Pierwszy dzwonek w szkołach w dobie pandemii koronawirusa

Ponad 61,7 tysięcy uczniów szkół publicznych rozpoczęło dziś w Łodzi nowy rok szkolny. Zamiast akademii i apeli były kameralne spotkania w klasach lub on-line, każda klasa przychodziła na inną godzinę. Przed wejściem do szkoły była obowiązkowa dezynfekcja rąk oraz - w niektórych placówkach - konieczność założenia maseczki.

Początek roku szkolnego - przed wejściem do szkoły była obowiązkowa dezynfekcja rąk oraz - w niektórych placówkach - konieczność założenia maseczki.  -  fot. Paweł Łacheta
Początek roku szkolnego - przed wejściem do szkoły obowiązkowa dezynfekcja rąk oraz - w niektórych placówkach - konieczność założenia maseczki. , fot. Paweł Łacheta

- Dziękuję dyrektorom, nauczycielom i wszystkim pracownikom szkół za przygotowanie placówek na przyjęcie uczniów. Takiego roku szkolnego jeszcze nie było, myślę, że będzie trudny oraz nieprzewidywalny - powiedziała Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi. - Każda placówka ma swoją procedurę bezpieczeństwa uwzględniającą specyfikę szkoły, dlatego proszę i apeluję do rodziców i uczniów aby respektowali te zalecenia. Wszystko służy bezpieczeństwu uczniów i nauczycieli.

W I Liceum Ogólnokształcącym zamiast apelu dla klas pierwszych były spotkanie w sali gimnastycznej, w reżimie sanitarnym czyli z zachowaniem dystansu społecznego i w maseczkach. Na zapominalskich maseczki czekały przed wejściem do szkoły, obok płynu do dezynfekcji rąk.

-  Szkoła jest przygotowana do zajęć, dosłownie „wypucowana” a więc bezpieczna. Uczniowie tęsknili za szkołą, widać było radość na twarzach, że wreszcie będzie normalnie, oby ta normalność trwała do końca tego roku szkolnego - mówiła Ewa Wojciechowska, dyrektor I LO.

W Szkole Podstawowej nr 36 nikt bez maseczki nie miał szans wejść na teren szkoły, podobnie jak bez dezynfekcji rąk. Rozpoczęcie roku - dla bezpieczeństwa uczniów - było podzielone na godziny, jako ostatni zostali zaproszeni najmłodsi uczniowie.

- Każdy pierwszak mógł przyjść z rodzicem, najmłodszych potraktowaliśmy wyjątkowo ponieważ z uwagi na zamknięcie szkoły dzieci nie miały szansy ani zobaczyć swojej klasy ani szkoły, ani poznać swojej pani wychowawczyni - tłumaczyła Małgorzata Górecka, dyrektor SP 36. - A po rozpoczęciu roku dzieci przejdą do świetlicy a z rodzicami zrobimy krótkie zebranie organizacyjne. Oczywiście wszystko w reżimie sanitarnym.

Z 90 szkół podstawowych prowadzonych przez samorząd zajęcia nie rozpoczęły się tylko w SP 170 przy ul. Miedzianej, gdzie trwa termomodernizacja. W porozumieniu z rodzicami zajęcia lekcyjne zaczną się od 7 września, ale od dziś szkoła zapewnia najmłodszym zajęcia opiekuńcze. Szkoły średnie tj. licea, technika i szkoły branżowe I stopnia pracują normalnie.

Na 146 miejskich przedszkoli dziś rozpoczęły się zajęcia w 143. Przedszkole nr 5 przy al. Kościuszki rozpocznie pracę od 4 września, kończy się tam sprzątanie po remoncie. Od 7 września uruchomione zostaną przedszkola nr 152 przy ul. Retkińskiej oraz 121 przy ul. Kutrzeby - w placówkach jest remont stąd opóźnienie.

- Rodzice zostali poinformowani z wyprzedzeniem, wyrazili też zgodę na te opóźnienia - dodała wiceprezydent Moskwa-Wodnicka. - Dziś po południu spotykam się z dyrektorami przedszkoli, poszukamy wspólnie rozwiązania, które pozwoli zapobiegać kolejkom jaki dziś tworzyły się przed wejściem do placówek.

Polecane aktualności

DOSTĘPNOŚĆ. WŁĄCZAM konferencja metodyczna

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Jak skutecznie otwierać drzwi do zasobów kultury wszystkim? Skąd u animatorów, twórców i artystów... więcej

Weekend "Kultury bez barier" w Łodzi

Wydział Kultury

Najbliższe wolne dni będą wypełnione wydarzeniami kulturalnymi, które zostały specjalnie... więcej

Białe gołębie nad Łodzią. Obchody Międzynarodowego Dnia Pokoju

Tomasz Walczak / BRP

Dwa białe gołębie zostały wypuszczone na placu Wolności w ramach łódzkich obchodów Międzynarodowego... więcej

 -  Fot. Andrzej Janecki/UMŁ

Pamięci Lotników Lwowskich, którzy we wrześniu 1939 roku bronili łódzkiego nieba

Tomasz Walczak / BRP

Od dwóch lat przy rondzie imienia Lotników Lwowskich w Łodzi stoi obelisk, poświęcony patronom tego... więcej

Sekretarz Miasta Łodzi, Wojciech Rosicki

Oświadczenie sekretarza miasta Łodzi Wojciecha Rosickiego

Szanowni Państwo, chciałbym wygłosić oświadczenie jako Sekretarz Miasta. Nie będę mówił o polityce,... więcej

Kontakt