Posiedzenie Polsko-Niemieckiej Grupy Roboczej w Łodzi

W dniu 11 września 2020 r w Łodzi odbyło się Posiedzenie Polsko-Niemieckiej Grupy Roboczej w formule online. W Posiedzeniu udział wzięli polscy i niemieccy samorządowcy, członkowie grupy a także przedstawiciele Ambasady Niemiec w Warszawie, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Polsko-Niemiecka Grupa Robocza została powołana w 1996 roku dla koordynowania działań realizowanych z naszym zachodnim sąsiadem. Jej członkami są przedstawiciele Sekcji Niemieckiej Rady Gmin i Regionów Europy CEMR i Związku Miast Polskich. Przedstawiciele Łodzi od wielu lat  biorą udział w obradach, ale po raz pierwszy to właśnie Łódź była gospodarzem tegorocznego spotkania.

Posiedzenie w Łodzi otworzył Minister Pełnomocny Ambasady Niemiec w Warszawie J.E. Knut Abraham oraz Pani Prezydent Hanna Zdanowska. Przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Pan Marcin Gołaszewski prowadził obrady Grupy we współpracy ze Stephanem Loewlem, Burmistrzem Dachau i Panem Piotrem Głowskim, Prezydentem Piły i Przewodniczącym Sekcji Polskiej.  

Tematami tegorocznego Posiedzenia były Rewitalizacja, Wielokulturowość, ale także sprawy, którymi obecnie żyją samorządy tj. walka z Covid w tym pomoc przedsiębiorcom i równe traktowanie wszystkich obywateli bez względu na orientację. Przedstawiciele Urzędu Miasta Łodzi Biura Rewitalizacji i Mieszkalnictwa, Departamentu Ekologii i Klimatu, Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Dyr. Szymon Kostrzewski oraz Biura Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej Z-ca Dyr. Mateusz Sipa przygotowali prezentacje tematyczne oraz brali udział w dyskusji z uczestnikami Posiedzenia ze strony polskiej i niemieckiej. Pani Joanna Podolska Dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmanna w Łodzi opowiedziała o historii Łodzi wielokulturowej i kontynuowaniu tej tradycji w łódzkim samorządzie. W tym temacie głos zabrał również przedstawiciel Saarpfalz-Kreis dr Theophil Gallo.   

Posiedzenie zakończy się oficjalnie przygotowanym i podpisanym przez obie strony protokołem, a kolejne spotkanie zaplanowano wiosną 2021 roku w Niemczech w powiecie Saar-Pfalz-Kreis.

Na zakończenie uczestnicy spotkania mieli możliwość obejrzeć specjalnie na tę okazję przygotowany przez przewodniczkę Panią Justynę Tomaszewską film „Spacerkiem po Łodzi”. Film do obejrzenia pod adresem:    youtu.be/KdHoNOoKID4

 

 

Polecane aktualności

VII Łódzkie Senioralia – online i w plenerze

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej

Już 15 maja wystartuje kolejna edycja Łódzkich Senioraliów – dwóch tygodni wydarzeń dla seniorów... więcej

Mieszkańcy domów pomocy społecznej będą mogli korzystać z wyjść poza teren placówki oraz spotykać się z bliskimi

Mieszkańcy domów pomocy społecznej będą mogli korzystać z wyjść poza teren placówki oraz spotykać się z bliskimi

Jolanta Baranowska / UMŁ

Przygotowane zostały wytyczne, na podstawie których mieszkańcy łódzkich domów pomocy społecznej będą... więcej

Na wiosnę zakwitły łódzkie ogrody

Na wiosnę zakwitły łódzkie ogrody

M. Loeffler / ZIM, W. Markiewicz / UMŁ

Jak wygląda zabytkowy ogród pałacu Izraela Poznańskiego po odnowie i kiedy będziemy mogli odwiedzić... więcej

Wiosenne zajęcia MOSiR

MOSiR Łódź przygotował nową ofertę zajęć sportowych i rekreacyjnych online i na świeżym powietrzu

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji Łódź przygotował nową ofertę wiosennych zajęć sportowych i... więcej

Międzynarodowego Kongresu Regeneracja Miast Przemysłowych - plakat

Międzynarodowy Kongres Regeneracja Miast Przemysłowych

informacja prasowa

Jak zachować trwałą zdolność rozwoju współczesnego miasta odwołując się do jego dziedzictwa i w... więcej

Kontakt