Przed pomnikiem Legionisty

W rocznicę wkroczenia legionów Piłsudskiego do Łodzi przed pomnikiem Legionisty spotkali się przedstawiciele łódzkich organizacji patriotycznych. Podczas krótkiej uroczystości przypomniano łódzki czyn legionowy oraz złożono kwiaty i zapalono znicze przed pomnikiem.

Przed pomnikiem Legionisty -  foto. Andrzej Janecki

Zostały również złożone kwiaty w imieniu prezydent Hanny Zdanowskiej.

 

Kalendarium pobytu legionistów w Łodzi.

 

20 sierpnia 1914 roku do Łodzi  wkroczyli Niemcy i otworzyło to możliwość werbunku do polskich formacji (Legiony)  walczących u boku Austro-Węgier -  sojusznika Niemiec.

 

12 października 1914 roku przybył do Łodzi niewielki oddział strzelców (legionistów), demonstracyjnie krocząc Piotrkowską z biało-czerwonym sztandarem na czele. Po tym przemarszu został zakwaterowany w koszarach artylerii przy ulicy Benedykta 86 (dzisiaj ulica 6 Sierpnia). Wkrótce dołączyła do niego grupa sztabowców i organizatorów tej  formacji.

 Zaraz też powołano "Komendę Wojsk Polskich", umiejscowioną w przydzielonym strzelcom przez niemiecką komendanturę gmachu gimnazjum miejskiego przy ulicy Mikołajewskiej 44 (dzisiaj ulica Sienkiewicza, gmach III LO). Tam też rozpoczęto rekrutację. Zgłaszali się przede wszystkim łódzcy harcerze, wśród nich był Wacław Lipiński Edward Pfeiffer i Jerzy Szletyński. I od  razu zaczęli pełnić służbę wartowniczą przed szkołą.  Po południu widziano grupkę "Strzelców" w pełnym umundurowaniu spacerujących po mieście. Pięciu z nich gościło jakiś czas w cukierni Gostomskiego, po czym udało się w kierunku zajętej przez Niemców filii urzędu pocztowego przy ulicy Benedykta

 

13 października 1914 roku wieczorem, "Strzelcy" zwołali wiec w Teatrze Wielkim (przy ulicy Konstantynowskiej 14, obecnie ulica Legionów), naprędce uprzątniętym ze śladów pobytu lazaretu wojskowego. Wiec był słabo rozpropagowany, więc w obecności samych strzelców i ich zdeklarowanych zwolenników.

 

28 października 1914 roku po południu odbył się wymarsz strzelców galicyjskich z Łodzi, wraz z grupą zebranych w mieście rekrutów do legionów. Z uwagi na marszrutę wyznaczoną ulicą Rzgowską w kierunku Piotrkowa, organizatorzy zaplanowali odbycie na Górnym Rynku (dzisiaj plac Reymonta) uroczystego pożegnania przyszłych legionistów przez ich rodziny i znajomych. Harcerzy żegnały także koleżanki z drużyn. 450 ochotników, którzy zostali przyjęci do pododdziałów utworzonych przez emisariuszy Józefa Piłsudskiego w regionie łódzkim, skierowano do 1 Pułku Piechoty LP i 1 Szwadronu LP. Większość z nich została wcielona do VI batalionu tego pułku i uczestniczyła w bitwie pod Krzywopłotami.  Harcerze służyli, jako zwiadowcy w 5 Pułku Piechoty Legionów. Szczególnie wsławili się w bitwie pod Konarami. Zginął tam sierżant Jerzy Szletyński, drużynowy łódzkich harcerzy.

 

Tekst powstał  m.in. na podstawie informacji z portalu:  www.baedekerlodz.blogspot.com oraz wspomnień Wacława Lipińskiego „Moje boje w Pierwszej Brygadzie”.

 

 

 

Polecane aktualności

Prezydent Hanna Zdanowska przed tablicą poświęconą Romanie Pachuckiej -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

W rocznicę uzyskania praw wyborczych kobiet pamiętamy o wybitnej łodziance

Andrzej Janecki / BAM

Z okazji 102. rocznicy uzyskania przez Polki pełni praw wyborczych przypominamy, że jedną z ważnych... więcej

Budowa torowiska tramwajowego na al. Śmigłego-Rydza  -  fot. UMŁ

Łódź buduje. Na al. Śmigłego-Rydza układane jest nowe torowisko

Małgorzata Loeffler / ZIM

Trwają intensywne prace przy przebudowie al. Śmigłego-Rydza, na odcinku od skrzyżowania marszałków... więcej

 -  fot. Archiwum UML

Akcja Zima 2020 w Łodzi

BRP

Miasto przygotowuje się do zimy. Wydział Gospodarki Komunalnej skontrował gotowość firm do „Akcji... więcej

Wystartowała pierwsza edycja songwriterskiego konkursu im. Roberta Brylewskiego „Czekamy, czekamy!”

informacja prasowa

W czwartek, 19 listopada ogłoszony został songwriterski konkurs im. Roberta Brylewskiego „Czekamy,... więcej

Linia nr 11 (pesa) -  fot. MPK - Łódź

Karta płatnicza jak migawka

MPK - Łódź

Od przyszłego tygodnia będzie możliwość płacenia tylko za przejechane przystanki już na dwóch... więcej

Kontakt