Łódź buduje. Przebudowa ul. Lipowej

Trwa przebudowa ul. Lipowej od Zielonej do Więckowskiego. To kolejna ulica na Polesiu, która zamieni się w zieloną przyjazną mieszkańcom przestrzeń.

Prace na ul. Lipowej - fot. Paweł Łacheta / UMŁ
Na ul. Lipowej trwają prace przy konstrukcji jezdni, rozpoczęto także prace brukarskie , fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Kolejny remontowany odcinek ul. Lipowej to już woonerf numer 19 w Łodzi. To także kolejny etap zazieleniania Starego Polesia. Od kilku lat zamieniamy ulice na tym osiedlu w zielone oazy. Przede wszystkim sadzimy tu drzewa, których wcześniej nie było. Tutaj, jak na ul. Lipową przystało, pojawią się lipy. Będzie ich piętnaście, które uzupełnią dodatkowo dwa klony polne. Pod drzewami urządzimy zupełnie nowe gazony, w których będzie rosło 1300 krzewów i prawie tysiąc traw. W każdej inwestycji na Polesiu pamiętamy nie tylko o zieleni, ale także o mieszkańcach, którzy mają samochody. Wszędzie porządkujemy parkowanie, a tu wyznaczymy 45 miejsc parkingowych. W tej chwili zaczęliśmy układanie nawierzchni - chodników i jezdni. Do końca roku będziemy cieszyli się z kolejnej, zielonej ulicy w centrum Łodzi z uspokojonym ruchem – mówi Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.

Prace przy przebudowie ul. Lipowej osiągnęły ok. 50% prac zakresu podstawowego. Do końca miesiąca zakończą się prace związane z budową kanalizacji deszczowej i odwodnienia oraz usunięciem kolizji z siecią elektryczną. Jest to kompleksowa przebudowa drogi, dzięki której sieci podziemne i nowa nawierzchnia służyć będą mieszkańcom przez kolejnych wiele lat. Obecnie trwają prace przy konstrukcji jezdni, rozpoczęto także prace brukarskie związane z wykonaniem nawierzchni jezdni, zjazdów do posesji, chodników i miejsc postojowych. Termin inwestycji w chwili obecnej nie jest zagrożony – informuje Agnieszka Kowalewska–Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Nawierzchnia ulicy Lipowej powstaje z kostki betonowej w kolorze piaskowo-beżowym. Na brzegach i na wjazdach ułożona zostanie kostka granitowa łupana. Dzięki trwającemu obecnie remontowi na ul. Lipowej wygospodarowanych zostanie 45 miejsc parkingowych, ustawionych prostopadle do jezdni.

- Dzięki takiemu układowi nowej drogi, zyskujemy miejsce dla mieszkańców i pieszych. Na ul. Lipowej pojawią się nowe latarnie oraz mała architektura w postaci ławek, stojaków na rowery, czy koszy na śmieci. Będą szersze chodniki i miejsca odpoczynku. Po przebudowie, na tym krótkim 200-metrowym odcinku ulicy, pojawi się 17 nowych drzew, a każde będzie mieć ponad 5 metrów wysokości. Nasadzone drzewa uzupełnimy niską zielenią w postaci krzewów berberysu, krzewuszki, liliowca, miskanta chińskiego, bylin i traw. W sumie będzie to 1300 krzewów, 350 bylin, 930 traw ozdobnych, tak, aby Polesie stało się faktycznie Zielonym Polesiem – dodaje dyrektor Agnieszka Kowalewska–Wójcik.

Jeszcze przed końcem 2020 r. rozpocznie się budowa kolejnych dwóch woonerfów: na ul. Lotnej oraz ul. Stefanowskiego. W ten sposób w 2021 r. w Łodzi będzie już 21 zielonych ulic z uspokojonym ruchem.

To nie wszystkie drogi, które przekształcone zostaną w bardziej przyjazne mieszkańcom przestrzenie.

