Akcja „plastik challenge”

W Pasażu Schillera stanęły 4 palety sprasowanych, plastikowych butelek. Mieściło się w nich około 30 tys. litrów wody. Taką samą ilość wody można pomieścić w 6 beczkowozach ZWiK-u.

Akcja „plastik challenge” ma pokazać łodzianom, że warto przerzucić się z picia wody butelkowanej na wodę z kranu. Nie tylko ze względu na smak, czy cenę, ale także ze względu na ekologię.

- Wybierając wodę z kranu możemy zaoszczędzić przede wszystkim te 4 palety plastiku. Sam jeden człowiek jest w stanie do 14 kilogramów plastiku rocznie w taki sposób zaoszczędzić. Tutaj naocznie widzimy, jak ogromne są to ilości plastiku i jak możemy w łatwy sposób tego uniknąć. – informuje Antonina Majchrzak, radna Rady Miejskiej.

W czterech paletach mieści się około 250 tysięcy półtoralitrowych butelek. Segregacja śmieci powoduje, że plastikowe butelki mogą być ponownie przetworzone.

- Butelki są cięte, przerabiane na granulat, a potem w zależności od tego gdzie trafią – mogą z nich powstać kolejne butelki, albo na przykład polar. Jedną plastikową butelkę można przetopić około 8 razy – Dominika Filipiak, MPO.

Jednym z elementów, który może zdecydować o zmianie nawyków dotyczących picia wody, jest cena. 250 tys. butelek, znajdujących się na 4 paletach to koszt około 30 tys. złotych. Wodą tą można by napełnić 6 beczkowozów. Pijąc tyle wody z kranu, zapłacimy zaledwie około 135 złotych.

Polecane aktualności

Łódź Buduje. 28 października, w nocy będzie trudniej przejechać autostradą A1 - przejedzie nią transport wielkogabarytowych elementów na budowę stadionu ŁKS

Małgorzata Loeffler / ZiM

W nocy ze środy na czwartek (28/29.10) nastąpią utrudnienia w przejeździe przez autostradę A1 na... więcej

Kwesta na rzecz ratowania zabytków łódzkiego Starego Cmentarza w tym roku online

Tomasz Walczak / BRP

Tegoroczna, już 26. kwesta na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza przy ulicy Ogrodowej w... więcej

Czynsze za symboliczną złotówkę dla łódzkiej gastronomii i klubów fitness

BRP

Prezydent Miasta Łodzi podjęła decyzję o obniżce czynszów do symbolicznej złotówki dla łódzkiej... więcej

Miejskie Centrum Medyczne "Bałuty" kupiło ambulans sanitarny

Jolanta Baranowska / BRP

Miejskie Centrum Medyczne "Bałuty" kupiło ambulans sanitarny, którym będzie transportowało pacjentów... więcej

 -  fot. license CC0

Raport COVID w Łodzi (27.10)

BRP

Informacje nt. przypadków zakażeń stwierdzonych w miejskich jednostkach zdrowia, opieki społecznej i... więcej

Kontakt