Spacerem po Łodzi 1920. Wiele wydarzeń z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej

Piękna pogoda przyciągnęła tłumy łodzian na ulicę Piotrkowską, gdzie 15 sierpnia można było wybrać się na spacer po Łodzi z 1920 roku. Wydarzenie otworzyła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska składając kwiaty przy tablicy Jana Kowalewskiego bohatera wojny polsko-bolszewickiej 1920.

Obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej na Piotrkowskiej -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
100-lecie Bitwy Warszawskiej świętowano w Łodzi m.in. na ul. Piotrkowskiej , fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

- Wydaje się, że wszystko już zostało odkryte, opisane i zbadane, a zwłaszcza jeśli chodzi o najnowszą historię Polski ostatniego stulecia. Tymczasem postać urodzonego w Łodzi płk. Jana Kowalewskiego pokazuje, że wiele jest jeszcze rzeczy nieodkrytych. Dla naszego miasta bardzo istotne jest to, że udało się wyłowić z cienia wielkiej historii postać łodzianina i uhonorować jego zasługi. Senat RP ogłosił rok 2020 – Rokiem Jana Kowalewskiego, który nie jest już zapomnianym bohaterem, ale jednym z tych, który być może odmienił bieg dziejów – przypomniała prezydent Hanna Zdanowska.

Prezydent życzyła łodzianom udanego dnia na ul. Piotrkowskiej, gdzie odkryć można było więcej tajemnic niezwykłego roku 1920.

W kilku punktach pojawili się rekonstruktorzy i narratorzy w strojach z roku 1920, snujący historyczne i „miejskie” opowieści.

Przy kamienicy Jana Kowalewskiego (Piotrkowska 132) posłuchać można było o życiu wielkiego kryptologa. Jan Kowalewski, zawodowy żołnierz był pasjonatem – kryptologiem, który w krótkim czasie  złamał 100 rosyjskich kluczy wojskowych. Umożliwiło to odczytanie 3000 depesz sowieckich, w tym najważniejszej, z sierpnia 1920, która przeważyła o zwycięskich manewrach polskich w Bitwie Warszawskiej.

Przy Piotrkowskiej 67 (dawne przedwojenne kino „Casino”) posłuchać można było o kulturze, obyczajach i życiu towarzyskim dawnej Łodzi, a przy Pomniku Lampiarza (Piotrkowska 37) o codzienności łodzian w trudnym czasie między wojnami – pracy, losach robotników i fabrykantów oraz rozwoju miasta.

W pasażu Schillera Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi postawiło Namiot Zagadek, czyli escape room, który można było opuścić po rozwiązaniu zagadek kryptologicznych. Muzeum postawiło również w pasażu Rubinsteina wystawę „Łodzianie dla Niepodległej”, czyli historię I wojny światowej, opowiedzianą w serii zdjęć na kubikach.

O godz. 18.00 w pasażu Rubinsteina niezwykły koncert przygotowała Fundacja Art Industry, w ramach projektu Fortepiany Wolności. Aleksander  Dębicz, wybitny pianista  wykonał muzykę okresu międzywojennego. Były to podniosłe kompozycje oparte na pieśniach patriotycznych i rosyjskiej nucie, w których zawarł tajemniczą, niepokojącą atmosferę roku 1920 – roku zderzenia się cywilizacji i kultur.

W przygotowanie rocznicy włączyły się liczne instytucje. W Muzeum Tradycji Niepodległościowych Łodzi, można oglądać wystawę poświęconą Janowi Kowalewskiemu „Szyfry Wojny” . Na wystawie znalazła się broń pochodząca z epoki, odznaczenia dotyczące  okresu walk o granice II RP, maszyny związane z historią łączności oraz wywiadu (w tym oryginalna Enigma) a także fotografie przedstawiające życiorys Jana Kowalewskiego.

W Manufakturze zobaczyć można też inny akcent z epoki – charakterystyczne afisze, propagandowe, zachęcającego wstąpienia do wojska w roku 1920. Do dziś to właśnie te plakaty – kolorowe, satyryczne, mocno przerysowane  kojarzą się z atmosferą roku 1920.

Ponadto jeszcze dziś w Łódzkim Centrum Wydarzeń i przed budynkiem przy Piotrkowskiej 87 oglądać można wystawę sprzętu wojskowego – współczesnego i dawnego.

Więcej o ekspozycji ŁCW: https://uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/wyjatkowa-wystawa-naobchody-100rocznicy-bitwy-warszawskiej-iswieta-wojska-polskiego-wlodzi-id35885/2020/8/6/

O Roku Jana Kowalewskiego: https://uml.lodz.pl/dla-mieszkancow/tozsamosc-i-historia-lodzi/rok-jana-kowalewskiego/

 

 

Polecane aktualności

Call Center Senior - 42 638 55 00 -  fot. Licencja CC0

Call Center Senior. Uruchomiliśmy specjalny telefon dla seniorów

BRP

Apelujemy do łódzkich seniorów, by dbali o siebie, nie wychodząc z domu lub też wychodząc z domu... więcej

Nowa secesyjna wiata na al. Kościuszki przy al. Mickiewicza -  fot. Sebastian Glapiński / UMŁ

Secesja na przystankach. Nowy wygląd wiat

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Wraz z mieszkańcami wypracowaliśmy nowy wygląd secesyjnych wiat przystankowych. Lepiej ochronią... więcej

Nowy asfalt na ul. Pomorskiej

BRP

Mieszkańcy wybrali, miasto wykonało. Zakończyły się prace przy wymianie nawierzchni ul. Pomorskiej w... więcej

Podwórko kamienicy przy Wschodniej 24 -  fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ

Łódź rewitalizuje. Zielony skwer z placem zabaw i nasadzenia przy Wschodniej 24

Wojciech Markiewicz / BRP

Dobiegł końca remont kolejnej kamienicy rewitalizowanej w ramach Programu Rewitalizacji Obszarowej... więcej

 -  fot. license CC0

Raport COVID w Łodzi (19.10)

BRP

Informacje nt. przypadków zakażeń stwierdzonych w miejskich jednostkach zdrowia, opieki społecznej i... więcej

Kontakt