Łódź przeciwko marnowaniu żywności

Aż 1/3 całej wyprodukowanej na świecie idealnie świeżej i pysznej żywności nigdy nie trafia na nasze stoły. W każdej sekundzie w koszu ląduje 51 ton jedzenia, które można by było zjeść ze smakiem. Co więcej, według projektu Drawdown mierzącego efektywność działań na rzecz walki z globalnym ociepleniem, zapobieganie marnowaniu to najbardziej efektywna metoda walki ze zmianami klimatycznymi.

Kampania „nie marnuje 1/3” w restauracji Także Tego -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ
Łódź dołącza do społeczności najpopularniejszego na świecie ruchu przeciwko marnowaniu jedzenia. W kampanię „nie marnuje 1/3” zaangazowała sie m.in. restauracja Także Tego , fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Akcja „nie marnuję 1/3”, uświadamiająca podstawowe fakty nt. problemu trwa w całej Polsce, a jej kolejne odsłony są prezentowane w mediach społecznościowych. Kulminacyjnym momentem będzie Dzień Walki z Marnowaniem Jedzenia, który przypada na 29 września. Tego dnia do kampanii dołączają partnerzy aplikacji „To Good To Go”, rewolucyjnego konceptu dla gastronomii, odzyskującego dania i produkty, które normalnie trafiłyby do śmieci. Łódź wkracza do gry i dołącza do społeczności najpopularniejszego na świecie ruchu przeciwko marnowaniu jedzenia.

Łodzianie zwracają coraz więcej uwagi na sprawy związane z ochroną środowiska i zrównoważoną gospodarką. W dziedzinie proekologicznych rozwiązań biznesowych przodują lokale położone na Piotrkowskiej i w jej okolicach. Restauratorzy inicjują i chętnie włączają się w przyjazne środowisku działania – wiele gastronomii rezygnuje z jednorazowych, plastikowych opakowań na rzecz biodegradowalnych i zachęca klientów do przynoszenia własnych pudełek, na różne sposoby oszczędza produkty i energię, zazielenia teren swojego ogródka. Niedawno powstał tu pierwszy sklep zero-waste w Łodzi, a idea wykluczania odpadów z różnych obszarów naszego życia promowana jest dodatkowo poprzez festiwale kulinarne i kampanie takie jak wspomniana „nie marnuję 1/3”.

Od dwóch miesięcy łódzka branża gastro i jej klienci mają dodatkowe narzędzie do zamiany swoich codziennych strat w jedzeniu na korzyści ekologiczne i ekonomiczne, bo wraz z kampanią „nie marnuje 1/3” oraz wsparciem Jemy w Łodzi i Łódzkiego Centrum Wydarzeń, do aplikacji Too Good To Go werbowane są kolejne łódzkie lokale. Od startu aplikacji w lipcu, łódzcy Pogromcy Marnowania Jedzenia przechwycili ponad 3800 paczek-niespodzianek, nie marnując tym samym 9 500 kg CO2. To tyle ile potrzeba do naładowania 1 681 491 smartfonów. Sprzedaż każdej przygotowanej porcji jest wręcz niemożliwa i do tej pory ponad 50 łódzkich lokali skorzystało z rozwiązania. Wśród miejsc, które dołączyły do rewolucji z Too Good To Go, znalazły się m.in. Bez Espresso Mam Depresso, Montag Piekarnia, Pop'n'Art, Takżetego, BEZA coffee&bourbon, Otwarte Drzwi, Fit Cake Łódź, Klucha Foodservice, GANEK Bistro, Panda Cafe, Szwalnia smaków, Prosto z Mostu, a także sieci Starbucks, Pizza Hut, North Fish, bp i każdego dnia przyłączają się nowe miejsca.

- Misją Too Good To Go jest być wszędzie tam, gdzie marnuje się żywność, dlatego niesamowicie cieszy nas popularność, z jaką spotkała się aplikacja w Łodzi. Chętnych do ratowania paczek nie brakuje i kolejne miejsca coraz śmielej przyłączają się do inicjatywy. Wszyscy są wygrani, właściciele nie marnują, użytkownicy mają pyszną niespodziankę i zyskuje Planeta. – mówi Magdalena Marzec, Head of Marketing Too Good To Go w Polsce.

- Korzystamy z możliwości aplikacji i pozbywamy się niesprzedanych nadwyżek jedzenia, które zostają po całym dniu. Normalnie musielibyśmy je wyrzucić. Świeże
i dobre produkty i dania, w tym obiadowe i desery są pakowane za to w paczki niespodzianki i odbierane przez użytkowników.
– mówi Paweł Frątczak, szef restauracji Także Tego.

Pierwsze spotkanie informujące o założeniach To Good To Go dla restauratorów i pracowników branży gastro odbyło się 24 września w restauracji Moon, a w planach jest już kolejne spotkanie. Chętnych do dołączenia w innym terminie prosimy o kontakt mailowy: mkoczur@toogoodtogo.pl

Polecane aktualności

Nowo posadzone drzewa na ul. Lipowej -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Łódź buduje. Ulica Lipowa nie tylko z nazwy. Sadzimy kolejne drzewa na Starym Polesiu

Tomasz Walczak / BRP

15 lip i 2 klony sadzone są właśnie na ulicy Lipowej na odcinku między ulicami Zieloną a... więcej

Łódź Rewitalizuje. Ul. Moniuszki stanie się zielonym woonerfem

Małgorzata Loeffler / ZIM

26 nowych drzew i blisko pół tysiąca krzewów - to będzie jedna z kilku istotnych zmian w dawnym... więcej

Podpisanie porozumienia między władzami miasta a związkami zawodowymi reprezentującymi niepedagogicznych pracowników oświaty -  fot. UMŁ

Władze Łodzi i związki zawodowe działające w oświacie zawarły porozumienie

BRP

Władze Łodzi oraz związki zawodowe działające w oświacie zawarły porozumienie, a tzw. układ zbiorowy... więcej

Budżet obywatelski - głosuj do 30 listopada

Ostatnie dni głosowania w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego

Agnieszka Rutkowska / BRP

40 tysięcy łodzian oddało już swoje głosy w tegorocznej VIII edycji Budżetu Obywatelskiego. Do... więcej

Malwina Graczykowska z firmy HRP i Anna Drożdżalska -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

W Łodzi powstają firmy dla seniorów lub zakładane przez seniorów

Jolanta Baranowska / BRP

Pracownie krawieckie czy gabinety fizjoterapii i rehabilitacji to tylko niektóre z 36 pomysłów na... więcej

Kontakt