Nie zakładając butów można się udać w fascynującą podróż śladami rodziny Geyerów

E-przewodnik – to nowa propozycja Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi – narzędzie online umożliwiające zwiedzanie zabytkowych wnętrz Białej Fabryki i jej okolic pełnej śladów fabrykanckiej rodziny Geyerów.

 -  fot. Archiwum CMWŁ
E-przewodnik umożliwia zwiedzanie zabytkowych wnętrz Białej Fabryki i jej okolic pełnej śladów fabrykanckiej rodziny Geyerów , fot. Archiwum CMWŁ

Ideą projektu „Włókiennicze tkanki Łodzi – e-przewodnik CMWŁ”, dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury, jest stworzenie wirtualnego przewodnika po historii i architekturze Białej Fabryki założonej przez Ludwika Geyera – obecnej siedziby Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi – oraz położonych w sąsiedztwie zabytkach należących do dawnego imperium „króla perkalu”.

Przewodnik ten to także źródło wiedzy o należącym do muzeum Łódzkim Parku Kultury Miejskiej. W jego obrębie znajdują się drewniane domy przeniesione z różnych stron regionu, stanowiące przykład dawnej unikatowej zabudowy robotniczej, a także Kościół pw. św. Andrzeja Boboli z Nowosolnej. Prawdziwą perłą architektoniczną jest także opisana w przewodniku, pieczołowicie odrestaurowana willa z Rudy Pabianickiej, dawna letnia posiadłość jednego z łódzkich przemysłowców.

Za pomocą zdjęć, opisów i nagrań dźwiękowych e-przewodnik przybliża dzieje, elementy architektury i ciekawostki o ponad 20 historycznych obiektach Łodzi – miasta, które w niedługim czasie z rolniczej osady stało się światową potęgą przemysłu włókienniczego w XIX w. Miasta, na którego historię niewątpliwie wpłynęły losy, dorobek i społeczne zaangażowanie rodziny Geyerów.

Oprócz całego kompleksu Białej Fabryki – najbardziej znanej części spuścizny rodu Geyerów – e-przewodnik prezentuje również dawną Nową Fabrykę, obecnie znaną jako Ogrody Geyera, pobliskie wille mieszkalne rodziny Geyerów i założony przez nich park, któremu w latach 90. ubiegłego wieku nadano im. Władysława Reymonta.

Serdecznie zapraszamy do udania się z nami na spacer po obiektach związanych z rodziną Geyerów i Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi: https://eprzewodnik.cmwl.pl/

Polecane aktualności

Wizualizacja ulicy Wschodniej 45

Łódź rewitalizuje. Na ul. Wschodniej powstają komfortowe mieszkania, pracownie i zielone podwórko

M.Loeffler / ZIM, W. Markiewicz / UMŁ

Wystartowały intensywne prace w kolejnej łódzkiej kamienicy. Przy ul. Wschodniej 45 powstaje... więcej

Festiwal Reportażu Młodego Pokolenia

Nowy, nietypowy wydarzenie na kulturalnej mapie Łodzi - Festiwal Młodego Reportażu

Daria Głowacka / ŁCW

Nowy, nietypowy festiwal poświęcony jest zjawisku młodego reportażu. W Polsce, reportaż to jeden z... więcej

Projekt uchwały "śmieciowej"

Wspólna konferencja prasowa wiceprezydent miasta Łodzi i łódzkich spółdzielców przed nadzwyczajną sesją Rady Miejskiej w sprawie uchwały „śmieciowej”

Monika Pawlak / UMŁ

Podczas dzisiejszej sesji nadzwyczajnej radni dyskutują nad projektem uchwały wprowadzającym... więcej

Konferencja prasowa z udziałem Wiceprezydenta Adama Pustelnika

Firma CanPoland uruchamia w Łodzi zakład wytwarzający surowiec farmaceutyczny na bazie konopi indyjskich

Marcin Masłowski / UMŁ

CanPoland SA to firma z branży farmaceutycznej, wiodący, polski eksporter medycznej marihuany, który... więcej

Konferencja prasowa pod siedzibą Bartolini Air

Widokowy lot nad Łodzią, trening strzelecki, czy kulturalny wieczór w teatrze? Co jeszcze przygotowaliśmy na tegoroczne licytacje WOŚP?

Agnieszka Rutkowska / UMŁ

Więcej informacji oraz linki do licytacji poniżej. więcej

Kontakt