24-godzinny gabinet profilaktyki intymnej w Łodzi

- Z inicjatywy łódzkich środowisk walczących o prawa kobiet postanowiliśmy stworzyć w naszym mieście gabinet ginekologiczny bez klauzuli sumienia – poinformował Bartosz Domaszewicz, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej.

- Do gabinetu może przyjść każdy, będą w nim pracowali lekarze, a nie księża. Usłyszy się ocenę medyczną danego przypadku, a nie ocenę moralną. Znajdzie się w nim bardzo dobry sprzęt.

 

Do gabinetu mogą udać się panie, które będą potrzebowały recepty na tzw. antykoncepcję awaryjną lub skierowania na badania prenatalne. Prosimy przychodzić z każdym problemem ze sfery życia intymnego. Będzie to miejsce przyjazne, nikt nie zostanie przez nikogo oceniony.

 

Na sesji Rady Miejskiej w dniu 18 listopada zostanie przedstawiony Program Profilaktyki Medycznej, który umożliwi przesunięcie środków finansowych na zrealizowanie tego zadania, a sam gabinet powstanie w Miejskim Centrum Medycznym Śródmieście w ciągu trzech miesięcy.

 

Warto dodać, że powstanie gabinetu jest sygnałem wysyłanym w kierunku osób strajkujących. Radni wspierają protestujących, ponieważ postulaty o które walczą manifestanci są bardzo ważne – dodał wiceprzewodniczący Bartosz Domaszewicz.

 

- Do gabinetu będzie można zapisać się telefonicznie lub internetowo w ciągu całej doby – powiedziała Monika Malinowska-Olszowy, radna Rady Miejskiej.

 

- Na wizytę panie nie będą musiały czekać dłużej niż kilka godzin. Profesjonalne urządzenia medyczne umożliwią szybkie wykrycie nieprawidłowości lub zaburzeń. Sprzęt kosztuje około 300 tys. zł, a utrzymanie gabinetu – 600 tys. zł rocznie.

 

Łódź nie po raz pierwszy podejmuje słuszne inicjatywy dla kobiet. W naszym mieście funkcjonuje także samorządowy program In Vitro. Na najbliższej sesji będziemy rozmawiać również o kontynuacji tego projektu.

W Łodzi istnieje też poradnia laktacyjna i szkoła rodzenia, która jest dofinansowywana ze środków samorządowych. Wspieramy kobiety w trudnych sytuacjach – dodała radna Monika Malinowska-Olszowy.

 

- W gabinecie profilaktyki intymnej będą pracowali eksperci, którzy odpowiedzą na wszystkie nurtujące pytania – powiedziała Paulina Setnik, radna Rady Miejskiej.

 

- Łódź jest przyjazna kobietom. Mam nadzieję, że specjaliści i odpowiedni sprzęt pozwolą na wczesne wykrycie wielu chorób, które będzie można w pełni wyleczyć. Apeluję do mieszkańców, aby nie bali się korzystać z takich dobrodziejstw, jakie proponuje im miasto. Dbajmy o siebie i bądźmy zdrowi – dodała radna Monika Malinowska-Olszowy.

 

- Gabinet powstanie z inicjatywy organizacji pozarządowych walczących o prawa kobiet i należy dodać, że radni nas bardzo wspierali – powiedziała Aleksandra Dulas, prezeska Spunk Fundacji Nowoczesnej Edukacji. – Mam nadzieję, że nareszcie zostanie otwarty. 

Polecane aktualności

ZWiK Łódź pomoże swoim klientom przy obliczaniu opłaty za odbiór odpadów na nowych zasadach

Miłosz Wika / ZWiK

Jak właściciele domów jednorodzinnych mogą zdobyć informację o zużyciu wody potrzebną do wypełnienia... więcej

Biblioteka Miejska w Łodzi rozpoczyna realizację projektu "Nowocześni i mobilni - bibliotekarze XXI wieku" -  fot. licencja CC0

Łódzcy bibliotekarze będą szkolić się za granicą

BMwŁ

1 grudnia Biblioteka Miejska w Łodzi rozpoczyna realizację projektu "Nowocześni i mobilni -... więcej

Wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik pogratulował firmie Inwedo międzynarodowego sukcesu

Szwedzi kupują aplikację do sprzedaży biletów od łódzkiej firmy Inwedo

informacja prasowa

Inwedo, łódzki softwarehouse, sprzedał 40% swoich udziałów w Zbiletem.pl szwedzkiemu funduszowi... więcej

Grób majora Feliksa Zarzyckiego na Starym Cmentarzu -  foto Andrzej Janecki

Łódź w powstaniu listopadowym

Andrzej Janecki / BKSiDŁ

W 190. rocznicę wybuchu powstania listopadowego w imieniu prezydent Hanny Zdanowskiej zostały... więcej

Klimat dla Łodzi, Łódź dla klimatu

Klimat dla Łodzi, Łódź dla klimatu

Magdalena Martin / KS

Miasto Łódź wspólnie z Fundacją Climate Strategies Poland, w dniu 3 grudnia 2020 r. przeprowadzą... więcej

Kontakt