Chaos w służbie zdrowia i brak rządowego wsparcia dla małych przedsiębiorców

Rządzący "przespali" pół roku pandemii.

- Wiosną ponad 2 tys. właścicieli firm skorzystało z ulg, które wprowadziła Prezydent Miasta Hanna Zdanowska, dotyczących najmu lokali użytkowych – poinformował Tomasz Kacprzak, radny Rady Miejskiej.

- Teraz pani Prezydent podjęła decyzję o obniżce czynszów do 1 zł za listopad dla przedsiębiorców, którzy prowadzą gastronomie, restauracje, bary, a także kluby fitness i siłownie. Właściciele firm muszą złożyć wniosek do Zarządu Lokali Miejskich Urzędu Miasta Łodzi. Obecnie wpłynęło już 47 podań. Zachęcamy wszystkich do skorzystania z tej formy pomocy. Przedsiębiorcy muszą utrzymać miejsca pracy i mieć do czego wrócić po pandemii.

Nie wiemy, jakie decyzje podejmie rząd Prawa i Sprawiedliwości. W październiku zamknięto wiele firm, ale o pomocy dla przedsiębiorców PiS już nie pomyślał.

Panuje straszny chaos w służbie zdrowia. Nie wiadomo także, kiedy zacznie funkcjonować tymczasowy szpital. W szpitalu miejskim im. dr Karola Jonschera organizuje się kolejne łóżka dla chorych na covid. Rząd nie przekazuje żadnych konkretnych oświadczeń. Powinny być wysyłane jasne i klarowne komunikaty.

Apeluję do wojewody łódzkiego, aby kontaktował się z ministrem zdrowia i przekazywał miastu rzeczowe informacje – dodał radny Tomasz Kacprzak.

 

- Samorządy, przedsiębiorcy, obywatele zaskakiwani są decyzjami, podejmowanymi w ostatniej chwili – powiedział Maciej Rakowski, radny Rady Miejskiej.

- Jestem w stanie zrozumieć zamieszanie, które miało miejsce wiosną. Zaskoczył wszystkich przeciwnik w postaci koronawirusa. Rząd miał kilka miesięcy na przygotowanie różnych scenariuszy walki z pandemią. Można było prognozować wydarzenia i opracowywać plany działania.

Obecnie trwa chaos w służbie zdrowia. Dzisiaj zastanawiamy się, czy będzie całkowity lockdown w Polsce, czy też nie. Premier podejmuje decyzje z sufitu.

Miejskie przychodnie zmagają się z ogromnymi problemami. Lekarze zarażają się od chorych. Wiele prywatnych jednostek służby zdrowia ogranicza przyjęcia i cały ciężar kłopotów spada na jednostki miejskie. Rząd wprowadza zasadę, że to lekarz pierwszego kontaktu wystawia zlecenie na test na covid. Miasto nie zna dalszych wytycznych – dodał radny Maciej Rakowski.

 

- Przecież wszyscy lekarze i organizacje skupiające medyków mówili, że jesienią uderzy kolejna fala koronawirusa – powiedział Damian Raczkowski, radny Rady Miejskiej.

- Polski rząd myślał, że mimo wszystko zarażenia nas ominą. Każe szczepić się na grypę, ale brakuje szczepionek. Łódź przeznaczyła 350 tys. zł na bezpłatne szczepienia seniorów, ale z 5000 szczepionek udało się w hurtowniach dostać jedynie około 1200. Rząd nie zapewnił większej ilości – dodał radny Damian Raczkowski.

Polecane aktualności

Zielona 6

Restauracje i biuro podróży powstaną w kamienicy przy ul. Zielonej 6

Agnieszka Rutkowska / UMŁ

Restauracja łódzkich Żydów w ponad stuletniej kamienicy, w której prawdopodobnie mógł być kiedyś... więcej

Łódź buduje

Łódź buduje mieszkania komunalne

Grzegorz Gawlik / UMŁ

W tym roku miasto razem z Widzewskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego będzie budować ponad 150... więcej

Łódź walczy ze smogiem

Łódź walczy ze smogiem, rusza nabór do kolejnej edycji wymiany pieców.

Marcin Masłowski / UMŁ

15 stycznia rozpoczyna się nabór na kolejną edycję wymiany pieców na bardziej ekologiczne. Program... więcej

Łódź Buduje. Ulica Przybyszewskiego do przebudowy

Jacek Słodziński / BPiNM

Ulica Przybyszewskiego do wymiany: nowa jezdnia, nowe tory, nowe skrzyżowania, nowe wiadukty więcej

Projekt uchwały śmieciowej

Nowa uchwała śmieciowa

Monika Pawlak / UMŁ

Obecny projekt uchwały jest wzorowany na zgierskim, do którego RIO nie miała zastrzeżeń, a zacznie... więcej

Kontakt