Nowe Centrum Seniora czeka na otwarcie

Nowe Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora na Górnej czeka, by przyjąć seniorów. Centrum zostanie otwarte, gdy seniorzy będą mogli bezpiecznie korzystać ze wszystkich atrakcji.

CZAS przy ul. Rzgowskiej -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
Nowe Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora na Górnej zostanie otwarte, gdy seniorzy będą mogli bezpiecznie korzystać ze wszystkich atrakcji , fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

- Jesteśmy w trudnym dla nas wszystkim momencie - szczególnie dla seniorów. Seniorzy muszą jednak dbać o swoje bezpieczeństwo wyjątkowo mocno. Podejmując decyzję o zamknięciu Centrów Seniora czy o wstrzymaniu odwiedzin w domach pomocy społecznej robimy to, by strzec osoby najbardziej narażone na zakażenie. Ale nawet w tak ciężkim czasie trzeba mieć nadzieję, że w końcu normalność wróci. Utworzyliśmy nowe Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora przy ul. Rzgowskiej. Jest tam sala do ćwiczeń gimnastycznych, sala wyposażona w komputery i rzutnik, gdzie będzie można szkolić z umiejętności informatycznych czy kuchnia. Obok centrum przygotowaliśmy zaś zewnętrzną siłownię do ćwiczeń na świeżym powietrzu. Proszę seniorów o jeszcze trochę cierpliwości. Otworzymy centrum razem, gdy już będzie można bezpiecznie korzystać ze wszystkich jego atrakcji - mówi Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.

Przypomnijmy, w poniedziałek 19.10 w związku z pandemią miasto zawiesiło działanie Centrów Zdrowego i Aktywnego Seniora. CZAS jednak zaproponuje seniorom zajęcia online oraz - o ile to możliwe - spotkania w plenerze, w grupie do 10 osób (zgonie z wytycznymi rozporządzenia rządowego). I tak np. CZAS przy ul. Libelta na Bałutach zaprasza już w ten weekend na spacer nordic walking w lesie Łagiewnickim (na zajęcia obowiązują zapisy; grupa nie może liczyć więcej niż 10 osób). Przypomnijmy, że wraz z zawieszeniem działania Centrów wiosną - CZAS oferowało swoim podopiecznym gimnastykę on-line czy konkursy.

Od trzech lat w Łodzi sukcesywnie otwierane są kolejne Centra Zdrowego i Aktywnego Seniora. W 2017 r. pierwsze, na Widzewie przy ul. Szpitalnej, kolejne w 2018 r. przy ul. Cieszkowskiego na Górnej oraz w ubiegłym roku przy ul. Libelta na Bałutach. Teraz przyszedł czas na CZAS przy ul. Rzgowskiej 170.

Jak wygląda nowe centrum na Rzgowskiej 170? Znajdziemy tam:

  • salę wyposażoną w komputery oraz rzutnik, gdzie będzie można zorganizować popularne wśród seniorów warsztaty nauki obsługi komputera czy smartfona,
  • salę sportowo-rekreacyjną z piłkami, matami i innymi urządzeniami do ćwiczeń, gdzie będzie można zorganizować gimnastykę, ale i np. rozstawić krzesełka i zrobić większe spotkanie,
  • czytelnię połączoną z salą przeznaczoną do gier i warsztatów
  • szatnię,
  • kuchnię.

Wszystkie pomieszczania są przystosowane dla osób niepełnosprawnych. CZAS powstał przy poradni Miejskiego Centrum Medycznego na Górnej. 

Głównym celem zarówno tego projektu, jak i wszystkich powstających CZAS, jest edukacja zdrowotna seniorów oraz promowanie aktywnego trybu życia - niezależnie od wieku. Ideą jest tworzenie w miejskich przychodniach punktów, które będą pełnić równocześnie funkcje miejsc spotkań edukacyjnych, rekreacyjnych, prozdrowotnych oraz towarzyskich, jak i kawiarenek internetowych oraz świetlic.

Koszty budowy oraz wyposażenia centrum to ok. 400 tys. zł .

Co warto podkreślić, we wrześniu ubiegłego roku, tuż obok poradni przy ul. Rzgowskiej i nowego CZAS otworzył się wart 370 tys. zł kompleks rehabilitacyjno-rekreacyjny, czyli zewnętrzna siłownia. Znajdziemy tu osiem różnego rodzaju urządzeń do ćwiczeń dla osób w każdym wieku oraz z różną sprawnością, ławeczki, a dla młodszych - zestaw urządzeń do kalisteniki. Obok zaś parking z miejscami dla osób z niepełnosprawnościami. To projekt kompatybilny z Centrum Seniora i powstały z myślą o nim. 

Podobnie zresztą działają CZAS przy Szpitalnej oraz Libelta - zapewniają zarówno zajęcia przy komputerach, w salach centrów, jak i na ogólnodostępnych siłowniach pod chmurką. 

Przy ul. Rzgowskiej 170, po otwarciu, 5 dni w tygodniu, w oparciu o ustalony harmonogram cyklicznych zajęć edukacyjnych, rekreacyjnych oraz o tematyce zdrowotnej, będą odbywać  się wykłady, prelekcje, spotkania oraz kursy komputerowe dla naszych seniorów.

W planach są kolejne centra seniora. Widać już po tych istniejących, że spełniają oczekiwania łodzian 60 plus. W każdym tygodniu korzysta z nich po kilkaset osób. CZAS to przestrzeń dedykowana seniorom bez względu na miejsce zamieszkania czy przynależność do poradni zdrowia. 

Powiązane aktualności

Polecane aktualności

Dom Dziennego Pobytu przy ul. Tuwima 33 jest przeznaczony dla 33 podopiecznych.  -  fot. UMŁ

Nowy Dom Dziennego Pobytu w kamienicy po rewitalizacji

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

Sala gimnastyczna z jedną, całkowicie lustrzaną ścianą, sala terapeutyczno-wypoczynkowa, przestronna... więcej

Startują staże wakacyjne u najlepszych łódzkich pracodawców

Najlepsi pracodawcy z Łodzi i regionu fundują płatne do 5 tys. zł staże łódzkim studentom

Grzegorz Gawlik / UMŁ

Startują staże wakacyjne u najlepszych łódzkich pracodawców. Rozstrzygnięta została tegoroczna... więcej

Ażurowa kamienica przy ul. Piotrkowskiej

Ażurowa kamienica przy ulicy Piotrkowskiej

Aleksandra Hac / UMŁ

To będzie jedyny taki budynek w Łodzi i jeden z niewielu na świecie. W miejscu po wyburzonym... więcej

Printful

Firma Printful zainwestuje 7 mln złotych w zakład w Łodzi

Grzegorz Gawlik / UMŁ

Firma Printful kontynuuje ekspansję w Europie i podpisała umowę najmu na nowe centrum logistyczne.... więcej

 -  fot. ŁKS

ŁKS bez awansu

Piotr Baleja / Łódź.pl

Przegrał zespół lepszy. Brzmi to paradoksalnie, ale taka jest prawda o finałowym meczu barażowym o... więcej

Kontakt