Ruch na Julianowie będzie uspokojony

Realizacja projektu uspokojenie ruchu na Julianowie w 2021 roku.

- Po spotkaniach mieszkańców osiedla Julianów z Panią Prezydent Hanną Zdanowską w 2018 roku, Zarząd Dróg i Transportu we współpracy z Politechniką Krakowską wykonał opracowanie koncepcyjne dla uspokojenia ruchu i poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym na Julianowie – poinformowała Monika Malinowska-Olszowy, radna Rady Miejskiej.

- Pragniemy także dostosować lokalny układ dróg do aktualnych potrzeb mieszkańców na obszarze osiedla Julianów. Koncepcja uspokojenia ruchu powstała w oparciu o problemy analizowane podczas inwentaryzacji terenu, konsultacji społecznych i na podstawie badań natężeń ruchu na wlotach do osiedla.

Projekt uspokojenie ruchu na Julianowie został wpisany do budżetu miasta na rok 2021.  Zarezerwowano na niego 450 tys. zł. Tego przedsięwzięcia nie byłoby, gdyby nie grupa wspaniałych mieszkańców tego osiedla. Politechnika Krakowska przygotowała różne warianty dotyczące uspokojenia ruchu – dodała radna Monika Malinowska-Olszowy.

 

- Rolą radnych Rady Miejskiej jest słuchanie mieszkańców i dostrzeganie ich potrzeb – powiedział Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej.

- Często są to sprawy błahe z punktu widzenia miasta, ale równocześnie kluczowe dla mieszkańców, ponieważ podnoszą ich jakość życia na danym osiedlu i zwiększają identyfikację z daną społecznością lokalną.

Stworzono dwie podstawowe koncepcje (warianty: W2 i W3), a także wariant W1, będący wariantem powstałym na bazie uwag, które mieszkańcy zgłosili podczas konsultacji społecznych. Wariant W1 zakłada uspokojenie ruchu poprzez zredukowanie prędkości poruszających się pojazdów. Zaproponowano wprowadzenie strefy Tempo 30 na całym obszarze oraz skrzyżowania równorzędne – dodał przewodniczący Marcin Gołaszewski.

 

- Wariant W2 skupia się na ograniczeniu ruchu tranzytowego oraz zmniejszeniu prędkości przy szkołach, przedszkolu oraz szpitalu – powiedział Michał Olejniczak, radny Rady Miejskiej.

- Głównym zastosowanym narzędziem jest przerwanie tras ruchu tranzytowego oraz wprowadzenie ulic jednokierunkowych. Idea wariantu W3 polega na wprowadzeniu infrastrukturalnych urządzeń uspokojenia ruchu, w celu fizycznego uniemożliwienia szybkiej jazdy – dodał radny Michał Olejniczak.

 

- Cieszymy się, że nasze marzenie o uspokojeniu ruchu na osiedlu wreszcie się spełni – podsumował przedstawiciel Społecznego Komitetu Ochrony Julianowa.  

Polecane aktualności

Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Łodzi w sprawie uchwały „śmieciowej”

Monika Pawlak / UMŁ

27 stycznia odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej poświęcona uchwale „śmieciowej”. Stosowne... więcej

Wiceprezydent Adam Pustelnik wraz z innymi gośćmi na konferencji prasowej -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Łódź przyjazna dla obcokrajowców

Jolanta Baranowska / UMŁ

Do Łodzi ściągnęli obcokrajowcy. Miasto wielokulturowe i otwarte na inne narodowości przygotowało... więcej

Prezydent Hanna Zdanowska

Co w tym roku znalazło się wśród miejskich licytacji WOŚP?

Agnieszka Rutkowska / UMŁ

WOŚP w Łodzi! Wyjątkowe zwiedzanie Orientarium, sesja fotograficzna w Pasażu Róży, czy odlewy detali... więcej

Płyny dezynfekcyjne, przyłbice i maseczki dla szkół -  fot. Archiwum UMŁ

Straty budżetu Łodzi i wydatki na walkę z covid w 2020 r.

Jacek Słodziński / BPiNM

Łódź nadal czeka na rozstrzygnięcie trzeciej transzy dotacji z Rządowego Funduszu Inwestycji... więcej

Filia 73 Biblioteki Miejskiej w Łodzi -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

650 tys. zł z Budżetu Obywatelskiego na łódzkie biblioteki

Jacek Słodziński / BPiNM

Łodzianie wybrali 38 projektów do realizacji, w tym projekt bezpłatnego dostępu do e-booków na kwotę... więcej

Kontakt