Miejskie przedszkola przyjmą wszystkie dzieci

18 047 najmłodszych łodzian zostało zakwalifikowanych w procesie rekrutacji i 1 września rozpocznie zajęcia w przedszkolach. Miejskie placówki są gotowe, wszystkie są zdezynfekowane, wyposażone w środki ochrony osobistej dla pracowników oraz płyny do dezynfekcji. Zmodyfikowane zalecenia GIS dotyczące powierzchni przypadającej na 1 przedszkolaka pozwalają przyjąć wszystkie maluchy.

- Przedszkola będą pracować w reżimie sanitarnym, dlatego proszę rodziców i opiekunów, aby stosowali się do zaleceń i nowych regulaminów. Rozumiem obawy i wątpliwości, ale wszystko co robimy ma służyć bezpieczeństwu najmłodszych - powiedziała Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi.

Główny Inspektor Sanitarny dopiero dwa dni temu zdecydował, że na każdego przedszkolaka musi przypadać 1,5 metra kwadratowego powierzchni w sali oraz jeden opiekun. A poprzednie zalecenia mówiły o grupach 25-osobowych, ale na dziecko miało przypadać 2,5 metra powierzchni co stwarzało realne zagrożenie, że dla około 10 tys. maluchów zabraknie miejsc w łódzkich placówkach.

- Ministerstwo edukacji żyje w nieświadomości albo w innym świecie, bo dopiero po apelach władz Łodzi zmieniły się przepisy, które pozwalają przyjąć wszystkie dzieci zakwalifikowane w procesie rekrutacji. Ta niefrasobliwość szefa resortu edukacji naprawdę dołożyła dyrektorom naszych placówek mnóstwo niepotrzebnego stresu oraz pracy -  - dodał Piotr Bors, dyrektor departamentu Pracy, Edukacji i Kultury UMŁ.  - Dziś rano ze zdumieniem słuchałem jak wiceminister edukacji w wywiadzie chwaliła się, że jej resort zapewnił szkołom środki do dezynfekcji na cały rok. Informuję panią wiceminister, że rok szkolny trwa 10 miesięcy a nie 2 tygodnie, a to co dostały łódzkie szkoły wystarczy im na dwa tygodnie właśnie.

Podstawowe zalecenia sanitarne dla przedszkoli to: częste wietrzenie sal, obowiązek mycia rąk u dzieci możliwe często, ograniczenie wstępu do placówki osób postronnych do niezbędnego minimum i oczywiście dezynfekcja rąk. Ale wzorem szkół każda placówka będzie ustalać swoje regulaminy uwzględniające specyfikę każdego przedszkola.

- 174 dzieci zaczyna w naszej placówce nowy rok szkolny, w poniedziałek zaplanowałam ostatnią dezynfekcję wszystkich pomieszczeń i we wtorek czekamy na dzieci - dodała Krystyna Osak, dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 99. - Ze względów bezpieczeństwa rodzice nie będą towarzyszyć dzieciom, które po raz pierwszy do nas przyjdą. Rodzice będą wchodzić tylko do szatni i też pojedynczo, pomogą się dziecku rozebrać a następnie maluchem zaopiekuje się nauczyciel, który zaprowadzi dziecko najpierw do łazienki na mycie rączek a następnie do sali.

Łódzki samorząd prowadzi 146 przedszkoli, wszystkie są gotowe na przyjęcie dzieci.

Polecane aktualności

Kwesta na rzecz ratowania zabytków łódzkiego Starego Cmentarza w tym roku online

Tomasz Walczak / BRP

Tegoroczna, już 26. kwesta na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza przy ulicy Ogrodowej w... więcej

Czynsze za symboliczną złotówkę dla łódzkiej gastronomii i klubów fitness

BRP

Prezydent Miasta Łodzi podjęła decyzję o obniżce czynszów do symbolicznej złotówki dla łódzkiej... więcej

Miejskie Centrum Medyczne "Bałuty" kupiło ambulans sanitarny

Jolanta Baranowska / BRP

Miejskie Centrum Medyczne "Bałuty" kupiło ambulans sanitarny, którym będzie transportowało pacjentów... więcej

 -  fot. license CC0

Raport COVID w Łodzi (27.10)

BRP

Informacje nt. przypadków zakażeń stwierdzonych w miejskich jednostkach zdrowia, opieki społecznej i... więcej

Zajęcia on line w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Łodzi

MOSiR

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji od dziś startuje z zajęciami on-line na facebooku. więcej

Kontakt