Rząd PiS okrada Łódź

Nasze miasto straci kolejne miliony.

- Od wielu miesięcy mówimy o tym, jak bardzo Łódź traci w związku ze zmianami, które wprowadzane są przez rząd Prawa i Sprawiedliwości – powiedział Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej.

- Rząd PiS okrada Łódź. Nasze miasto w związku z ubiegłorocznymi zmianami w zakresie podatku PIT, straciło w bieżącym roku 143 mln zł. Będzie przekładało się to na utratę dochodów w kolejnych latach o coraz wyższą kwotę:

w 2021 r. – 148 mln zł,

w 2022 r. – 153 mln zł,

w 2023 r. – 158 mln zł i tak dalej.

Są to ogromne straty dla Łodzi. Sumując tylko 4 lata – to ponad 602 mln zł. Dla naszego miasta oznacza to, że nie wykonamy następujących inwestycji:

- budowy nowej sortowni za 150 mln zł,

- nie dokonamy zakupu 100 autobusów elektrycznych na łączną kwotę około 300 mln zł,

 - nie rozpoczniemy budowy tunelu pod torami na ulicy Widzewskiej w Łodzi, która została wyceniona na 50 mln zł. Pojawia się także kłopot w realizacji bieżących zadań, m.in. związanych z koniecznością modernizacji 20 kamienic, na remont których miasto miało przeznaczyć 100 mln zł. Również subwencja oświatowa nie pozwala pokryć kosztów wydatkowanych na edukację.

Obecnie w Sejmie znajduje się projekt nowelizacji ustawy finansowej dotyczącej podatku PIT, która spowoduje 100 mln zł straty dla naszego miasta. Ryczałt od podatku PIT ma zostać zwiększony i samorządy nie będą mogły korzystać z tego źródła dochodu.

 

W imieniu łódzkiego samorządu wystosuję list do posłów i senatorów wszystkich opcji politycznych z naszego miasta z apelem o to, aby rząd PiS zaprzestał okradać łodzian.

Także Związek Miast Polski protestuje przeciwko uporczywemu łamaniu prawa przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Rządząca większość dokonuje systematycznego osłabienia finansów samorządowych, bez żadnych rekompensat i bez zmniejszenia nałożonych obowiązków. Łamie art. 167 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, który gwarantuje adekwatność zasilania finansowego do zakresu nałożonych zadań – dodał przewodniczący Marcin Gołaszewski.

 

- Rząd Prawa i Sprawiedliwości od kilku lat systematycznie odbiera środki finansowe samorządom – powiedział Marcin Hencz, radny Rady Miejskiej.

- Jest to świadoma polityka rządu, polegająca na likwidowaniu samorządności w Polsce. Przez takie działania cierpią jedynie łodzianie, a wyniki wyborów samorządowych wyraźnie odstają od marzeń PiS-u – dodał radny Marcin Hencz.

Polecane aktualności

Czynsz za symboliczną złotówkę dla łódzkiej gastronomii i klubów fitness także w grudniu

BRP

Przedsiębiorcy, którzy musieli zamknąć lub ograniczyć swoją działalność również w grudniu zapłacą... więcej

Autobus dla potrzebujących wyruszy na ulice Łodzi

Jolanta Baranowska / BRP

We wtorek 1 grudnia o godz. 21:00 sprzed Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Nowe Sady 17 w... więcej

Łódź rewitalizuje Księży Młyn. Kolejny etap odnowy zabytkowego osiedla

Małgorzata Loeffler / ZIM

Trzeci etap rewitalizacji Księżego Młyna uzyskał 14,45 mln zł unijnego dofinansowania. Po... więcej

Zakończono Powszechny Spis Rolny

Powszechny Spis Rolny 2020 dobiegł końca. więcej

Wyremontowana Gajcego i ostatni etap prac na Taborowej

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Zakończyliśmy remont Gajcego między przejazdami kolejowymi. Na mieszkańców czeka nowa jezdnia,... więcej

Kontakt