Konferencja Smart and Liveable Cities w ramach VI Forum Miast Partnerskich

W dniu 8 października 2020 r. w Łodzi odbyła się 6 edycja Forum Miast Partnerskich „Smart and Liveable Cities”, która została zorganizowana na Politechnice Łódzkiej. W tym roku współorganizatorem Forum była Ambasada Królestwa Danii. Konferencję otworzyli Pierwszy Wiceprezydent Miasta Łodzi, Adam Pustelnik, Ambasador Danii, Jego Ekscelencja Ole Toft oraz Rektor Politechniki Łódzkiej, Pan Krzysztof Jóźwik.

Forum Miast Partnerskich, jako impreza cykliczna, przyciąga do naszego miasta przedstawicieli miast partnerskich Łodzi. W tym roku też mogliśmy liczyć na udział naszych partnerów z Lyonu, Murcji, Bareiro, Stuttgartu, Chemnitz, Wilna, Rustavi, Szegedu, Lwowa, Kaliningradu, Tianjin i Odessy. Ci, którzy ze względu na pandemię i ograniczenia
z nią związane nie mogli nas odwiedzić osobiście połączyli się z nami online. Konferencja w formie hybrydowej, transmitowana na żywo w internecie pozwoliła na udział międzynarodowych specjalistów od planowania urbanistycznego, rewitalizacji, adaptacji do zmian klimatu i wdrażania inteligentnych rozwiązań w miastach. Uczestnicy poznali zielone projekty urbanistyczne realizowane obecnie w Danii, Hiszpanii, Niemczech, Chinach i Finlandii. Konferencja podzielona została na 5 paneli tematycznych: Green and Liveable City, Rewitalizacja budynków w celu zwiększenia ich użyteczności dla poprawy klimatu i zapewnienia czystego powietrza w mieście, Zrównoważona komunikacja miejska, Nowe technologie wspierające nowoczesne miasta, Woda miejska - nowa wartość w miastach. Wśród panelistów znaleźli się przedstawiciele Miasta Kopenhaga, Tampere, Tianjin, Chemnitz i Stuttgartu, Wydziałów i jednostek Urzędu Miasta Łodzi, Politechniki Łódzkiej, łódzkich developerów: Virako, Echo Investment, Synergia, firmy Veolia, która jest jednym z największych przedsiębiorstw energetycznych w Polsce, którego podstawową działalnością jest wytwarzanie ciepła systemowego i energii elektrycznej w kogeneracji, a także firm duńskich: Rockwool, KMD, DHI, Dissing+Weitling, Juul FROST ARKITEKTER A/S i Kompan.

Forum Miast Partnerskich rozpoczęło się dzień wcześniej uroczystym wieczorem w Muzeum Kinematografii w Łodzi, gdzie zaproszeni goście obejrzeli efekty rewitalizacji Muzeum oraz mieli okazję zapoznać się z jedną z etiud Małgorzaty Szumowskiej, stworzoną jeszcze w czasach, gdy była ona studentką sąsiadującej z Muzeum Szkoły Filmowej.

Forum było także okazją do wielu owocnych spotkań. Podczas spotkania pani prezydent Hanny Zdanowskiej z Ambasadorem Danii, Jego Ekscelencją Ole Toft poruszono między innymi temat Duopolis i możliwych korzyści, które idea ta może przynieść zarówno Łodzi, jak i Warszawie. Pan Ambasador podawał przykład stolicy Danii Kopenhagi i szwedzkiego Malmö, które są rozdzielone cieśniną Sund. Miasta zostały połączone w 2000 r. pięknym, prawie ośmiokilometrowym mostem Sund oraz tunelem. Pociągi kursują co 20 minut, przejazd trwa tylko kilka minut dłużej. Szybciej podróżuje się komunikacją publiczną niż samochodem. Podczas spotkania rozmawiano również o Łodzi filmowej i rozwoju branży Gamedev, w której świetnie odnajdują się absolwenci Łódzkich uczelni zarówno technicznych jak i artystycznych a CD Project, wywodzący się z Łodzi należy dziś do światowej ekstraklasy firm działających w branży gamingowej.

Reprezentanci naszego miasta partnerskiego, Odessy, mieli okazję spotkać się z pierwszym Wiceprezydentem Łodzi, Adamem Pustelnikiem. Zastępca burmistrza Odessy, pan Dmytro Zheman oraz Dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego, pan Sergiy Tetyukhin docenili dotychczasową współpracę między naszymi miastami. Stosunki partnerskie łączą Odessę i Łódź już od niemal 30 lat. Udało nam się wspólnie przeprowadzić wiele ciekawych projektów kulturalnych, biznesowych oraz akademickich. Podczas spotkania omówione zostały także planowane na przyszłość wydarzenia oraz możliwość współpracy przy wdrażanych w Odessie projektach.

Polecane aktualności

Pamięć o Radogoszczu

Andrzej Janecki / BAM

W 76. rocznicę zbrodni popełnionej przez Niemców na więźniach przed sarkofagiem pomordowanych... więcej

Baner - baza zasobów miejskich instytucji kultury

W Łodzi powstaje multimedialna baza zasobów miejskich instytucji kultury

Sławomir Macias / UMŁ

W odpowiedzi na trudną sytuację kultury po 2020 roku w Łodzi powstaje Baza Zasobów Wspólnych... więcej

 -  Grafika informacyjna. W tle ręka z kredą piszą na tablicy. Na pierwszym planie dwa okręgi wypełnione tekstem. W większym żółtym informacja: Nabór wniosków do 29 stycznia 2021. W mniejszym pomarańczowym okręgu tekst: Do zdobycia dotacje od 7 do 25 tysięcy złotych

Dotacje dla Łodzi akademickiej!

Zapraszamy do udziału w konkursie dla środowiska akademickiego na wsparcie realizacji zadań... więcej

Konferencja prasowa w sprawie szczepień

W Łodzi rozpoczęły się szczepiania pensjonariuszy DPS

Jolanta Baranowska / UMŁ

Dziś, we wtorek 19 stycznia rozpoczęły się szczepienia pensjonariuszy łódzkich domów pomocy... więcej

Przekroczenie poziomu alarmowego stężenia w powietrzu pyłu PM10 na części obszaru Łodzi

Informacja o przekroczeniu poziomu alarmowego i ryzyku dalszych przekroczeń dla pyłu PM10 na części... więcej

Kontakt