Wkrótce przetarg na remont Wigencji

Miasto ma już gotowy projekt na rewitalizację dawnej fabryki Wigencja. W przyszłym tygodniu ogłoszony zostanie przetarg, który wyłoni wykonawcę.

Prezydent Hanna Zdanowska -  fot. Sebastian Glapiński / UMŁ
Wkrótce przetarg na remont Wigencji , fot. Sebastian Glapiński / UMŁ

W najbliższych dniach ogłoszony zostanie przetarg, który wyłoni wykonawcę rewitalizacji dawnej przędzalni Wigencja przy ul. Sienkiewicza 75/77. Budynki fabryki, które powstały w 1922 roku, są w złym stanie technicznym i wymagają gruntownego remontu.

- Po tym, jak nie udało się nam w systemie zaprojektuj i wybuduj rozpocząć rewitalizacji dawnej przędzalni Wigencja, zmieniliśmy podejście i postanowiliśmy przygotować szczegółowy projekt rewitalizacji tego miejsca. Projekt jest już gotowy i możemy ogłaszać przetarg, który wyłoni wykonawcę - mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi i dodaje: - Po perypetiach związanych z prawem własności do budynku, obecnie własności prywatnej, w którym obecnie mieści się teatr Pinokio, postanowiliśmy, że jego nowa siedziba będzie się mieściła w zrewitalizowanej Wigencji. Duża kubatura pofabrycznych budynków pozwoli nam nie tylko na umieszczenie w nim dwóch doskonale wyposażonych scen teatru, ale również stworzenie w tym miejscu centrum aktywności artystycznej dla najmłodszych łodzian. Będą się w nim mieściły różnego typu warsztaty i pracownie, w których uzdolnione artystycznie dzieci będą mogły pogłębiać swoją wiedzę i szlifować swój talent. Zależy nam, by to było miejsce, które będzie dostępne dla wszystkich uzdolnionych dzieci, niezależnie od majętności ich opiekunów.

W kompleksie zrewitalizowanej Wigencji znajdzie się również przestrzeń dla stowarzyszeń artystycznych. Powstanie również biblioteka i księgarnia dla najmłodszych łodzian. Nie zabraknie też przestrzeni komercyjnych, w których będzie m.in. zlokalizowana restauracja, gdzie rodzice będą mogli wygodnie poczekać na swoje pociechy, a po zajęciach zjeść z nimi obiad. Wnętrza Wigencji będą połączeniem industrialnego charakteru z nowoczesnością. Projekt przewiduje zachowanie niskiego hali z dachem szedowym oraz dobudowanie nowych budynków.

Władze Łodzi spodziewają się, że od chwili rozstrzygnięcia przetargu do czasu gdy zrewitalizowana Wigencja rozpocznie działalność minie nie więcej niż 36 miesięcy. - To bardzo ważna inwestycja, która pomoże w odrodzeniu się tej części miasta. Liczę, że obiekt zostanie oddany do użytku jeszcze w 2022 roku - mówi prezydent Hanna Zdanowska.

Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich podkreśla, że projekt rewitalizacji Wigencji został opracowany bardzo skrupulatnie. Był m.in. poprzedzony dialogiem technicznym oraz wieloma rozmowami z twórcami i projektantami mającymi doświadczenie w przebudowie obiektów na sale teatralne. - Przygotowany przez nas projekt umożliwi zaproponowanie wykonawcy dwóch wariantów przebudowy. Jeden uwzględnia stworzenie luksusowego, wyposażonego w najnowocześniejsze rozwiązania teatru, a drugi nieco skromniejszego, ale w pełni funkcjonalnego teatru, bardziej dostosowanego do naszego budżetu. Przetarg zostanie ogłoszony jeszcze przed końcem przyszłego tygodnia. Liczę, że zostanie złożonych wiele ofert, bo wielu wykonawców, zarówno mniejszych, jaki tych większych, dopytuje o to zamówienie - mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik.

W ramach inwestycji powstanie również przebicie do OFF Piotrkowska. Będzie to ciąg pieszo-jezdny pełniący również rolę drogi pożarowej. Warto podkreślić, że projekt rewitalizacji Wigencji przewiduje nie tylko zachowanie istniejącej zieleni, ale również dosadzenie nowych drzew i krzewów.

Polecane aktualności

Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Łodzi w sprawie uchwały „śmieciowej”

Monika Pawlak / UMŁ

27 stycznia odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej poświęcona uchwale „śmieciowej”. Stosowne... więcej

Wiceprezydent Adam Pustelnik wraz z innymi gośćmi na konferencji prasowej -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Łódź przyjazna dla obcokrajowców

Jolanta Baranowska / UMŁ

Do Łodzi ściągnęli obcokrajowcy. Miasto wielokulturowe i otwarte na inne narodowości przygotowało... więcej

Prezydent Hanna Zdanowska

Co w tym roku znalazło się wśród miejskich licytacji WOŚP?

Agnieszka Rutkowska / UMŁ

WOŚP w Łodzi! Wyjątkowe zwiedzanie Orientarium, sesja fotograficzna w Pasażu Róży, czy odlewy detali... więcej

Płyny dezynfekcyjne, przyłbice i maseczki dla szkół -  fot. Archiwum UMŁ

Straty budżetu Łodzi i wydatki na walkę z covid w 2020 r.

Jacek Słodziński / BPiNM

Łódź nadal czeka na rozstrzygnięcie trzeciej transzy dotacji z Rządowego Funduszu Inwestycji... więcej

Filia 73 Biblioteki Miejskiej w Łodzi -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

650 tys. zł z Budżetu Obywatelskiego na łódzkie biblioteki

Jacek Słodziński / BPiNM

Łodzianie wybrali 38 projektów do realizacji, w tym projekt bezpłatnego dostępu do e-booków na kwotę... więcej

Kontakt