Dalej będziemy realizowali inwestycje na Zielonym Polesiu, a ponadto, nowe przestrzenie, przyniesie rewitalizacja obszarowa. Woonerf powstanie między innymi na ul. Moniuszki, Włókienniczej i Mielczarskiego, a pomiędzy Ogrodową i Legionów, Sienkiewicza i Wschodnią, czy Nawrot a placem Komuny Paryskiej, powstaną pasaże i ciągi pieszo-jezdne, które otworzą zamknięte dziś kwartały miasta. Łącznie prawie 20 nowych dróg, pasaży, przebić, co sprawi, że Łódź będzie liderem wśród miast, mając pół setki przyjaznych dróg – informuje Agnieszka Kowalewska–Wójcik.

Przebudowa ulicy Lipowej zostanie zakończona w 2020 roku. Wartość inwestycji to 2,38 mln zł.

Łódzkie woonerfy

Przypomnijmy, że pierwszy łódzki woonerf powstał na ul. 6 Sierpnia i szybko zyskał duże uznanie wśród łodzian, którzy składali w następnych latach wiele wnioskóww Budżecie Obywatelskim na przekształcenie kolejnych ulic w przyjazną do mieszkania przestrzeń.

Dotychczas zrealizowane woonerfy w Łodzi:

 1. 6 Sierpnia (od al. Kościuszki do ul. Piotrkowskiej),
 2. Traugutta (Piotrkowska – Sienkiewicza),
 3. Piramowicza,
 4. Zacisze,
 5. Selekcyjna,
 6. Mundurowa,
 7. Pszenna,
 8. Kozietulskiego,
 9. Knychalskiego
 10. Składowa
 11. Lindleya,
 12. Pogonowskiego (od Legionów do Zielonej),
 13. 28 pułku Strzelców Kaniowskich (1 Maja – Więckowskiego)
 14. Lipowa (1 Maja – Więckowskiego),
 15. 1 Maja (Żeromskiego – Wólczańska),
 16. Wólczańska (Próchnika – Więckowskiego),
 17. Napoleońska (Podchorążych – Złotno),
 18. Szarotki.

Polecane aktualności

Kościół pw. św. Andrzeja Boboli po renowacji - fot. CMWŁ

Zakończyła się renowacja zabytkowego kościoła pw. św. Andrzeja Boboli

CMWŁ

Dobiegły końca prace renowacyjne zabytkowego kościoła znajdującego się na terenie Skansenu Łódzkiej... więcej

Zamrażarki Bionanparku

Punkt szczepień na COVID-19 w Bionanoparku?

BRP

Łódź po raz kolejny oferuje swoją pomoc rządowi w walce z epidemią covid 19. Bionanopark dysponuje... więcej

Maciej Adamiec, dyrektor Miejskiego Centrum Medycznego Bałuty - fot. UMŁ

Po remoncie miejska poradnia przy ul. Snycerskiej przyjmie 5 tys. pacjentów

Jolanta Baranowska / BRP

Wyglądała jak relikt przeszłości. Kompletnie odmieni oblicze. Trwa kompleksowa modernizacja... więcej

Prof. Piotr Borkowski, dr hab. Łukasz Wójcicki, prof. Wanda Krajewska, prof. Małgorzata Iwona Szynkowska, prof. Alicja Habisiak – Matczak, wiceprezydent Adam Pustelnik - fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Przyznano wyróżnienia „ŁÓDZKIE EUREKA” za wybitne osiągnięcia naukowe, artystyczne i techniczne w 2019 r.

BRP

Wyróżnienie honorowe statuetką „ŁÓDZKIE EUREKA” przyznaje Rada ds. Szkolnictwa Wyższego i Nauki przy... więcej

Remont skrzyżowania Narutowicza/Kopcińskiego - fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Kolejne etapy remontu na skrzyżowaniu Narutowicza / Kopcińskiego

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Remont torowiska jest realizowany zgodnie z planem. Przed nami drugi etap prac. więcej

Kontakt