VI Forum Miast Partnerskich "Smart City" w Łodzi

W tym roku wydarzenie organizowane jest we współpracy z Ambasadą Danii w Polsce, Miastem Kopenhaga oraz Centrum Współpracy Międzynarodowej Politechniki Łódzkiej. Do udziału w Forum zaproszeni zostali przedstawiciele miast partnerskich Łodzi. Ze względu na obecną sytuację możliwy jest również udział w Forum w formule on-line, na platformie do wideokonferencji ZOOM.

VI Forum Miast Partnerskich “Smart City” w Łodzi - fot. Sebastian Glapiński/ UMŁ
VI Forum Miast Partnerskich “Smart City” w Łodzi , fot. Sebastian Glapiński/ UMŁ

W tym roku do Łodzi przyjechali przedstawiciele Odessy (Ukraina), a przedstawiciele Chemnitz (Niemcy), Stuttgartu (Niemcy), Lyonu (Francja), Tampere (Finlandia), Murcii (Hiszpania), Wilna (Litwa), Lwowa (Ukraina), Kaliningradu (Rosja) i Tjanjin (Chiny) wezmą udział online. Tematem przewodnim VI. edycji Forum jest Smart and Liveable Cities - nowoczesne zarządzanie miastami z wykorzystaniem zielonych technologii.

Podczas całodziennego Seminarium, 8 października br. w Centrum Kształcenia Międzynarodowego IFE na Politechnice Łódzkiej, zaprezentowane zostaną działania Łodzi i Kopenhagi w zakresie zielonej energii i zielonej rewitalizacji. Zaprezentowany zostanie m.in. projekt Ekopakt dla Łodzi. Zaproszone miasta partnerskie wezmą udział w panelach oraz podzielą się swoimi doświadczeniami na następujące tematy:

 • Zielone i przyjazne miasto – Dyskusja panelowa: jak osiedla i dzielnice mogą łączyć zainteresowania różnych pokoleń mieszkańców. W jaki sposób tereny zielone i miejsca wypoczynku odgrywają ważną rolę w kształtowaniu komfortu życia mieszkańców miasta, a jednocześnie pełnią bardzo praktyczną funkcję dla miasta - perspektywa duńska i doświadczenia z miast lokalnych i innych miast partnerskich
 • Rewitalizacja budynków dla lepszego klimatu i czystszego powietrza – W jakim stopniu budynki energooszczędne mogą zmniejszyć konsumpcje energii? W jakim zakresie duńskie miasta osiągają oszczędności energii? Jakie są flagowe duńskie projekty rewitalizacyjne? Rewitalizacja budynków jako połączenie starych stylów architektonicznych z nowoczesnymi trendami. Wpływ rewitalizacji na zużycie energii
  i jakość powietrza w Łodzi.
 • Zrównoważona mobilność w mieście – Rola zielonego transportu w mieście. Jak stworzyć bardziej przyjazną infrastrukturę dla rowerów? Rola samochodów elektrycznych i perspektywy użytkowania. W jaki sposób rowery i e-samochody mogą się uzupełniać? W jaki sposób zrobiła to Kopenhaga i inne miasta?
 • Nowe technologie wspierające nowoczesne Miasta – Zarządzanie zużyciem energii w miastach - wyzwania; Model cyfryzacji w zarządzaniu energią w mieście. Wpływ rozwiązań cyfrowych w energetyce na codzienne życie mieszkańców oraz sposób, w jaki zwiększają one efektywność działań w gminach. W jaki sposób zwiększają one efektywność energetyczną miasta i jak wiele można na tym zyskać.
 • Woda miejska – nowa wartość w miastach. Dyskusja panelowa skoncentruje się na tym, jak integracja rozwiązań wodnych z rozwojem miast może być atutem dla mieszkańców miasta.

W kolejnym dniu Forum łódzkie i duńskie firmy będą uczestniczyć w rozmowach B2B, których celem będzie nawiązanie współpracy gospodarczej. 

Forum Miast Partnerskich Łodzi od kilku lat stanowi płaszczyznę do rozmów w gronie zaprzyjaźnionych i współpracujących ze sobą metropolii. W chwili obecnej Łódź posiada 20 miast partnerskich. Kontakty z nimi są źródłem inspiracji a także doskonałą okazją dla promocji dobrych praktyk naszego miasta, jego rozwoju i strategicznych działań. Bezpośrednim organizatorem wydarzenia jest Biuro Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Łodzi.

Polecane aktualności

Nowo posadzone drzewa na ul. Lipowej - fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Łódź buduje. Ulica Lipowa nie tylko z nazwy. Sadzimy kolejne drzewa na Starym Polesiu

Tomasz Walczak / BRP

15 lip i 2 klony sadzone są właśnie na ulicy Lipowej na odcinku między ulicami Zieloną a... więcej

Łódź Rewitalizuje. Ul. Moniuszki stanie się zielonym woonerfem

Małgorzata Loeffler / ZIM

26 nowych drzew i blisko pół tysiąca krzewów - to będzie jedna z kilku istotnych zmian w dawnym... więcej

Podpisanie porozumienia między władzami miasta a związkami zawodowymi reprezentującymi niepedagogicznych pracowników oświaty - fot. UMŁ

Władze Łodzi i związki zawodowe działające w oświacie zawarły porozumienie

BRP

Władze Łodzi oraz związki zawodowe działające w oświacie zawarły porozumienie, a tzw. układ zbiorowy... więcej

Budżet obywatelski - głosuj do 30 listopada

Ostatnie dni głosowania w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego

Agnieszka Rutkowska / BRP

40 tysięcy łodzian oddało już swoje głosy w tegorocznej VIII edycji Budżetu Obywatelskiego. Do... więcej

Malwina Graczykowska z firmy HRP i Anna Drożdżalska - fot. Stefan Brajter / UMŁ

W Łodzi powstają firmy dla seniorów lub zakładane przez seniorów

Jolanta Baranowska / BRP

Pracownie krawieckie czy gabinety fizjoterapii i rehabilitacji to tylko niektóre z 36 pomysłów na... więcej

Kontakt