Łódź rewitalizuje na ul. Włókienniczej. Nowe przestrzenie dla mieszkańców, przedsiębiorców i artystów

Ulica Włókiennicza przechodzi gruntowną modernizację. Jedna z najbardziej omijanych przez lata ulic, staje się na naszych oczach wizytówką rewitalizacji Łodzi. Do 2023 r. zmieni się nie do poznania.

W 13 kamienicach przy ulicy Włókienniczej trwają prace budowlane. W tym roku oddane zostaną do użytkowania mieszkańcom pierwsze dwa gruntowanie wyremontowane budynki. Kolejne kamienice będą gotowe wiosną 2021 roku.

– Ulica Włókiennicza to jeden wielki plac budowy. W samym centrum miasta powstają komfortowe mieszkania, lokale użytkowe dla małych i średnich przedsiębiorców, świetlice środowiskowe, pracownie twórcze, a nawet przedszkole. Nie zabraknie zielonych podwórek, miejsc parkingowych oraz bezpiecznych placów zabaw z miejscami na wózki i rowery. Do 2023 r. przy ulicy Włókienniczej oddamy 223 komfortowe mieszkania komunalne, 32 lokale dla mikro przedsiębiorców, 5 mieszkań chronionych oraz 3 placówki pełniące funkcje społeczne. Przed nami jeszcze dużo pracy, ale efekty już widać. Kamienice pod numerami 12 i 14 już przechodzą odbiory końcowe, kolejne budynki oddamy wiosną 2021 r. – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Obok remontowanych kamienic pojawią się zielone skwery, przyjazne podwórka i bezpieczne place zabaw.

– Włókiennicza 3, 5, 7, to trzy podwórka, które zostaną całkowicie odmienione. Na każdym z nich pojawią się po 2 graby pospolite, a między alejkami i wzdłuż ogrodzeń posadzimy cisy pośrednie, uformowane w żywopłoty. Na każdym z tych podwórek pojawi się mnóstwo zieleni niskiej – różnokolorowych róż i krzewuszek. Wzdłuż pergoli posadzone będą wiciokrzewy, które za kilka lat obrosną całą ich konstrukcję. Wspomniane trzy podwórka będą miały spójny, współgrający ze sobą wygląd – dodaje Justyna Krakowiak z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Włókiennicza 3

Budynek zostanie gruntownie odnowiony. Kamienica będzie podłączona do centralnego ogrzewania. Mieszkania będą wyposażone w osobne kuchnie lub aneksy kuchenne. Gruntownemu remontowi zostanie poddana instalacja elektryczna, wodna oraz gazowa. Nawierzchnia podwórka zostanie wykonana z kostki kamiennej. Na oświetlonym podwórku będą ławki i huśtawka. Powierzchnia wokół huśtawki będzie wykonana z elastycznego tartanu. Na podwórku zostaną posadzone krzewy, drzewa, rośliny pnące oraz trawy ozdobne, a wokół nich będzie zasiany trawnik.

W budynku gospodarczym znajdzie się parking na wózki i rowery. Ogrodzenie podwórka będzie posiadało furtkę oraz bramę zewnętrzną. W budynku powstanie: 11 mieszkań komunalnych, 1 mieszkanie chronione oraz 2 lokale usługowe przeznaczone na wynajem.

Włókiennicza 5

Budynek zostanie całkowicie odnowiony oraz podłączony do centralnego ogrzewania. Mieszkania będą wyposażone w osobne kuchnie lub aneksy kuchenne. Łazienki zaopatrzone zostaną w wanny lub prysznice, ubikację oraz kompletną armaturę. Gruntownemu remontowi zostanie poddana instalacja elektryczna, wodna oraz gazowa. Budynek uzyska dostęp do sieci światłowodowej. W budynku będzie winda dostosowana dla osób poruszających się na wózkach. Nawierzchnia podwórza zostanie wymieniona i odnowiona. Zostanie wykonana z kostki kamiennej. Na podwórku będą ławki oraz huśtawka typu gniazdo, karuzela i piaskownica. Teren będzie miał stylizowane ogrodzenie z furtką od strony południowej i od strony zachodniej oraz wschodniej. Na wyznaczonych terenach zielonych zostaną posadzone krzewy i drzewa, a wokół nich będzie zasiany trawnik. Przy wejściach do budynku oraz przy miejscu spotkań dla mieszkańców, a także przy pergoli śmietnikowej teren będzie oświetlony. Ponadto w budynku na parterze będzie wydzielone pomieszczenie składowania na wózki i rowery dla wszystkich mieszkańców. W budynku powstanie: 8 mieszkań komunalnych, placówka opiekuńczo-wychowawcza, 2 pracownie artystyczne oraz 2 lokale usługowe przeznaczone na wynajem.

Włókiennicza 7

Budynek zostanie całkowicie odnowiony oraz podłączony do centralnego ogrzewania. Mieszkania będą wyposażone w osobne kuchnie lub aneksy kuchenne. Łazienki zaopatrzone zostaną w wanny lub prysznice, ubikację oraz kompletny zestaw baterii. Gruntownemu remontowi zostanie poddana instalacja elektryczna, wodna oraz gazowa. Budynek uzyska dostęp do sieci światłowodowej. Nawierzchnia podwórza zostanie wymieniona i odnowiona. Zostanie wykonana z dwóch rodzajów kostki kamiennej. Na wyznaczonych terenach zielonych zostaną posadzone krzewy
i drzewa, a wokół nich będzie zasiany trawnik. Na podwórku będą ławki, plac zabaw z ogrodzeniem, trzepak, stojak na rowery. Teren będzie ogrodzony od strony wschodniej i zachodniej oraz od strony południowej z furtką. W budynku powstanie: 12 mieszkań komunalnych oraz 2 lokale usługowe przeznaczone na wynajem.

Trzy kamienice przy ul. Wólczańskiej 3, 5, 7 oddane zostaną do użytku w II kwartale 2021 r. Wartość zadania to 16,8 mln. zł.

Polecane aktualności

Pamięć o Radogoszczu

Andrzej Janecki / BAM

W 76. rocznicę zbrodni popełnionej przez Niemców na więźniach przed sarkofagiem pomordowanych... więcej

Baner - baza zasobów miejskich instytucji kultury

W Łodzi powstaje multimedialna baza zasobów miejskich instytucji kultury

Sławomir Macias / UMŁ

W odpowiedzi na trudną sytuację kultury po 2020 roku w Łodzi powstaje Baza Zasobów Wspólnych... więcej

 -  Grafika informacyjna. W tle ręka z kredą piszą na tablicy. Na pierwszym planie dwa okręgi wypełnione tekstem. W większym żółtym informacja: Nabór wniosków do 29 stycznia 2021. W mniejszym pomarańczowym okręgu tekst: Do zdobycia dotacje od 7 do 25 tysięcy złotych

Dotacje dla Łodzi akademickiej!

Zapraszamy do udziału w konkursie dla środowiska akademickiego na wsparcie realizacji zadań... więcej

Konferencja prasowa w sprawie szczepień

W Łodzi rozpoczęły się szczepiania pensjonariuszy DPS

Jolanta Baranowska / UMŁ

Dziś, we wtorek 19 stycznia rozpoczęły się szczepienia pensjonariuszy łódzkich domów pomocy... więcej

Przekroczenie poziomu alarmowego stężenia w powietrzu pyłu PM10 na części obszaru Łodzi

Informacja o przekroczeniu poziomu alarmowego i ryzyku dalszych przekroczeń dla pyłu PM10 na części... więcej

Kontakt