Deklaracja w sprawie obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej

Przedstawiciele miast i gmin związanych historycznie z Bitwą Warszawską podpisali w Warszawie wspólną deklarację o powołaniu Samorządowego Komitetu na Rzecz Upamiętnienia Bitwy Warszawskiej.

Uroczystość odbyła się Senacie RP, a sygnatariuszem deklaracji został również marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki.

Marszałek Tomasz Grodzki podkreślił, że z dumą powinniśmy świętować rocznicę Bitwy Warszawskiej, naszego zwycięstwa i ocalenia niepodległości. Byliśmy wtedy zjednoczeni jako naród oraz państwo wielu kultur i religii.

- Bardzo ważna jest rola edukacji. Poprzez prezentacje lokalnych bohaterów i ich osiągnięć wojennych pragniemy zainteresować młode pokolenie historią Polski i podkreślić znaczenie tych wielkich wydarzeń – powiedziała wiceprezydent Joanna Skrzydlewska, która podpisała deklarację w imieniu władz Łodzi. 

Głównym celem komitetu jest godne upamiętnienie Bitwy Warszawskiej jako epokowego wydarzenia, które zmieniło losy Europy i świata. Miasta zobowiązały się do wzajemnej współpracy w tej sprawie oraz wspierania inicjatywy utworzenia Muzeum Bitwy Warszawskiej.

Łódź i łodzianie w czasie wojny polsko-bolszewickiej

Podczas wojny polsko-bolszewickiej Łódź stanowiła bardzo istotne zaplecze dla walczących wojsk. Miasto było nowoczesne i posiadało kadrę techniczną na najwyższym krajowym poziomie. Znajdowały się tutaj fabryki produkujące maszyny lub ich elementy. Łatwo było je przekształcić w wojskowe warsztaty remontowe. Działały szpitale założone jeszcze przed pierwszą wojną światową.

Przede wszystkim jednak trzeba wspomnieć o nowocześnie myślących i wszechstronnie wykształconych ludziach. Jednym z nich był łodzianin Jan Kowalewski, genialny kryptolog, który złamał sowieckie szyfry i umożliwił odczytanie 3 tysięcy depesz bolszewickich. Dało to wojskom polskim niekwestionowaną przewagę w Bitwie Warszawskiej i przyczyniło się to do naszego zwycięstwa. Senat RP ogłosił rok 2020 Rokiem Jana Kowalewskiego.

Łódź była też garnizonem dla 1 pułku czołgów. Stacjonowało u nas 120 najnowocześniejszych wtedy czołgów Renault FT 17. Wyruszały stąd na pola bitew wojny polsko-bolszewickiej. W Łodzi szkolono załogi, a czołgi przechodziły remonty.

Około 20 tys. łodzian uczestniczyło w wojnie, a szczególnie wyróżniły się 28 i 31 Pułk Strzelców Kaniowskich. W pierwszym z nich służył kapitan Stefan Pogonowski poległy pod Wólką Radzymińską bohater wojenny. Pod Ossowem poległ związany z Łodzią ks. Ignacy Skorupka.

W szpitalach łódzkich leczyli się i byli otaczani opieką ranni żołnierze. W Łodzi przygotowano ok. 1000 łóżek dla rannych i chorych.  Najciężej ranni, których nie udało się uratować, spoczęli na łódzkich cmentarzach.

Powiązane aktualności

Polecane aktualności

Sienkiewicza 75/77 - wizualizacja

Łódź rewitalizuje. Wiosną ruszy przebudowa 100-letniej Wigencji

Małgorzata Loeffler / ZIM

Przebudowa 100-letniej Wigencji, pofabrycznego kompleksu przy ul. Sienkiewicza 75/77, rozpocznie się... więcej

Fotowoltaika

Łódź stawia na fotowoltaikę

Aleksandra Hac / UMŁ

Łódź stawia na fotowoltaikę. Na pustych działkach i na dachach szkół pojawią się panele, dzięki... więcej

Na zdjęciu od lewej: Paulina Waszczykowska, wicedyrektor SP 14oraz Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Najmłodsi uczniowie już w szkołach

Monika Pawlak / BRP

Uczniowie klas I-III po dłuższej przerwie wrócili do szkół. Z 14 476 zapisanych do 90 podstawówek... więcej

Rocznica Radogoszcza

Andrzej Janecki / BAM

Informujemy, że w 76. rocznicę spalenia więźniów Radogoszcza (19 stycznia, wtorek) w godzinach... więcej

Zielona 6

Restauracje i biuro podróży powstaną w kamienicy przy ul. Zielonej 6

Agnieszka Rutkowska / UMŁ

Restauracja łódzkich Żydów w ponad stuletniej kamienicy, w której prawdopodobnie mógł być kiedyś... więcej

Kontakt