"To jest bardziej służba niż praca". Reportaż o zawodowej rodzinie zastępczej w Polskim Radiu

- To wszystko zaczęło się w momencie, kiedy nasz dorosły syn się wyprowadził z domu. Uświadomiliśmy sobie, że jesteśmy już za starzy, żeby mieć dzieci, i za młodzi, żeby się starzeć. I co tu robić? Mieliśmy wtedy 47 lat i wymyśliliśmy, że będziemy rodziną zastępczą. Tym bardziej, że poznaliśmy inne rodziny zastępcze. Weszliśmy w to środowisko, bardzo nam się to spodobało i doszliśmy do wniosku, że możemy jeszcze pomóc jakiemuś dziecku - opowiada w reportażu Polskiego Radia Anna Kędra, która wraz z mężem Mariuszem prowadzi pogotowie rodzinne.

Początkowo wcale nie myśleli, że będą zajmować się tym zawodowo. Dopiero pracownicy ośrodka pomocy zaproponowali im, by założyli pogotowie rodzinne. Zgodzili się, bo taka rodzina była wówczas w Dąbrowie Górniczej bardzo potrzebna.
W ciągu 11 lat pomogli ponad 50 dzieciom. - To jest bardziej służba niż praca. Nie określiłabym, że to jest robota. My dotykamy bardzo delikatnej materii - komentuje pani Ania. Przyznają, że czasami nie są w stanie sami poradzić sobie z traumami dzieci. Wtedy proszą o pomoc specjalistów.
O czasie spędzonym w rodzinie zastępczej mówią jako o czasie oczekiwania. Albo na powrót do rodziny biologicznej, albo na poznanie rodziców adopcyjnych. Podkreślają, jak ważne jest, by nie komentować negatywnie rodzin biologicznych. - Każde dziecko tęskni za rodzicami, za tą rodziną swoją własną. Dlatego rodzina zastępcza nigdy nie mówi źle o rodzicach biologicznych. Tego tematu unikamy - opowiada.
Kiedy wiedzą, że dziecko pójdzie do adopcji, zawsze je do tego przygotowują. - Ty chcesz mieć rodziców i mówić do kogoś „mamo”, „tato”. A jacyś rodzice nie mają dziecka, a bardzo chcieliby mieć. I teraz musimy was poznać - tak im to tłumaczą.
Zachęcamy do wysłuchania reportażu na stronie:
https://www.polskieradio.pl/.../2578122,Rodzina-zastepcza....

Jeśli historia pani Ani i pana Mariusza zachęci Was do podjęcia decyzji o założeniu pogotowia rodzinnego, piszcie do nas lub dzwońcie pod numer 506 980 979. Możecie specjalizować się jako pogotowie w opiece nad noworodkami i niemowlętami lub przyjmować nieco starsze dzieci. Każde z nich zasługuje na to, by „czas oczekiwania” spędzić w rodzinie, a nie w placówce.

Polecane aktualności

Łódź Buduje. 28 października, w nocy będzie trudniej przejechać autostradą A1 - przejedzie nią transport wielkogabarytowych elementów na budowę stadionu ŁKS

Małgorzata Loeffler / ZiM

W nocy ze środy na czwartek (28/29.10) nastąpią utrudnienia w przejeździe przez autostradę A1 na... więcej

Kwesta na rzecz ratowania zabytków łódzkiego Starego Cmentarza w tym roku online

Tomasz Walczak / BRP

Tegoroczna, już 26. kwesta na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza przy ulicy Ogrodowej w... więcej

Czynsze za symboliczną złotówkę dla łódzkiej gastronomii i klubów fitness

BRP

Prezydent Miasta Łodzi podjęła decyzję o obniżce czynszów do symbolicznej złotówki dla łódzkiej... więcej

Miejskie Centrum Medyczne "Bałuty" kupiło ambulans sanitarny

Jolanta Baranowska / BRP

Miejskie Centrum Medyczne "Bałuty" kupiło ambulans sanitarny, którym będzie transportowało pacjentów... więcej

 -  fot. license CC0

Raport COVID w Łodzi (27.10)

BRP

Informacje nt. przypadków zakażeń stwierdzonych w miejskich jednostkach zdrowia, opieki społecznej i... więcej

Kontakt