić znaczenie tych wielkich wydarzeń – powiedziała wiceprezydent Joanna Skrzydlewska, która podpisała deklarację w imieniu władz Łodzi. 

Głównym celem komitetu jest godne upamiętnienie Bitwy Warszawskiej jako epokowego wydarzenia, które zmieniło losy Europy i świata. Miasta zobowiązały się do wzajemnej współpracy w tej sprawie oraz wspierania inicjatywy utworzenia Muzeum Bitwy Warszawskiej.

Łódź i łodzianie w czasie wojny polsko-bolszewickiej

Podczas wojny polsko-bolszewickiej Łódź stanowiła bardzo istotne zaplecze dla walczących wojsk. Miasto było nowoczesne i posiadało kadrę techniczną na najwyższym krajowym poziomie. Znajdowały się tutaj fabryki produkujące maszyny lub ich elementy. Łatwo było je przekształcić w wojskowe warsztaty remontowe. Działały szpitale założone jeszcze przed pierwszą wojną światową.

Przede wszystkim jednak trzeba wspomnieć o nowocześnie myślących i wszechstronnie wykształconych ludziach. Jednym z nich był łodzianin Jan Kowalewski, genialny kryptolog, który złamał sowieckie szyfry i umożliwił odczytanie 3 tysięcy depesz bolszewickich. Dało to wojskom polskim niekwestionowaną przewagę w Bitwie Warszawskiej i przyczyniło się to do naszego zwycięstwa. Senat RP ogłosił rok 2020 Rokiem Jana Kowalewskiego.

Łódź była też garnizonem dla 1 pułku czołgów. Stacjonowało u nas 120 najnowocześniejszych wtedy czołgów Renault FT 17. Wyruszały stąd na pola bitew wojny polsko-bolszewickiej. W Łodzi szkolono załogi, a czołgi przechodziły remonty.

Około 20 tys. łodzian uczestniczyło w wojnie, a szczególnie wyróżniły się 28 i 31 Pułk Strzelców Kaniowskich. W pierwszym z nich służył kapitan Stefan Pogonowski poległy pod Wólką Radzymińską bohater wojenny. Pod Ossowem poległ związany z Łodzią ks. Ignacy Skorupka.

W szpitalach łódzkich leczyli się i byli otaczani opieką ranni żołnierze. W Łodzi przygotowano ok. 1000 łóżek dla rannych i chorych.  Najciężej ranni, których nie udało się uratować, spoczęli na łódzkich cmentarzach.

Powiązane aktualności

Polecane aktualności

Call Center Senior - 42 638 55 00 -  fot. Licencja CC0

Call Center Senior. Uruchomiliśmy specjalny telefon dla seniorów

BRP

Apelujemy do łódzkich seniorów, by dbali o siebie, nie wychodząc z domu lub też wychodząc z domu... więcej

Nowa secesyjna wiata na al. Kościuszki przy al. Mickiewicza -  fot. Sebastian Glapiński / UMŁ

Secesja na przystankach. Nowy wygląd wiat

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Wraz z mieszkańcami wypracowaliśmy nowy wygląd secesyjnych wiat przystankowych. Lepiej ochronią... więcej

Nowy asfalt na ul. Pomorskiej

BRP

Mieszkańcy wybrali, miasto wykonało. Zakończyły się prace przy wymianie nawierzchni ul. Pomorskiej w... więcej

Podwórko kamienicy przy Wschodniej 24 -  fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ

Łódź rewitalizuje. Zielony skwer z placem zabaw i nasadzenia przy Wschodniej 24

Wojciech Markiewicz / BRP

Dobiegł końca remont kolejnej kamienicy rewitalizowanej w ramach Programu Rewitalizacji Obszarowej... więcej

 -  fot. license CC0

Raport COVID w Łodzi (19.10)

BRP

Informacje nt. przypadków zakażeń stwierdzonych w miejskich jednostkach zdrowia, opieki społecznej i... więcej

Kontakt