Łódź będzie miała skwer im. Praw kobiet

- Przygotowałyśmy projekt uchwały w sprawie nadania skwerowi nazwy skwer im. Praw Kobiet – poinformowała Agnieszka Wieteska, radna Rady Miejskiej.

- Żyjemy w XXI wieku, stworzyliśmy sztuczną inteligencję i samochody elektryczne, turystycznie możemy polecieć w kosmos… A w 2020 roku polskie kobiety musiały wyjść na ulice, aby bronić swoich podstawowych praw. Pan Jarosław Kaczyński, wysługując się trybunałem pani Julii Przyłębskiej, zdecydował, że Polki mają rodzić dzieci, które umrą zaraz po urodzeniu. Kobiety, zamiast nosić w sobie życie, mają nosić śmierć. Nie zgadzamy się na to. Wielotysięczne marsze protestujących odbywają się na ulicach kilkunastu polskich miast. Dlaczego rozmowy o kobietach toczą się bez ich udziału? Minister Czarnek uważa, że rolą kobiety jest rodzenie dzieci. Polki same potrafią decydować o sobie.

Apelujemy do polityków Prawa i Sprawiedliwości, żeby pozwolili Polkom decydować o sobie.

Nazwanie skweru, znajdującego się przy skrzyżowaniu ulic: Stanisława Więckowskiego oraz 28 Pułku Strzelców Kaniowskich, imieniem Praw Kobiet jest ukłonem w stroną naszych matek, babć i prababć, które walczyły o prawa wyborcze  i prawa do edukacji kobiet. Chcemy także upamiętnić wszystkie kobiety, wychodzące w dzisiejszych czasach na ulice, sprzeciwiające się zamachowi na nasze podstawowe prawa. Projekt uchwały w tej sprawie złożymy dziś w Radzie Miejskiej – dodał radna Agnieszka Wieteska.

 

- Łódź od zawsze kojarzyła się z różnorodnością, wielokulturowością, poszanowaniem odmienności religijnej czy światopoglądowej – powiedziała Marta Przywara, radna Rady Miejskiej.

- Dziś pewna grupa polityków chce odebrać kobietom prawo do decydowania o tym, kim się jest. Nie zgadzamy się na to.

Łódź powstawała dzięki wysiłkowi pań, które ciężko pracowały w fabrykach włókienniczych. Kobiety, uczestniczące we współczesnych protestach, zasługują na upamiętnienie tych wydarzeń – dodała radna Marta Przywara.

 

- Nadanie skwerowi Praw Kobiet jest gestem symbolicznym – powiedziała Kasia Gauza, społeczniczka z Łódzkich Dziewuch. – Jednakże społeczeństwo musi zwrócić uwagę na problemy kobiet w sferze praw reprodukcyjnych, czyli zaostrzenie prawa aborcyjnego. 

Polecane aktualności

Zielona 6

Restauracje i biuro podróży powstaną w kamienicy przy ul. Zielonej 6

Agnieszka Rutkowska / UMŁ

Restauracja łódzkich Żydów w ponad stuletniej kamienicy, w której prawdopodobnie mógł być kiedyś... więcej

Łódź buduje

Łódź buduje mieszkania komunalne

Grzegorz Gawlik / UMŁ

W tym roku miasto razem z Widzewskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego będzie budować ponad 150... więcej

Łódź walczy ze smogiem

Łódź walczy ze smogiem, rusza nabór do kolejnej edycji wymiany pieców.

Marcin Masłowski / UMŁ

15 stycznia rozpoczyna się nabór na kolejną edycję wymiany pieców na bardziej ekologiczne. Program... więcej

Łódź Buduje. Ulica Przybyszewskiego do przebudowy

Jacek Słodziński / BPiNM

Ulica Przybyszewskiego do wymiany: nowa jezdnia, nowe tory, nowe skrzyżowania, nowe wiadukty więcej

Projekt uchwały śmieciowej

Nowa uchwała śmieciowa

Monika Pawlak / UMŁ

Obecny projekt uchwały jest wzorowany na zgierskim, do którego RIO nie miała zastrzeżeń, a zacznie... więcej

Kontakt