Obchody 76. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto

Tegoroczne obchody miały ograniczony charakter z uwagi na sytuacje epidemiologiczną i odbyły się bez udziału przedstawicieli Ocalałych zza granicy. Tradycyjnie rozpoczęły je uroczystości religijne połączone z modlitwą ekumeniczna na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Brackiej i symboliczne zapalenie zniczy pod pomnikiem pamięci łódzkich Żydów.

Oficjalne uroczystości zorganizowano jak co roku na Stacji Radegast, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze pamięci. Przemówienia okolicznościowe wygłosili m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz przedstawiciel rodzin Ocalałych, a także ambasador Izraela w Polsce. Władze miasta reprezentowała wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka i przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Gołaszewski.

29 sierpnia 1944 roku ze stacji Radegast odprawiono ostatni transport Żydów z łódzkiego getta. Większość z nich trafiła do komór gazowych w obozach śmierci. Przeżyła tylko nieliczna grupa kilkuset osób. W sumie przez Litzmannstadt Getto przeszło ponad 200 tys. łódzkich Żydów oraz kilka tysięcy deportowanych z innych krajów Europy.

- Zmienia się Łódź, ale niezmienna pozostaje nasza zbiorowa pamięć oraz wspólna historia… I właśnie dlatego ponadkulturowy i ponadpokoleniowy dialog, krzewiący idee pokoju i tolerancji - którego wyrazem są również nasze obchody – jest tak niezwykle ważny dla przyszłości. I musi on trwać nadal, tak jak będą tkwiły w nas na zawsze w nas obrazy dawnej Łodzi oraz wspomnienie tragicznych losów ofiar Liztmannstadt Getto! – powiedziała w sowim wystąpieniu wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka, oddając hołd dawnej społeczności żydowskiej naszego miasta, która w liczbie ponad 200 tysięcy stanowiła jedną trzecią wszystkich mieszkańców.

Polecane aktualności

Pamięć o Radogoszczu

Andrzej Janecki / BAM

W 76. rocznicę zbrodni popełnionej przez Niemców na więźniach przed sarkofagiem pomordowanych... więcej

Baner - baza zasobów miejskich instytucji kultury

W Łodzi powstaje multimedialna baza zasobów miejskich instytucji kultury

Sławomir Macias / UMŁ

W odpowiedzi na trudną sytuację kultury po 2020 roku w Łodzi powstaje Baza Zasobów Wspólnych... więcej

 -  Grafika informacyjna. W tle ręka z kredą piszą na tablicy. Na pierwszym planie dwa okręgi wypełnione tekstem. W większym żółtym informacja: Nabór wniosków do 29 stycznia 2021. W mniejszym pomarańczowym okręgu tekst: Do zdobycia dotacje od 7 do 25 tysięcy złotych

Dotacje dla Łodzi akademickiej!

Zapraszamy do udziału w konkursie dla środowiska akademickiego na wsparcie realizacji zadań... więcej

Konferencja prasowa w sprawie szczepień

W Łodzi rozpoczęły się szczepiania pensjonariuszy DPS

Jolanta Baranowska / UMŁ

Dziś, we wtorek 19 stycznia rozpoczęły się szczepienia pensjonariuszy łódzkich domów pomocy... więcej

Przekroczenie poziomu alarmowego stężenia w powietrzu pyłu PM10 na części obszaru Łodzi

Informacja o przekroczeniu poziomu alarmowego i ryzyku dalszych przekroczeń dla pyłu PM10 na części... więcej

Kontakt