Pamiętamy o Narodowym Świecie Niepodległości

W rocznicę odzyskania niepodległości wiceprezydent Łodzi Joanna Skrzydlewska złożyła kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Katedralnym oraz przed Tablicą Niepodległości przy ul. Piotrkowskiej 104.

Kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza składa wiceprezydent Joanna Skrzydlewska -  foto Andrzej Janecki
Kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza składa wiceprezydent Joanna Skrzydlewska , foto Andrzej Janecki

Wcześniej kwiaty złożono przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego na skwerze Strzeleckim.  Tradycyjnie już główna ulica miasta została udekorowana biało-czerwonymi flagami.  

W przeddzień święta wraz z Towarzystwem „Strzelec” złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze na grobach poległych i uczestników wydarzeń 11 listopada 1918 roku w Łodzi.

Relacja tutaj:

uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/lodz-niepodlegla-11listopada-1918r-id37545/2020/11/9/

Początek niepodległości

Większość ziem polskich w listopadzie 1918 roku zajmowały wojska niemieckie i głównym zadaniem formujących się władz polskich było ich rozbrojenie oraz doprowadzenie do ewakuacji. Stało się to możliwe, ponieważ w obliczu klęski na froncie zachodnim szybko pogarszało się morale wojsk okupacyjnych. Po latach potwornej wojny, żołnierze chcieli wreszcie na święta wrócić do domów.  W garnizonach władze przejmowały często lewicowe rady żołnierskie i chętnie kierowały broń w stronę własnych oficerów, próbujących przywrócić dyscyplinę. Przed linczem chronili ich czasami członkowie Polskiej Organizacji Wojskowej. Ta podziemna armia licząca 30 tys. ludzi podlegała Józefowi Piłsudskiemu i słuchała jego poleceń. Jej rola jest nie do przecenienia, przy przejmowaniu realnej władzy z rąk niemieckich.

Sygnałem do rozbrajanie Niemców był przyjazd Piłsudskiego do Warszawy. Rozmowy z Soladenratem (radą żołnierską), które prowadził z jego upoważnienia Ignacy Boerner przyniosły dobry rezultat i nieliczne Wojsko Polskie przejęło 11 listopada główne obiekty strategiczne stolicy: dworce kolejowe, gmachy poczty, szpitale oraz magazyny uzbrojenia. Ośmiuset żołnierzy niemieckich pochodzenia polskiego od razu wstąpiło do POW.

Niemcy dawali się rozbroić „bez cienia oporu przez niedorostków i własnych ordynansów i wykazywali wprost fenomenalny upadek ducha i bezradność”. Dla korpusu oficerskiego była to kompromitacja i upokorzenie.

Nie wszędzie sprawy wyglądały tak dobrze. Na Podlasiu podlegającemu dowództwu Ober- Ost (niemiecki front wschodni) doszło do krwawych wydarzeń. W Międzyrzeczu Podlaskim po zajęciu go przez siły POW frontowcy niemieccy dokonali masakry. Podczas zbrojnej interwencji wrzucano do okien granaty, wyciągano z mieszkań i rozstrzeliwano zupełnie przypadkowych ludzi.   Życie straciło 22 cywili i tyle samo żołnierzy POW. Wśród poległych był łodzianin Ignacy Zowczak, który otrzymał do Międzyrzeca przydział służbowy POW.

Powiązane aktualności

Polecane aktualności

Ulica Wyścigowa -  fot. Archiwum UMŁ

Łódź buduje. Ulice gruntowe będą asfaltowe. W 2021 roku utwardzimy kolejne łódzkie ulice

Tomasz Walczak / UMŁ

Lista dróg gruntowych oczekujących na utwardzenie sukcesywnie się skraca. W tym roku planowana jest... więcej

W EC1 powstaje Ulica Żywiołów - to zaproszenie do zabawy, która rozwija i uczy!

EC1

Czy w Łodzi da się biec po orbicie? Gdzie pojawi się ogniowe tornado? Czy w sąsiedztwie centrum... więcej

Dominik Krzyżanowski, Tomasz Kacprzak, Leszek Kowalski

Rekordowa sprzedaż surowców wtórnych w 2020 roku

informacja prasowa: MPO Łódź

Ponad 12 tys. ton surowców trafiło do recyclingu w 2020 r. To dwukrotnie więcej niż w rok wcześniej.... więcej

Szczepienia przeciw COVID-19 w Łodzi

Zaszczep się w Bionanoparku

informacja: Bionanoparku

Komfortowe warunki, dogodne godziny szczepień i zagwarantowane bezpieczeństwo – Bionanopark ma... więcej

Wjazd w ul. Gdańską (wizualizacja)

Łódź rewitalizuje. Mieszkania, biura i hostel przy Manufakturze

Aleksandra Hac / UMŁ

Przed nami finał rewitalizacji ul. Ogrodowej, czyli remont trzech charakterystycznych, ceglanych... więcej

Kontakt