Łódź rewitalizuje na ul. Włókienniczej. Nowe przestrzenie dla mieszkańców, przedsiębiorców i artystów

Ulica Włókiennicza przechodzi gruntowną modernizację. Jedna z najbardziej omijanych przez lata ulic, staje się na naszych oczach wizytówką rewitalizacji Łodzi. Do 2023 r. zmieni się nie do poznania.

W 13 kamienicach przy ulicy Włókienniczej trwają prace budowlane. W tym roku oddane zostaną do użytkowania mieszkańcom pierwsze dwa gruntowanie wyremontowane budynki. Kolejne kamienice będą gotowe wiosną 2021 roku.

– Ulica Włókiennicza to jeden wielki plac budowy. W samym centrum miasta powstają komfortowe mieszkania, lokale użytkowe dla małych i średnich przedsiębiorców, świetlice środowiskowe, pracownie twórcze, a nawet przedszkole. Nie zabraknie zielonych podwórek, miejsc parkingowych oraz bezpiecznych placów zabaw z miejscami na wózki i rowery. Do 2023 r. przy ulicy Włókienniczej oddamy 223 komfortowe mieszkania komunalne, 32 lokale dla mikro przedsiębiorców, 5 mieszkań chronionych oraz 3 placówki pełniące funkcje społeczne. Przed nami jeszcze dużo pracy, ale efekty już widać. Kamienice pod numerami 12 i 14 już przechodzą odbiory końcowe, kolejne budynki oddamy wiosną 2021 r. – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Obok remontowanych kamienic pojawią się zielone skwery, przyjazne podwórka i bezpieczne place zabaw.

– Włókiennicza 3, 5, 7, to trzy podwórka, które zostaną całkowicie odmienione. Na każdym z nich pojawią się po 2 graby pospolite, a między alejkami i wzdłuż ogrodzeń posadzimy cisy pośrednie, uformowane w żywopłoty. Na każdym z tych podwórek pojawi się mnóstwo zieleni niskiej – różnokolorowych róż i krzewuszek. Wzdłuż pergoli posadzone będą wiciokrzewy, które za kilka lat obrosną całą ich konstrukcję. Wspomniane trzy podwórka będą miały spójny, współgrający ze sobą wygląd – dodaje Justyna Krakowiak z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Włókiennicza 3

Budynek zostanie gruntownie odnowiony. Kamienica będzie podłączona do centralnego ogrzewania. Mieszkania będą wyposażone w osobne kuchnie lub aneksy kuchenne. Gruntownemu remontowi zostanie poddana instalacja elektryczna, wodna oraz gazowa. Nawierzchnia podwórka zostanie wykonana z kostki kamiennej. Na oświetlonym podwórku będą ławki i huśtawka. Powierzchnia wokół huśtawki będzie wykonana z elastycznego tartanu. Na podwórku zostaną posadzone krzewy, drzewa, rośliny pnące oraz trawy ozdobne, a wokół nich będzie zasiany trawnik.

W budynku gospodarczym znajdzie się parking na wózki i rowery. Ogrodzenie podwórka będzie posiadało furtkę oraz bramę zewnętrzną. W budynku powstanie: 11 mieszkań komunalnych, 1 mieszkanie chronione oraz 2 lokale usługowe przeznaczone na wynajem.

Włókiennicza 5

Budynek zostanie całkowicie odnowiony oraz podłączony do centralnego ogrzewania. Mieszkania będą wyposażone w osobne kuchnie lub aneksy kuchenne. Łazienki zaopatrzone zostaną w wanny lub prysznice, ubikację oraz kompletną armaturę. Gruntownemu remontowi zostanie poddana instalacja elektryczna, wodna oraz gazowa. Budynek uzyska dostęp do sieci światłowodowej. W budynku będzie winda dostosowana dla osób poruszających się na wózkach. Nawierzchnia podwórza zostanie wymieniona i odnowiona. Zostanie wykonana z kostki kamiennej. Na podwórku będą ławki oraz huśtawka typu gniazdo, karuzela i piaskownica. Teren będzie miał stylizowane ogrodzenie z furtką od strony południowej i od strony zachodniej oraz wschodniej. Na wyznaczonych terenach zielonych zostaną posadzone krzewy i drzewa, a wokół nich będzie zasiany trawnik. Przy wejściach do budynku oraz przy miejscu spotkań dla mieszkańców, a także przy pergoli śmietnikowej teren będzie oświetlony. Ponadto w budynku na parterze będzie wydzielone pomieszczenie składowania na wózki i rowery dla wszystkich mieszkańców. W budynku powstanie: 8 mieszkań komunalnych, placówka opiekuńczo-wychowawcza, 2 pracownie artystyczne oraz 2 lokale usługowe przeznaczone na wynajem.

Włókiennicza 7

Budynek zostanie całkowicie odnowiony oraz podłączony do centralnego ogrzewania. Mieszkania będą wyposażone w osobne kuchnie lub aneksy kuchenne. Łazienki zaopatrzone zostaną w wanny lub prysznice, ubikację oraz kompletny zestaw baterii. Gruntownemu remontowi zostanie poddana instalacja elektryczna, wodna oraz gazowa. Budynek uzyska dostęp do sieci światłowodowej. Nawierzchnia podwórza zostanie wymieniona i odnowiona. Zostanie wykonana z dwóch rodzajów kostki kamiennej. Na wyznaczonych terenach zielonych zostaną posadzone krzewy
i drzewa, a wokół nich będzie zasiany trawnik. Na podwórku będą ławki, plac zabaw z ogrodzeniem, trzepak, stojak na rowery. Teren będzie ogrodzony od strony wschodniej i zachodniej oraz od strony południowej z furtką. W budynku powstanie: 12 mieszkań komunalnych oraz 2 lokale usługowe przeznaczone na wynajem.

Trzy kamienice przy ul. Wólczańskiej 3, 5, 7 oddane zostaną do użytku w II kwartale 2021 r. Wartość zadania to 16,8 mln. zł.

Polecane aktualności

Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Łodzi w sprawie uchwały „śmieciowej”

Monika Pawlak / UMŁ

27 stycznia odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej poświęcona uchwale „śmieciowej”. Stosowne... więcej

Wiceprezydent Adam Pustelnik wraz z innymi gośćmi na konferencji prasowej -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Łódź przyjazna dla obcokrajowców

Jolanta Baranowska / UMŁ

Do Łodzi ściągnęli obcokrajowcy. Miasto wielokulturowe i otwarte na inne narodowości przygotowało... więcej

Prezydent Hanna Zdanowska

Co w tym roku znalazło się wśród miejskich licytacji WOŚP?

Agnieszka Rutkowska / UMŁ

WOŚP w Łodzi! Wyjątkowe zwiedzanie Orientarium, sesja fotograficzna w Pasażu Róży, czy odlewy detali... więcej

Płyny dezynfekcyjne, przyłbice i maseczki dla szkół -  fot. Archiwum UMŁ

Straty budżetu Łodzi i wydatki na walkę z covid w 2020 r.

Jacek Słodziński / BPiNM

Łódź nadal czeka na rozstrzygnięcie trzeciej transzy dotacji z Rządowego Funduszu Inwestycji... więcej

Filia 73 Biblioteki Miejskiej w Łodzi -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

650 tys. zł z Budżetu Obywatelskiego na łódzkie biblioteki

Jacek Słodziński / BPiNM

Łodzianie wybrali 38 projektów do realizacji, w tym projekt bezpłatnego dostępu do e-booków na kwotę... więcej

Kontakt