24-godzinny gabinet profilaktyki intymnej w Łodzi

- Z inicjatywy łódzkich środowisk walczących o prawa kobiet postanowiliśmy stworzyć w naszym mieście gabinet ginekologiczny bez klauzuli sumienia – poinformował Bartosz Domaszewicz, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej.

- Do gabinetu może przyjść każdy, będą w nim pracowali lekarze, a nie księża. Usłyszy się ocenę medyczną danego przypadku, a nie ocenę moralną. Znajdzie się w nim bardzo dobry sprzęt.

 

Do gabinetu mogą udać się panie, które będą potrzebowały recepty na tzw. antykoncepcję awaryjną lub skierowania na badania prenatalne. Prosimy przychodzić z każdym problemem ze sfery życia intymnego. Będzie to miejsce przyjazne, nikt nie zostanie przez nikogo oceniony.

 

Na sesji Rady Miejskiej w dniu 18 listopada zostanie przedstawiony Program Profilaktyki Medycznej, który umożliwi przesunięcie środków finansowych na zrealizowanie tego zadania, a sam gabinet powstanie w Miejskim Centrum Medycznym Śródmieście w ciągu trzech miesięcy.

 

Warto dodać, że powstanie gabinetu jest sygnałem wysyłanym w kierunku osób strajkujących. Radni wspierają protestujących, ponieważ postulaty o które walczą manifestanci są bardzo ważne – dodał wiceprzewodniczący Bartosz Domaszewicz.

 

- Do gabinetu będzie można zapisać się telefonicznie lub internetowo w ciągu całej doby – powiedziała Monika Malinowska-Olszowy, radna Rady Miejskiej.

 

- Na wizytę panie nie będą musiały czekać dłużej niż kilka godzin. Profesjonalne urządzenia medyczne umożliwią szybkie wykrycie nieprawidłowości lub zaburzeń. Sprzęt kosztuje około 300 tys. zł, a utrzymanie gabinetu – 600 tys. zł rocznie.

 

Łódź nie po raz pierwszy podejmuje słuszne inicjatywy dla kobiet. W naszym mieście funkcjonuje także samorządowy program In Vitro. Na najbliższej sesji będziemy rozmawiać również o kontynuacji tego projektu.

W Łodzi istnieje też poradnia laktacyjna i szkoła rodzenia, która jest dofinansowywana ze środków samorządowych. Wspieramy kobiety w trudnych sytuacjach – dodała radna Monika Malinowska-Olszowy.

 

- W gabinecie profilaktyki intymnej będą pracowali eksperci, którzy odpowiedzą na wszystkie nurtujące pytania – powiedziała Paulina Setnik, radna Rady Miejskiej.

 

- Łódź jest przyjazna kobietom. Mam nadzieję, że specjaliści i odpowiedni sprzęt pozwolą na wczesne wykrycie wielu chorób, które będzie można w pełni wyleczyć. Apeluję do mieszkańców, aby nie bali się korzystać z takich dobrodziejstw, jakie proponuje im miasto. Dbajmy o siebie i bądźmy zdrowi – dodała radna Monika Malinowska-Olszowy.

 

- Gabinet powstanie z inicjatywy organizacji pozarządowych walczących o prawa kobiet i należy dodać, że radni nas bardzo wspierali – powiedziała Aleksandra Dulas, prezeska Spunk Fundacji Nowoczesnej Edukacji. – Mam nadzieję, że nareszcie zostanie otwarty. 

Polecane aktualności

Nowo posadzone drzewa na ul. Lipowej -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Łódź buduje. Ulica Lipowa nie tylko z nazwy. Sadzimy kolejne drzewa na Starym Polesiu

Tomasz Walczak / BRP

15 lip i 2 klony sadzone są właśnie na ulicy Lipowej na odcinku między ulicami Zieloną a... więcej

Łódź Rewitalizuje. Ul. Moniuszki stanie się zielonym woonerfem

Małgorzata Loeffler / ZIM

26 nowych drzew i blisko pół tysiąca krzewów - to będzie jedna z kilku istotnych zmian w dawnym... więcej

Podpisanie porozumienia między władzami miasta a związkami zawodowymi reprezentującymi niepedagogicznych pracowników oświaty -  fot. UMŁ

Władze Łodzi i związki zawodowe działające w oświacie zawarły porozumienie

BRP

Władze Łodzi oraz związki zawodowe działające w oświacie zawarły porozumienie, a tzw. układ zbiorowy... więcej

Budżet obywatelski - głosuj do 30 listopada

Ostatnie dni głosowania w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego

Agnieszka Rutkowska / BRP

40 tysięcy łodzian oddało już swoje głosy w tegorocznej VIII edycji Budżetu Obywatelskiego. Do... więcej

Malwina Graczykowska z firmy HRP i Anna Drożdżalska -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

W Łodzi powstają firmy dla seniorów lub zakładane przez seniorów

Jolanta Baranowska / BRP

Pracownie krawieckie czy gabinety fizjoterapii i rehabilitacji to tylko niektóre z 36 pomysłów na... więcej

Kontakt