Posiedzenie Polsko-Niemieckiej Grupy Roboczej w Łodzi

W dniu 11 września 2020 r w Łodzi odbyło się Posiedzenie Polsko-Niemieckiej Grupy Roboczej w formule online. W Posiedzeniu udział wzięli polscy i niemieccy samorządowcy, członkowie grupy a także przedstawiciele Ambasady Niemiec w Warszawie, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Polsko-Niemiecka Grupa Robocza została powołana w 1996 roku dla koordynowania działań realizowanych z naszym zachodnim sąsiadem. Jej członkami są przedstawiciele Sekcji Niemieckiej Rady Gmin i Regionów Europy CEMR i Związku Miast Polskich. Przedstawiciele Łodzi od wielu lat  biorą udział w obradach, ale po raz pierwszy to właśnie Łódź była gospodarzem tegorocznego spotkania.

Posiedzenie w Łodzi otworzył Minister Pełnomocny Ambasady Niemiec w Warszawie J.E. Knut Abraham oraz Pani Prezydent Hanna Zdanowska. Przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Pan Marcin Gołaszewski prowadził obrady Grupy we współpracy ze Stephanem Loewlem, Burmistrzem Dachau i Panem Piotrem Głowskim, Prezydentem Piły i Przewodniczącym Sekcji Polskiej.  

Tematami tegorocznego Posiedzenia były Rewitalizacja, Wielokulturowość, ale także sprawy, którymi obecnie żyją samorządy tj. walka z Covid w tym pomoc przedsiębiorcom i równe traktowanie wszystkich obywateli bez względu na orientację. Przedstawiciele Urzędu Miasta Łodzi Biura Rewitalizacji i Mieszkalnictwa, Departamentu Ekologii i Klimatu, Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Dyr. Szymon Kostrzewski oraz Biura Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej Z-ca Dyr. Mateusz Sipa przygotowali prezentacje tematyczne oraz brali udział w dyskusji z uczestnikami Posiedzenia ze strony polskiej i niemieckiej. Pani Joanna Podolska Dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmanna w Łodzi opowiedziała o historii Łodzi wielokulturowej i kontynuowaniu tej tradycji w łódzkim samorządzie. W tym temacie głos zabrał również przedstawiciel Saarpfalz-Kreis dr Theophil Gallo.   

Posiedzenie zakończy się oficjalnie przygotowanym i podpisanym przez obie strony protokołem, a kolejne spotkanie zaplanowano wiosną 2021 roku w Niemczech w powiecie Saar-Pfalz-Kreis.

Na zakończenie uczestnicy spotkania mieli możliwość obejrzeć specjalnie na tę okazję przygotowany przez przewodniczkę Panią Justynę Tomaszewską film „Spacerkiem po Łodzi”. Film do obejrzenia pod adresem:    youtu.be/KdHoNOoKID4

 

 

Polecane aktualności

Pamięć o Radogoszczu

Andrzej Janecki / BAM

W 76. rocznicę zbrodni popełnionej przez Niemców na więźniach przed sarkofagiem pomordowanych... więcej

Baner - baza zasobów miejskich instytucji kultury

W Łodzi powstaje multimedialna baza zasobów miejskich instytucji kultury

Sławomir Macias / UMŁ

W odpowiedzi na trudną sytuację kultury po 2020 roku w Łodzi powstaje Baza Zasobów Wspólnych... więcej

 -  Grafika informacyjna. W tle ręka z kredą piszą na tablicy. Na pierwszym planie dwa okręgi wypełnione tekstem. W większym żółtym informacja: Nabór wniosków do 29 stycznia 2021. W mniejszym pomarańczowym okręgu tekst: Do zdobycia dotacje od 7 do 25 tysięcy złotych

Dotacje dla Łodzi akademickiej!

Zapraszamy do udziału w konkursie dla środowiska akademickiego na wsparcie realizacji zadań... więcej

Konferencja prasowa w sprawie szczepień

W Łodzi rozpoczęły się szczepiania pensjonariuszy DPS

Jolanta Baranowska / UMŁ

Dziś, we wtorek 19 stycznia rozpoczęły się szczepienia pensjonariuszy łódzkich domów pomocy... więcej

Przekroczenie poziomu alarmowego stężenia w powietrzu pyłu PM10 na części obszaru Łodzi

Informacja o przekroczeniu poziomu alarmowego i ryzyku dalszych przekroczeń dla pyłu PM10 na części... więcej

Kontakt