Przed pomnikiem Legionisty

W rocznicę wkroczenia legionów Piłsudskiego do Łodzi przed pomnikiem Legionisty spotkali się przedstawiciele łódzkich organizacji patriotycznych. Podczas krótkiej uroczystości przypomniano łódzki czyn legionowy oraz złożono kwiaty i zapalono znicze przed pomnikiem.

Przed pomnikiem Legionisty -  foto. Andrzej Janecki

Zostały również złożone kwiaty w imieniu prezydent Hanny Zdanowskiej.

 

Kalendarium pobytu legionistów w Łodzi.

 

20 sierpnia 1914 roku do Łodzi  wkroczyli Niemcy i otworzyło to możliwość werbunku do polskich formacji (Legiony)  walczących u boku Austro-Węgier -  sojusznika Niemiec.

 

12 października 1914 roku przybył do Łodzi niewielki oddział strzelców (legionistów), demonstracyjnie krocząc Piotrkowską z biało-czerwonym sztandarem na czele. Po tym przemarszu został zakwaterowany w koszarach artylerii przy ulicy Benedykta 86 (dzisiaj ulica 6 Sierpnia). Wkrótce dołączyła do niego grupa sztabowców i organizatorów tej  formacji.

 Zaraz też powołano "Komendę Wojsk Polskich", umiejscowioną w przydzielonym strzelcom przez niemiecką komendanturę gmachu gimnazjum miejskiego przy ulicy Mikołajewskiej 44 (dzisiaj ulica Sienkiewicza, gmach III LO). Tam też rozpoczęto rekrutację. Zgłaszali się przede wszystkim łódzcy harcerze, wśród nich był Wacław Lipiński Edward Pfeiffer i Jerzy Szletyński. I od  razu zaczęli pełnić służbę wartowniczą przed szkołą.  Po południu widziano grupkę "Strzelców" w pełnym umundurowaniu spacerujących po mieście. Pięciu z nich gościło jakiś czas w cukierni Gostomskiego, po czym udało się w kierunku zajętej przez Niemców filii urzędu pocztowego przy ulicy Benedykta

 

13 października 1914 roku wieczorem, "Strzelcy" zwołali wiec w Teatrze Wielkim (przy ulicy Konstantynowskiej 14, obecnie ulica Legionów), naprędce uprzątniętym ze śladów pobytu lazaretu wojskowego. Wiec był słabo rozpropagowany, więc w obecności samych strzelców i ich zdeklarowanych zwolenników.

 

28 października 1914 roku po południu odbył się wymarsz strzelców galicyjskich z Łodzi, wraz z grupą zebranych w mieście rekrutów do legionów. Z uwagi na marszrutę wyznaczoną ulicą Rzgowską w kierunku Piotrkowa, organizatorzy zaplanowali odbycie na Górnym Rynku (dzisiaj plac Reymonta) uroczystego pożegnania przyszłych legionistów przez ich rodziny i znajomych. Harcerzy żegnały także koleżanki z drużyn. 450 ochotników, którzy zostali przyjęci do pododdziałów utworzonych przez emisariuszy Józefa Piłsudskiego w regionie łódzkim, skierowano do 1 Pułku Piechoty LP i 1 Szwadronu LP. Większość z nich została wcielona do VI batalionu tego pułku i uczestniczyła w bitwie pod Krzywopłotami.  Harcerze służyli, jako zwiadowcy w 5 Pułku Piechoty Legionów. Szczególnie wsławili się w bitwie pod Konarami. Zginął tam sierżant Jerzy Szletyński, drużynowy łódzkich harcerzy.

 

Tekst powstał  m.in. na podstawie informacji z portalu:  www.baedekerlodz.blogspot.com oraz wspomnień Wacława Lipińskiego „Moje boje w Pierwszej Brygadzie”.

 

 

 

Polecane aktualności

„Bez końca”

80. rocznica urodzin Krzysztofa Kieślowskiego w Łodzi

„Bez końca” 80. rocznica urodzin Krzysztofa Kieślowskiego. Multimedialna wystawa, spotkania z... więcej

Wakacje w mieście

Wakacje w Łodzi: morze kultury, góry rozrywki!

Sławomir Macias / UMŁ

Ponad sześćset wydarzeń kulturalnych – tak wyjątkowo bogaty program wydarzeń kulturalnych i... więcej

Echo Investment

ZENIT na Widzewie – zielone osiedle z ogródkami sąsiedzkimi powstanie w miejscu betonowego parkingu

Marcin Masłowski / UMŁ

Zielone, ekologiczne osiedle z ogródkami sąsiedzkimi powstanie na łódzkim Widzewie w miejscu, gdzie... więcej

„Opowieści z miasta Łodzi”

Rekordowy pod każdym względem. Fotofestiwal przed weekendem zamknięcia

Grzegorz Gawlik / UMŁ

Rekordowa frekwencja i liczba wystaw oraz najobszerniejszy program w historii. Dobiega końca 20.... więcej

Absolutorium prezydent miasta Łodzi

Absolutorium prezydent miasta Łodzi

Grzegorz Gawlik / UMŁ

Przemówienie prezydent miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej z dzisiejszej, absolutoryjnej sesji Rady... więcej

Kontakt