Przepisy się skończyły, maseczek nie będzie?

Na mocy tzw. ustawy covidowej uchwalonej w marcu samorządy mogły kupować m.in. płyny do dezynfekcji i środki ochrony osobistej bez konieczności ogłaszania przetargu ale z zachowaniem obowiązku konkurencyjności. Przepisy wygasły 5 września, nowych nie uchwalono a przetarg oznacza dłuższą i bardziej zbiurokratyzowaną procedurę.

- Mamy do czynienia ze skandalicznym zaniedbaniem legislacji, pojawia się pytanie czy rząd oprócz zabawy w nieustający festiwal pod tytułem rekonstrukcja rządu jeszcze rządzi? Rozumiem, że pan minister Szumowski sprzedał już swoje zapasy maseczek, ale samorządy nadal potrzebują środków ochrony bo koronawirus nie przestał być groźny - powiedział Piotr Bors, dyrektor Departamentu Pracy, Edukacji i Kultury UMŁ.

Ustawa z marca 2020 roku zawiera art. 6, który miał zapis zezwalający na niestosowanie prawa zamówień publicznych w przypadku zakupów i usług mających pomóc w przeciwdziałaniu COVID-19. Problem w tym, że przepis miał ważność 180 dni od dnia uchwalenia co oznacza, że 5 września z mocy prawa wygasł.

- W praktyce oznacza to reżim ustawy zamówień publicznych czyli nawet wielomiesięczną procedurę przetargową. Pytanie czy możemy sobie na to pozwolić, moim zdaniem nie, przecież zapasy środków ochrony jakie mamy kiedyś się kończą - dodał Marcin Górski, dyrektor Biura Prawnego UMŁ. - Nowelizować nie ma czego, bo ustawa wygasła, uważam, że jak najszybciej trzeba uchwalić nowe prawo, które pozwoli na zakupy w uproszczonej procedurze.

Łódzkie szkoły, przedszkola i placówki edukacyjne są wyposażone w środki ochrony osobistej oraz płyny do dezynfekcji. To co przekazał dla Łodzi rząd - jak podkreślił dyrektor Bors - wystarczy na 2 tygodnie.

- Ale dotyczy to tylko szkół, bo zgodnie z prawem przedszkola wyposażyło miasto - wyjaśnił Piotr Bors. - Oczywiście nasze zapasy są odpowiednio duże, ale nikt dziś nie wie jak długo potrwa rozstrzyganie przetargu.

Polecane aktualności

Kwesta na rzecz ratowania zabytków łódzkiego Starego Cmentarza w tym roku online

Tomasz Walczak / BRP

Tegoroczna, już 26. kwesta na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza przy ulicy Ogrodowej w... więcej

Czynsze za symboliczną złotówkę dla łódzkiej gastronomii i klubów fitness

BRP

Prezydent Miasta Łodzi podjęła decyzję o obniżce czynszów do symbolicznej złotówki dla łódzkiej... więcej

Miejskie Centrum Medyczne "Bałuty" kupiło ambulans sanitarny

Jolanta Baranowska / BRP

Miejskie Centrum Medyczne "Bałuty" kupiło ambulans sanitarny, którym będzie transportowało pacjentów... więcej

 -  fot. license CC0

Raport COVID w Łodzi (27.10)

BRP

Informacje nt. przypadków zakażeń stwierdzonych w miejskich jednostkach zdrowia, opieki społecznej i... więcej

Zajęcia on line w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Łodzi

MOSiR

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji od dziś startuje z zajęciami on-line na facebooku. więcej

Kontakt