Czas ucieka, a Łódź nadal czeka na rządowe decyzje

Tydzień przed terminem przedstawienia przez samorządy projektów budżetu na 2021 rok wciąż nie wiadomo, na jak wysoką rekompensatę finansową może liczyć Łódź z rządowego funduszu inicjatyw lokalnych.

Łódź czeka na rządowe decyzje
Wciąż nie wiadomo, jaką rekompensatę otrzyma Łódź z funduszu inicjatyw lokalnych, mimo zbliżającego się terminu prezentacji projektu budżetu 2021

- 15 listopada mija termin na przedłożenie do Rady Miejskiej i do Regionalnej Izby Obrachunkowej budżetu miasta na 2021 rok. Z uwagi na sytuację pandemiczną środki w tym budżecie są zdecydowanie mniejsze niż planowaliśmy z uwagi na spadki przychodów oraz zwiększone wydatki przeznaczone na zwalczanie pandemii covid. Strona rządowa zapewniała jednostki samorządu terytorialnego, że nie zostawi samorządu bez wsparcia finansowego. Został uruchomiony program inwestycji lokalnych i 6 miliardów złotych miało być przeznaczone, na to aby utrzymać wydatki inwestycyjne na poziomie, jaki był planowany. Do 30 października miały być rozstrzygnięcia w tym zakresie. 30 października minął. Łódź do dziś nie wie, czy jedna jakiekolwiek środki może liczyć. - mówi Robert Kolczyński, dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju UMŁ. - Apelujemy o poważne traktowanie samorządów albowiem zgodnie z przepisami ustawy, niestety nie możemy zwlekać z uchwaleniem budżetu, a powinniśmy wiedzieć, czy takie środki wsparcia otrzymamy, czy będziemy musieli walczyć ze skutkami pandemii indywidualnie i z problemami budżetowymi radzić sobie sami - dodaje dyrektor.

W drugiej turze Funduszu Inwestycji Lokalnych Łódź złożyła wnioski o dofinansowanie 27 projektów na łączną kwotę 431 mln zł.

- Jest to kwota zbliżona do ubytku w budżecie. Tak oszacowaliśmy i tak złożyliśmy wnioski, ponieważ kryteria opisane przez ministerstwo były dość ogólne i lakoniczne. Zdecydowaliśmy się iść szerokim frontem. Są to te inwestycje, które potencjalnie mogą być wpisane w budżet. To są kwestie związane z naprawami torowisk, m.in. z Konstantynowską, Aleksandrowską, Warszawską. Dodatkowo kwestie związane z przebudowami i remontami dróg m.in. Krakowskiej, Obywatelskiej, Biegunowej, Zarzewskiej. Są też pakiety inwestycji mniejszych, ale bardzo istotnych np. dla szkół i przedszkoli, żłobków czy DPS-ów. Tak, żebyśmy komfort i jakość w tych placówkach podnosili. Są to te inwestycje, na których łodzianom najbardziej zależy. Mamy nadzieję, że przynajmniej na część z nich dostaniemy dofinansowanie i będziemy je mogli zrealizować - tłumaczy Katarzyna Kowalska, z-ca dyrektora Wydziału ds. Zarządzania Projektami.

Powiązane aktualności

Polecane aktualności

Sienkiewicza 75/77 - wizualizacja

Łódź rewitalizuje. Wiosną ruszy przebudowa 100-letniej Wigencji

Małgorzata Loeffler / ZIM

Przebudowa 100-letniej Wigencji, pofabrycznego kompleksu przy ul. Sienkiewicza 75/77, rozpocznie się... więcej

Fotowoltaika

Łódź stawia na fotowoltaikę

Aleksandra Hac / UMŁ

Łódź stawia na fotowoltaikę. Na pustych działkach i na dachach szkół pojawią się panele, dzięki... więcej

Na zdjęciu od lewej: Paulina Waszczykowska, wicedyrektor SP 14oraz Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Najmłodsi uczniowie już w szkołach

Monika Pawlak / BRP

Uczniowie klas I-III po dłuższej przerwie wrócili do szkół. Z 14 476 zapisanych do 90 podstawówek... więcej

Rocznica Radogoszcza

Andrzej Janecki / BAM

Informujemy, że w 76. rocznicę spalenia więźniów Radogoszcza (19 stycznia, wtorek) w godzinach... więcej

Zielona 6

Restauracje i biuro podróży powstaną w kamienicy przy ul. Zielonej 6

Agnieszka Rutkowska / UMŁ

Restauracja łódzkich Żydów w ponad stuletniej kamienicy, w której prawdopodobnie mógł być kiedyś... więcej

Kontakt