Nie zakładając butów można się udać w fascynującą podróż śladami rodziny Geyerów

E-przewodnik – to nowa propozycja Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi – narzędzie online umożliwiające zwiedzanie zabytkowych wnętrz Białej Fabryki i jej okolic pełnej śladów fabrykanckiej rodziny Geyerów.

 -  fot. Archiwum CMWŁ
E-przewodnik umożliwia zwiedzanie zabytkowych wnętrz Białej Fabryki i jej okolic pełnej śladów fabrykanckiej rodziny Geyerów , fot. Archiwum CMWŁ

Ideą projektu „Włókiennicze tkanki Łodzi – e-przewodnik CMWŁ”, dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury, jest stworzenie wirtualnego przewodnika po historii i architekturze Białej Fabryki założonej przez Ludwika Geyera – obecnej siedziby Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi – oraz położonych w sąsiedztwie zabytkach należących do dawnego imperium „króla perkalu”.

Przewodnik ten to także źródło wiedzy o należącym do muzeum Łódzkim Parku Kultury Miejskiej. W jego obrębie znajdują się drewniane domy przeniesione z różnych stron regionu, stanowiące przykład dawnej unikatowej zabudowy robotniczej, a także Kościół pw. św. Andrzeja Boboli z Nowosolnej. Prawdziwą perłą architektoniczną jest także opisana w przewodniku, pieczołowicie odrestaurowana willa z Rudy Pabianickiej, dawna letnia posiadłość jednego z łódzkich przemysłowców.

Za pomocą zdjęć, opisów i nagrań dźwiękowych e-przewodnik przybliża dzieje, elementy architektury i ciekawostki o ponad 20 historycznych obiektach Łodzi – miasta, które w niedługim czasie z rolniczej osady stało się światową potęgą przemysłu włókienniczego w XIX w. Miasta, na którego historię niewątpliwie wpłynęły losy, dorobek i społeczne zaangażowanie rodziny Geyerów.

Oprócz całego kompleksu Białej Fabryki – najbardziej znanej części spuścizny rodu Geyerów – e-przewodnik prezentuje również dawną Nową Fabrykę, obecnie znaną jako Ogrody Geyera, pobliskie wille mieszkalne rodziny Geyerów i założony przez nich park, któremu w latach 90. ubiegłego wieku nadano im. Władysława Reymonta.

Serdecznie zapraszamy do udania się z nami na spacer po obiektach związanych z rodziną Geyerów i Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi: https://eprzewodnik.cmwl.pl/

Polecane aktualności

Zielona 6

Restauracje i biuro podróży powstaną w kamienicy przy ul. Zielonej 6

Agnieszka Rutkowska / UMŁ

Restauracja łódzkich Żydów w ponad stuletniej kamienicy, w której prawdopodobnie mógł być kiedyś... więcej

Łódź buduje

Łódź buduje mieszkania komunalne

Grzegorz Gawlik / UMŁ

W tym roku miasto razem z Widzewskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego będzie budować ponad 150... więcej

Łódź walczy ze smogiem

Łódź walczy ze smogiem, rusza nabór do kolejnej edycji wymiany pieców.

Marcin Masłowski / UMŁ

15 stycznia rozpoczyna się nabór na kolejną edycję wymiany pieców na bardziej ekologiczne. Program... więcej

Łódź Buduje. Ulica Przybyszewskiego do przebudowy

Jacek Słodziński / BPiNM

Ulica Przybyszewskiego do wymiany: nowa jezdnia, nowe tory, nowe skrzyżowania, nowe wiadukty więcej

Projekt uchwały śmieciowej

Nowa uchwała śmieciowa

Monika Pawlak / UMŁ

Obecny projekt uchwały jest wzorowany na zgierskim, do którego RIO nie miała zastrzeżeń, a zacznie... więcej

Kontakt