Ruch na Julianowie będzie uspokojony

Realizacja projektu uspokojenie ruchu na Julianowie w 2021 roku.

- Po spotkaniach mieszkańców osiedla Julianów z Panią Prezydent Hanną Zdanowską w 2018 roku, Zarząd Dróg i Transportu we współpracy z Politechniką Krakowską wykonał opracowanie koncepcyjne dla uspokojenia ruchu i poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym na Julianowie – poinformowała Monika Malinowska-Olszowy, radna Rady Miejskiej.

- Pragniemy także dostosować lokalny układ dróg do aktualnych potrzeb mieszkańców na obszarze osiedla Julianów. Koncepcja uspokojenia ruchu powstała w oparciu o problemy analizowane podczas inwentaryzacji terenu, konsultacji społecznych i na podstawie badań natężeń ruchu na wlotach do osiedla.

Projekt uspokojenie ruchu na Julianowie został wpisany do budżetu miasta na rok 2021.  Zarezerwowano na niego 450 tys. zł. Tego przedsięwzięcia nie byłoby, gdyby nie grupa wspaniałych mieszkańców tego osiedla. Politechnika Krakowska przygotowała różne warianty dotyczące uspokojenia ruchu – dodała radna Monika Malinowska-Olszowy.

 

- Rolą radnych Rady Miejskiej jest słuchanie mieszkańców i dostrzeganie ich potrzeb – powiedział Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej.

- Często są to sprawy błahe z punktu widzenia miasta, ale równocześnie kluczowe dla mieszkańców, ponieważ podnoszą ich jakość życia na danym osiedlu i zwiększają identyfikację z daną społecznością lokalną.

Stworzono dwie podstawowe koncepcje (warianty: W2 i W3), a także wariant W1, będący wariantem powstałym na bazie uwag, które mieszkańcy zgłosili podczas konsultacji społecznych. Wariant W1 zakłada uspokojenie ruchu poprzez zredukowanie prędkości poruszających się pojazdów. Zaproponowano wprowadzenie strefy Tempo 30 na całym obszarze oraz skrzyżowania równorzędne – dodał przewodniczący Marcin Gołaszewski.

 

- Wariant W2 skupia się na ograniczeniu ruchu tranzytowego oraz zmniejszeniu prędkości przy szkołach, przedszkolu oraz szpitalu – powiedział Michał Olejniczak, radny Rady Miejskiej.

- Głównym zastosowanym narzędziem jest przerwanie tras ruchu tranzytowego oraz wprowadzenie ulic jednokierunkowych. Idea wariantu W3 polega na wprowadzeniu infrastrukturalnych urządzeń uspokojenia ruchu, w celu fizycznego uniemożliwienia szybkiej jazdy – dodał radny Michał Olejniczak.

 

- Cieszymy się, że nasze marzenie o uspokojeniu ruchu na osiedlu wreszcie się spełni – podsumował przedstawiciel Społecznego Komitetu Ochrony Julianowa.  

Polecane aktualności

Zielona 6

Restauracje i biuro podróży powstaną w kamienicy przy ul. Zielonej 6

Agnieszka Rutkowska / UMŁ

Restauracja łódzkich Żydów w ponad stuletniej kamienicy, w której prawdopodobnie mógł być kiedyś... więcej

Łódź buduje

Łódź buduje mieszkania komunalne

Grzegorz Gawlik / UMŁ

W tym roku miasto razem z Widzewskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego będzie budować ponad 150... więcej

Łódź walczy ze smogiem

Łódź walczy ze smogiem, rusza nabór do kolejnej edycji wymiany pieców.

Marcin Masłowski / UMŁ

15 stycznia rozpoczyna się nabór na kolejną edycję wymiany pieców na bardziej ekologiczne. Program... więcej

Łódź Buduje. Ulica Przybyszewskiego do przebudowy

Jacek Słodziński / BPiNM

Ulica Przybyszewskiego do wymiany: nowa jezdnia, nowe tory, nowe skrzyżowania, nowe wiadukty więcej

Projekt uchwały śmieciowej

Nowa uchwała śmieciowa

Monika Pawlak / UMŁ

Obecny projekt uchwały jest wzorowany na zgierskim, do którego RIO nie miała zastrzeżeń, a zacznie... więcej

Kontakt