Biblioteka dla każdego - nowy projekt Biblioteki Miejskiej w Łodzi

Biblioteka Miejska w Łodzi od września będzie realizować projekt "Biblioteka dla każdego". Zdobyła na niego dofinansowanie z funduszy norweskich w wysokości prawie 275 tysięcy Euro. 

Wnętrze biblioteki przy ul. Tuwima 46 -  fot. Archiwum UMŁ
Biblioteka Miejska w Łodzi od września będzie realizować projekt "Biblioteka dla każdego" , fot. Archiwum UMŁ

Projekt "Biblioteka dla każdego. Łódź, Gdynia, Kraków, Bergen - różne miasta, wspólna idea. Zwiększenie dostępu do kultury - modelowe rozwiązania polskie i norweskie" realizują: Biblioteka Miejska w Łodzi, która jest liderem projektu, Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Bergen Offentlige Bibliotek - druga co do wielkości biblioteka w Norwegii.

Badania czytelnictwa w Norwegi pokazują, że prawie 90% mieszkańców przeczytało przynajmniej jedną książkę w roku, a 38% ponad 10 książek. Co trzeci mieszkaniec Norwegii pożycza książki i korzysta z bibliotek. W tym samym roku w Polsce 38% mieszkańców przeczytało jedną książkę, ponad 9% przeczytało 7 książek, a jedynie 16% skorzystało z biblioteki publicznej.

- Naszym celem jest tworzenie oferty biblioteki jako miejsca ciekawego i nowoczesnego, różnorodnego i dostępnego dla wszystkich - mówi Paweł Braun, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Łodzi. - Dlatego ogromnie cieszy nas współpraca międzynarodowa, którą możemy nawiązać w ramach projektu "Biblioteka dla każdego". Dzięki wspólnym działaniom i wymianie doświadczeń z Biblioteką w Bergen będziemy mogli poszukać innowacyjnych rozwiązań w budowaniu oferty dla naszych czytelników, tak by jak najbardziej dopasować ją do ich potrzeb i oczekiwań.

W trakcie realizacji programu w efekcie wspólnych prac powstaną nowoczesne strategie rozwoju, pracownicy bibliotek będą mogli wziąć udział w szkoleniach i konferencjach naukowych. W oparciu o przeprowadzone badania na publiczności zostaną wypracowane modelowe rozwiązania nie tylko dla partnerów projektu, ale także do wykorzystania przez inne biblioteki w kraju i zagranicą.

Projekt będzie realizowany od września 2020 do września 2022. Całkowita wartość projektu to 323 228,93 Euro, projekt został dofinansowany kwotą 274 744,59 Euro w ramach Działania 2 Programu Kultura finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz budżetu państwa.

Polecane aktualności

I Am The Sound! – jestem brzmieniem. Jestem dźwiękiem. Jestem muzyką. Zapraszamy na 12. edycję Soundedit, zapraszamy do Łodzi!

autor: Monika Kamieńska

W 1970 r. Polskie Nagrania wydały niezapomnianą i fenomenalną wręcz płytę „Marek Grechuta & Anawa”.... więcej

Nowe torowisko na Stoki gotowe

Nowe torowisko na Stoki gotowe

Wojciech Markiewicz / UMŁ

Zakończył się remont torowiska tramwajowego pomiędzy ulicami Pomorską a Telefoniczną. 1 października... więcej

Ceny wody pozostają bez zmian. Nie będzie podwyżek opłat za wodę i ścieki

Tomasz Walczak / UMŁ

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska zdecydowała, iż w tym roku ceny opłat za zużycie wody i utylizację... więcej

Łódzkie święto Armii Krajowej

Andrzej Janecki / BKSiDŁ

W rocznicę utworzenia Służby Zwycięstwa Polski, konspiracyjnej organizacji przekształconej później w... więcej

Rewitalizacja Księżego Młyna -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Łódź rewitalizuje Księży Młyn. Zaczynamy remont kolejnych famuł

Małgorzata Loeffler / ZIM

Rewitalizacja Księżego Młyna nie zwalnia. Zaczynamy kolejne remonty, czyli komfortowe mieszkania... więcej

Kontakt