Przed pomnikiem Legionisty

W rocznicę wkroczenia legionów Piłsudskiego do Łodzi przed pomnikiem Legionisty spotkali się przedstawiciele łódzkich organizacji patriotycznych. Podczas krótkiej uroczystości przypomniano łódzki czyn legionowy oraz złożono kwiaty i zapalono znicze przed pomnikiem.

Przed pomnikiem Legionisty -  foto. Andrzej Janecki

Zostały również złożone kwiaty w imieniu prezydent Hanny Zdanowskiej.

 

Kalendarium pobytu legionistów w Łodzi.

 

20 sierpnia 1914 roku do Łodzi  wkroczyli Niemcy i otworzyło to możliwość werbunku do polskich formacji (Legiony)  walczących u boku Austro-Węgier -  sojusznika Niemiec.

 

12 października 1914 roku przybył do Łodzi niewielki oddział strzelców (legionistów), demonstracyjnie krocząc Piotrkowską z biało-czerwonym sztandarem na czele. Po tym przemarszu został zakwaterowany w koszarach artylerii przy ulicy Benedykta 86 (dzisiaj ulica 6 Sierpnia). Wkrótce dołączyła do niego grupa sztabowców i organizatorów tej  formacji.

 Zaraz też powołano "Komendę Wojsk Polskich", umiejscowioną w przydzielonym strzelcom przez niemiecką komendanturę gmachu gimnazjum miejskiego przy ulicy Mikołajewskiej 44 (dzisiaj ulica Sienkiewicza, gmach III LO). Tam też rozpoczęto rekrutację. Zgłaszali się przede wszystkim łódzcy harcerze, wśród nich był Wacław Lipiński Edward Pfeiffer i Jerzy Szletyński. I od  razu zaczęli pełnić służbę wartowniczą przed szkołą.  Po południu widziano grupkę "Strzelców" w pełnym umundurowaniu spacerujących po mieście. Pięciu z nich gościło jakiś czas w cukierni Gostomskiego, po czym udało się w kierunku zajętej przez Niemców filii urzędu pocztowego przy ulicy Benedykta

 

13 października 1914 roku wieczorem, "Strzelcy" zwołali wiec w Teatrze Wielkim (przy ulicy Konstantynowskiej 14, obecnie ulica Legionów), naprędce uprzątniętym ze śladów pobytu lazaretu wojskowego. Wiec był słabo rozpropagowany, więc w obecności samych strzelców i ich zdeklarowanych zwolenników.

 

28 października 1914 roku po południu odbył się wymarsz strzelców galicyjskich z Łodzi, wraz z grupą zebranych w mieście rekrutów do legionów. Z uwagi na marszrutę wyznaczoną ulicą Rzgowską w kierunku Piotrkowa, organizatorzy zaplanowali odbycie na Górnym Rynku (dzisiaj plac Reymonta) uroczystego pożegnania przyszłych legionistów przez ich rodziny i znajomych. Harcerzy żegnały także koleżanki z drużyn. 450 ochotników, którzy zostali przyjęci do pododdziałów utworzonych przez emisariuszy Józefa Piłsudskiego w regionie łódzkim, skierowano do 1 Pułku Piechoty LP i 1 Szwadronu LP. Większość z nich została wcielona do VI batalionu tego pułku i uczestniczyła w bitwie pod Krzywopłotami.  Harcerze służyli, jako zwiadowcy w 5 Pułku Piechoty Legionów. Szczególnie wsławili się w bitwie pod Konarami. Zginął tam sierżant Jerzy Szletyński, drużynowy łódzkich harcerzy.

 

Tekst powstał  m.in. na podstawie informacji z portalu:  www.baedekerlodz.blogspot.com oraz wspomnień Wacława Lipińskiego „Moje boje w Pierwszej Brygadzie”.

 

 

 

Polecane aktualności

 -  fot. license CC0

Raport COVID w Łodzi (23.11)

BRP

Informacje nt. przypadków zakażeń stwierdzonych w miejskich jednostkach zdrowia, opieki społecznej i... więcej

Nowe bezpieczne przejście dla pieszych -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Nowe bezpieczne, nowe przejście dla pieszych na ul. Zachodniej

Małgorzata Loeffler / ZIM

Na skrzyżowaniu ulic Zachodniej i Ogrodowej powstaje nowe bezpieczne przejście dla pieszych, w tym... więcej

Montaż dachu i budowa ostatniej trybuny na stadionie ŁKS -  fot. UMŁ

Łódź buduje stadion ŁKS. Trwa montaż elementów dachu i budowa czwartej, północnej trybuny

Małgorzata Loeffler / ZIM

Budowa stadionu ŁKS, pomimo trwającej pandemii, postępuje bez zakłóceń i opóźnień. Na budowie... więcej

Siła piosenki i humoru. W Teatrze Muzycznym w Łodzi trwają próby do grudniowej premiery

Katarzyna Zielińska / Wydział Kultury

W podgrupach, przy zachowaniu dystansu, w dezynfekowanych salach aktorzy Teatru Muzycznego... więcej

Łódzkie Dni Informatyki – już po raz czwarty!

informacja prasowa

Łódzkie Dni Informatyki to największe w regionie wydarzenie poświęcone szeroko pojętej informatyce i... więcej

Kontakt