„Spacerem po Łodzi 1920”. W 100. rocznicę Cudu nad Wisłą zapraszamy na Piotrkowską

Do uczczenia stulecia Cudu nad Wisłą Miasto Łódź zaprasza na ulicę Piotrkowską. 15 sierpnia czekać na nas będą wyjątkowe opowieści o Łodzi z 1920 r.

Miasto Łódź, Fundacja Art Industry i Muzeum Tradycji Niepodległościowych zapraszają 15 sierpnia na ul. Piotrkowską -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
Atrakcje w dniu 15 sierpnia przygotowała we współpracy z Miastem Fundacja Art Industry (na zdj. Maciej Werk) oraz Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi (na zdj. dyrektor Jacek Wawrzynkiewicz) , fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Miasto Łódź kontynuuje realizację programu Roku Jana Kowalewskiego, którego inicjatorem był łódzki senator Ryszard Bonisławski przy współpracy prezydent miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej.

15 sierpnia przy ul. Piotrkowskiej w godzinach 13.00-17.00 odbywać się będą 5-minutowe wystąpienia pod adresami ważnymi dla historii Bitwy Warszawskiej, życiorysu Jana Kowalewskiego oraz historii Łodzi w latach 20. Narratorzy w strojach z epoki czekać będą na mieszkańców w godz. 13.00-17.00 m.in. przy ul. Piotrkowskiej 132, 67 i 37.

Ponadto w Pasażu Schillera stanie wyjątkowy Pokój Zagadek, zorganizowany przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. W pokoju-namiocie każdy będzie mógł wcielić się w postać wielkiego kryptologa Jana Kowalewskiego – łamać szyfry i rozwiązywać zagadki kryptologiczne.

Z okazji obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego Łódzkie Centrum Wydarzeń oraz Klub Byłych Żołnierzy Wojsk Powietrzno-Desantowych „Czerwone Berety” zaprezentują wystawę, na której pokzane zostaną oryginalne mundury Wojska Polskiego z różnych epok oraz broń i wyposażenie jednostek powietrzno-desantowych.

W pasażu Rubinsteina zobaczymy wystawę kubikową „Łodzianie dla Niepodległej”, a o godz. 18.00 Fundacja Art Industry zaprosi na koncert fortepianowy z cyklu Fortepiany Wolności, który mógł powstać dzięki współpracy z Biurem Niepodległa.

Otwarcie spaceru odbędzie się o godz. 13.00 w pasażu Schillera. Wystąpienia i inne atrakcje odbywać się będą w godz. 13.00-17.00  pod adresami:

  • ul. Piotrkowska 132 (kamienica Jana Kowalewskiego). Opowieść o dzieciństwie, latach szkolnych i studiach Jana Kowalewskiego oraz roli wielkiego kryptologa w wojnie polsko-bolszewickiej.
  • Pasaż Schillera – pokój zagadek kryptologicznych (Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi)
  • Pasaż Rubinsteina – „Łodzianie dla Niepodległej". Wystawa kubikowa Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, pokazująca łódzką drogę do niepodległości (1914-1920) i łódzkich bohaterów, także Jana Kowalewskiego.
  • ul. Piotrkowska 87 (Łódzkie Centrum Wydarzeń) - wystawa, na której zaprezentowane zostaną oryginalne mundury Wojska Polskiego z różnych epok oraz broń i wyposażenie jednostek powietrzno-desantowych przygotowana przez Klub Byłych Żołnierzy Wojsk Powietrzno-Desantowych „Czerwone Berety”.
  • ul. Piotrkowska 67 – przed kinem „Polonia”, czyli przedwojennym kinem "Casino". Opowieść o Łodzi z lat 20., modzie, rozrywce, architekturze, nowych szkołach, miejscach kultury.
  • Piotrkowska 37 – pomnik lampiarza.  Opowieść o codzienności w mieście
    w latach 20. O pracy robotników w fabryce, pensjach, warunkach w mieszkaniach, elektryfikacji i komunikacji publicznej.
  • Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi przy ul. Gdańskiej 13. Zwiedzanie wystawy „Szyfry Wojny", o roku 1920, która otwarta zostanie 14 sierpnia (dzień wcześniej).
  • Centrum Handlowe Manufaktura (Rynek). Wystawa przygotowana przez Archiwum Państwowe w Łodzi – charakterystyczne, propagandowe plakaty z 1920 r. zachęcające do wystąpienia przeciwko „czerwonemu najeźdźcy”.
  • 18.00. Finał szlaku. Koncert fortepianowy w pasażu Rubinsteina. Program przygotowany został przez Fundację Art Industry. W oryginalnych aranżacjach na fortepian usłyszymy przeboje dwudziestolecia międzywojennego, rosyjskie utwory ludowe i patriotyczne pieśni z okresu modernizmu. Repertuar będzie zatem wyjątkowym „wykładem muzycznym” oraz komentarzem do atmosfery roku 1920.

Więcej informacji, regulamin imprezy oraz mapkę Spaceru znaleźć można na stronie www.lodz.pl/1920

 Mapa Bitwy Warszawskiej. Każdego dnia nowe wieści z frontu!

Z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej  prezentujemy „Kalendarium wojny polsko-bolszewickiej od 14 lutego 1919  do  18 października 1920  roku” na interaktywnej mapie Google Maps. 

Autorem i wykonawcą projektu jest Łukasz Gosławski, prezes Fundacji Ambasada Kultury. Mapa aktualizowana jest każdego dnia - zgodnie z kalendarium wojny polsko-bolszewickiej  na podstawie dziennych komunikatów Sztabu Generalnego WP. Przeglądanie mapy możliwe jest zarówno na urządzeniach stacjonarnych, jak i mobilnych. W opisie mapy dostępne jest kalendarium wydarzeń zaznaczonych na mapie.

LINK  DO MAPY:

https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=108WPWyKEhaY7iARve6qFcA-HcvNUeoAe&ll=44.20564629715768%2C24.56323420000001&z=2

Zobacz także

Polecane aktualności

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... więcej

 -  Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... więcej

Kontakt