Łódź buduje. Przebudowa ul. Lipowej

Trwa przebudowa ul. Lipowej od Zielonej do Więckowskiego. To kolejna ulica na Polesiu, która zamieni się w zieloną przyjazną mieszkańcom przestrzeń.

Prace na ul. Lipowej - fot. Paweł Łacheta / UMŁ
Na ul. Lipowej trwają prace przy konstrukcji jezdni, rozpoczęto także prace brukarskie , fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Kolejny remontowany odcinek ul. Lipowej to już woonerf numer 19 w Łodzi. To także kolejny etap zazieleniania Starego Polesia. Od kilku lat zamieniamy ulice na tym osiedlu w zielone oazy. Przede wszystkim sadzimy tu drzewa, których wcześniej nie było. Tutaj, jak na ul. Lipową przystało, pojawią się lipy. Będzie ich piętnaście, które uzupełnią dodatkowo dwa klony polne. Pod drzewami urządzimy zupełnie nowe gazony, w których będzie rosło 1300 krzewów i prawie tysiąc traw. W każdej inwestycji na Polesiu pamiętamy nie tylko o zieleni, ale także o mieszkańcach, którzy mają samochody. Wszędzie porządkujemy parkowanie, a tu wyznaczymy 45 miejsc parkingowych. W tej chwili zaczęliśmy układanie nawierzchni - chodników i jezdni. Do końca roku będziemy cieszyli się z kolejnej, zielonej ulicy w centrum Łodzi z uspokojonym ruchem – mówi Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.

Prace przy przebudowie ul. Lipowej osiągnęły ok. 50% prac zakresu podstawowego. Do końca miesiąca zakończą się prace związane z budową kanalizacji deszczowej i odwodnienia oraz usunięciem kolizji z siecią elektryczną. Jest to kompleksowa przebudowa drogi, dzięki której sieci podziemne i nowa nawierzchnia służyć będą mieszkańcom przez kolejnych wiele lat. Obecnie trwają prace przy konstrukcji jezdni, rozpoczęto także prace brukarskie związane z wykonaniem nawierzchni jezdni, zjazdów do posesji, chodników i miejsc postojowych. Termin inwestycji w chwili obecnej nie jest zagrożony – informuje Agnieszka Kowalewska–Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Nawierzchnia ulicy Lipowej powstaje z kostki betonowej w kolorze piaskowo-beżowym. Na brzegach i na wjazdach ułożona zostanie kostka granitowa łupana. Dzięki trwającemu obecnie remontowi na ul. Lipowej wygospodarowanych zostanie 45 miejsc parkingowych, ustawionych prostopadle do jezdni.

- Dzięki takiemu układowi nowej drogi, zyskujemy miejsce dla mieszkańców i pieszych. Na ul. Lipowej pojawią się nowe latarnie oraz mała architektura w postaci ławek, stojaków na rowery, czy koszy na śmieci. Będą szersze chodniki i miejsca odpoczynku. Po przebudowie, na tym krótkim 200-metrowym odcinku ulicy, pojawi się 17 nowych drzew, a każde będzie mieć ponad 5 metrów wysokości. Nasadzone drzewa uzupełnimy niską zielenią w postaci krzewów berberysu, krzewuszki, liliowca, miskanta chińskiego, bylin i traw. W sumie będzie to 1300 krzewów, 350 bylin, 930 traw ozdobnych, tak, aby Polesie stało się faktycznie Zielonym Polesiem – dodaje dyrektor Agnieszka Kowalewska–Wójcik.

Jeszcze przed końcem 2020 r. rozpocznie się budowa kolejnych dwóch woonerfów: na ul. Lotnej oraz ul. Stefanowskiego. W ten sposób w 2021 r. w Łodzi będzie już 21 zielonych ulic z uspokojonym ruchem.

To nie wszystkie drogi, które przekształcone zostaną w bardziej przyjazne mieszkańcom przestrzenie.

Dalej będziemy realizowali inwestycje na Zielonym Polesiu, a ponadto, nowe przestrzenie, przyniesie rewitalizacja obszarowa. Woonerf powstanie między innymi na ul. Moniuszki, Włókienniczej i Mielczarskiego, a pomiędzy Ogrodową i Legionów, Sienkiewicza i Wschodnią, czy Nawrot a placem Komuny Paryskiej, powstaną pasaże i ciągi pieszo-jezdne, które otworzą zamknięte dziś kwartały miasta. Łącznie prawie 20 nowych dróg, pasaży, przebić, co sprawi, że Łódź będzie liderem wśród miast, mając pół setki przyjaznych dróg – informuje Agnieszka Kowalewska–Wójcik.

Przebudowa ulicy Lipowej zostanie zakończona w 2020 roku. Wartość inwestycji to 2,38 mln zł.

Łódzkie woonerfy

Przypomnijmy, że pierwszy łódzki woonerf powstał na ul. 6 Sierpnia i szybko zyskał duże uznanie wśród łodzian, którzy składali w następnych latach wiele wnioskóww Budżecie Obywatelskim na przekształcenie kolejnych ulic w przyjazną do mieszkania przestrzeń.

Dotychczas zrealizowane woonerfy w Łodzi:

 1. 6 Sierpnia (od al. Kościuszki do ul. Piotrkowskiej),
 2. Traugutta (Piotrkowska – Sienkiewicza),
 3. Piramowicza,
 4. Zacisze,
 5. Selekcyjna,
 6. Mundurowa,
 7. Pszenna,
 8. Kozietulskiego,
 9. Knychalskiego
 10. Składowa
 11. Lindleya,
 12. Pogonowskiego (od Legionów do Zielonej),
 13. 28 pułku Strzelców Kaniowskich (1 Maja – Więckowskiego)
 14. Lipowa (1 Maja – Więckowskiego),
 15. 1 Maja (Żeromskiego – Wólczańska),
 16. Wólczańska (Próchnika – Więckowskiego),
 17. Napoleońska (Podchorążych – Złotno),
 18. Szarotki.

Polecane aktualności

Pamięć o Radogoszczu

Andrzej Janecki / BAM

W 76. rocznicę zbrodni popełnionej przez Niemców na więźniach przed sarkofagiem pomordowanych... więcej

Baner - baza zasobów miejskich instytucji kultury

W Łodzi powstaje multimedialna baza zasobów miejskich instytucji kultury

Sławomir Macias / UMŁ

W odpowiedzi na trudną sytuację kultury po 2020 roku w Łodzi powstaje Baza Zasobów Wspólnych... więcej

 - Grafika informacyjna. W tle ręka z kredą piszą na tablicy. Na pierwszym planie dwa okręgi wypełnione tekstem. W większym żółtym informacja: Nabór wniosków do 29 stycznia 2021. W mniejszym pomarańczowym okręgu tekst: Do zdobycia dotacje od 7 do 25 tysięcy złotych

Dotacje dla Łodzi akademickiej!

Zapraszamy do udziału w konkursie dla środowiska akademickiego na wsparcie realizacji zadań... więcej

Konferencja prasowa w sprawie szczepień

W Łodzi rozpoczęły się szczepiania pensjonariuszy DPS

Jolanta Baranowska / UMŁ

Dziś, we wtorek 19 stycznia rozpoczęły się szczepienia pensjonariuszy łódzkich domów pomocy... więcej

Przekroczenie poziomu alarmowego stężenia w powietrzu pyłu PM10 na części obszaru Łodzi

Informacja o przekroczeniu poziomu alarmowego i ryzyku dalszych przekroczeń dla pyłu PM10 na części... więcej

Kontakt